Panoramio,Flickr,Picasa gibi Fotoraf Paylam Siteleri ncelemesi

Bu konuyu okuyanlar

MoNsTeRaZoR

Doçent
Katılım
20 May 2007
Mesajlar
551
Reaksiyon puanı
2
Puanları
18
İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve dijital fotoğraf makinelerin yaygınlaşmasıyla beraber çekilen resimlerin internete aktarılması en önemli modalardan biri haline geldi.

Ancak paylaşılan ortama göre resimleri yükleyeceğimiz siteler de çoğu zaman farklılık gösteriyor.
Örneğin kendimize ait bir blog sayfası ya da profilimizin bulunduğu arkadaşlık sitelerinde çoğunlukla bu sitelerin kendi alt yapısı kullanılmakta. Forum sayfalarına gelince ise durum farklılık gösteriyor. Ekrandan alınan screenshotlar veya konuyla ilgili çekilmiş fotoğraflar genellikle İmageShack,Photobucket vb siteler aracılığıyla forumlarda paylaşılıyor.

Dijital fotoğraf makinelerinde profesyonel veya buna aday biçimde çekilen fotoğrafların paylaşılmasına gelince; fotoğrafların gösterim hızı, sayfa düzeni, depolama alanı, fotoğraf yükleme kolaylığı, haritada işaretleme ve popülarite gibi birçok önemli faktör işin içine giriyor.
Bu konuda birbiriyle rekabet halinde olan üç büyük site var. Bunlar Panoramio, Flickr ve Picasa.


Flickr (http://www.flickr.com)
flickrzf5.jpg

Yahoo hizmeti olan Flickr en çok kullanılan fotoğraf servislerinin başında geliyor. Fotoğrafların harita üzerinde işaretlenip paylaşılabildiği gibi, değişik sayfa düzenlerinde yorum yazılabilecek şekilde basit ama göze hoş gelen bir tasarımla da paylaşılabiliyor.


Panoramio (http://www.panoramio.com/)
panoramiojn7.jpg

Google hizmeti olan Panoramio’nun en büyük artısı siteye yüklenen ve haritada işaretlenen fotoğrafların belirtilen ölçütlere uygunsa Google Earth üzerinden tüm dünyayla paylaşılabilmesi. Fotoğraflar site üzerinden paylaşılırken sade ve basit bir sayfa tasarımı ile kullanıcılarla buluşuyor.


Picasa (http://picasaweb.google.com)
picasagv0.jpg

Yine bir Google hizmeti olan Picasa albümler halinde fotoğraflarınızı paylaşmak için gerçekten çok elverişli bir site. Google tarafından verilen 1 GB alanda yüzlerce fotoğrafı şık bir sayfa tasarımıyla paylaşmak mümkün. Picasa’nın en büyük artısı ise Google tarafından ücretsiz yayınlanan Picasa programıyla bilgisayarımızdaki veya dışa kaynaklardaki fotoğrafları zahmetsiz biçimde siteye aktarabilmeniz.

Son söz olarak hepsi Google veya Yahoo hizmeti olan bu sitelerde elbette ki depolama alanı, fotoğraf başına mb limiti ve fotoğraf gösterim hızı gibi konularda problem yaşamıyorsunuz.
Fotoğraflarını yükleyeceğiniz siteyi seçmek ise elbette size kalmış. Eğer benim için görsellik ve beraberinde popülerlik de önemli diyorsanız Flickr. Daha geniş bir paylaşım alanı ve sadelik istiyorsanız Panoramio. Çektiğiniz fotoğrafları albümler halinde ailenizle ve arkadaşlarınızla hızlı bir gösterimle ve siteye yükleme kolaylığı ile paylaşmak istiyorsanız da ilk tercihiniz Picasa olmalı. Bunun dışında daha da kaliteli bir hizmet ve depolama alanı için Premium sürümlerine de başvurabilirsiniz.Yorumlarınızı paylaşmanız dileğiyle...


                                                                                                                    Serkan Seçkin
 

Son mesajlar

Üst