Soru Pardus disk kalıbı yazıcı ile GPT ISO yazmak

Reaksiyon puanı
43
Pardus da GPT Pardus ISO su yazmak istiyorum GPT MBR diye bir seçenek yok sadece
Windows için ISO modu
Linux için ISO modu
Linux için DD modu
seçeneği var başka seçenek yok ne yapcam

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,978
Pardus da GPT Pardus ISO su yazmak istiyorum GPT MBR diye bir seçenek yok sadece
Windows için ISO modu
Linux için ISO modu
Linux için DD modu
seçeneği var başka seçenek yok ne yapcam
Disk tipinin hiçbir ehemmiyeti yok. MBR olsa da UEFI olarak kurmana manî değil yani. Linux için ISO modunu kullanman lazım.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,978
Ben Linux için DD modu lazım diye duymuştum ve bunda MBR GPT seçeneği yoksa ben nasıl GPT yüklicem.
(Eğer hâlâ eskisi gibiyse) ISO modunda yazdırman lazım. Artık bazı distrolar gibi DD şeklinde ISO yaptılarsa bilmiyorum. 2. cümlenin cevabını da zaten verdim.

Reaksiyon puanı
43
(Eğer hâlâ eskisi gibiyse) ISO modunda yazdırman lazım. Artık bazı distrolar gibi DD şeklinde ISO yaptılarsa bilmiyorum. 2. cümlenin cevabını da zaten verdim.
cevabınıverdin derken "MBR olsa da UEFI olarak kurmana manî değil yani." dedin pek anlamadım normalce ISO modunda yazsamda UEFİ olarak kurabilecekmiyim.

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Ben Linux için DD modu lazım diye duymuştum ve bunda MBR GPT seçeneği yoksa ben nasıl GPT yüklicem.
Kanki ben sadece rufus yöntemi biliyorum ama Hybrid ISO ise DD modunda yazdırıyor, onun dışında GPT UEFI olarak yazdırabiliyorsun rufus ile

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Vay canına ben bunu hiç düşünememişdim.
Bilgisayar da Windows kurulur değil.
Ya etcher saten UEFI kurmuyor mu? Yeni güncel dağıtımlar hep UEFI, diskinde GPT biçimdeyse, UEFI + GPT oluyor.
Diskin MBR mi?

Reaksiyon puanı
43
Dene bir. Windows yüklemek kolay yani. Böyle akşama kadar uğraşacağına hemencecik yapardın, zamandan tasarruf ederdin.
Ben uğraşmadım foruma yazdım cevap veren olur. hem ben Linux kullanıcısyım bunu bilmem lazım bunun için Windows bulunduramam bilgisayarım da hem okulda ki bilgisayarlardan yaparım aynı zamanda Windows yüklemeyi biliyorum bilgisayarımda SSD yok 4gb ram'i var i5 2. nesil işlemci var Windows 10'un yüklenmesi çok uzun sürer yükledimdimm daha sürücüleri yüklicem grub menüde gözükmesini sağlicam chrome'yi yüklicem ordan ISO'yu bide Windows'a aktarcam rufus'u yüklicem uğraştırcakta uğraştırcak hem boş yer kaplicak ne gerek var.

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Ben uğraşmadım foruma yazdım cevap veren olur. hem ben Linux kullanıcısyım bunu bilmem lazım bunun için Windows bulunduramam bilgisayarım da hem okulda ki bilgisayarlardan yaparım aynı zamanda Windows yüklemeyi biliyorum bilgisayarımda SSD yok 4gb ram'i var i5 2. nesil işlemci var Windows 10'un yüklenmesi çok uzun sürer yükledimdimm daha sürücüleri yüklicem grub menüde gözükmesini sağlicam chrome'yi yüklicem ordan ISO'yu bide Windows'a aktarcam rufus'u yüklicem uğraştırcakta uğraştırcak hem boş yer kaplicak ne gerek var.
Diskin GPT formatında mı?

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bak şimdi Etcher ile Pardus'u USB'ye yazdır ve Live modunda başlat.

Daha sonra GPARTED kullanarak hardiskinin GPT olarak ayarla.

Daha sonra Pardus'u kur.

USB'ni de ilk başta GPARTED ile GPT yapabilirsin.
Gparted ile şu rehberle disklerini GPT yapabilirisin;

Reaksiyon puanı
43
Bak şimdi Etcher ile Pardus'u USB'ye yazdır ve Live modunda başlat.

Daha sonra GPARTED kullanarak hardiskinin GPT olarak ayarla.

Daha sonra Pardus'u kur.

USB'ni de ilk başta GPARTED ile GPT yapabilirsin.
Gparted ile şu rehberle disklerini GPT yapabilirisin;
Onu denedim ama olmadıyinede MBR kurdu

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Gparted'den yeni GPT bölüm tablosu oluştur dedim ama(Etcher dışında başka bir programla yazdırdım) o program onu yeniden MBR'ye çevirdi
Şöyle dene istersen; İlk önce GPT olarak formatla sonra Etcher dene. Etcher raw formatta yazdırıyor bir de.

Reaksiyon puanı
43
Şöyle dene istersen; İlk önce GPT olarak formatla sonra Etcher dene. Etcher raw formatta yazdırıyor bir de.
Şuan Etcher ile deniyorum ilk başta Pardus disk kalıbı yazıcı ile denemiştim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Denedim disk bölümlendirmesi yeniden MBR'ye çevirdi

Son düzenleme:

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Şuan Etcher ile deniyorum ilk başta Pardus disk kalıbı yazıcı ile denemiştim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Denedim disk bölümlendirmesi yeniden MBR'ye çevirdi
Artık başka çözümler bulacağız.