Oyunlardaki PİNG Sorununa Çözüm

Bu konuyu okuyanlar

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,611
Herkese Tekrardan Merhaba
Geçen günlerde "Valorant En İyi FPS Ayarları" adlı konumla sizlere yardımcı olmaya çalışmıştım linke tıklayarak o konumu okuyabilirsiniz...
Bugün ise genel olarak çoğu oyunlarda PİNG değerinizi nasıl düşürebilirsiniz bundan bahsetmek istiyorum

Kökten Çözüm
Bu işi en iyi şekilde benim de yaptığım şu yöntemle çözebilirsiniz "Daha iyi bir internet paketine geçmek" eğer altyapınız karşılıyorsa bunu yapmalısınız Bende Ocak 19 da Türk telekomdan Millenicom a geçiş yaptım ve ping sorunum tamamen çözülmüş oldu sizlerde bu şekilde kökten çözebilirsiniz

(Mevcut internetiniz ile PİNG sorununu çözmek istiyorsanız burdan sonrasını okumalısınız)

Ethernet Kablosu
İlk çözümlerden biri bilgisayarınızı internete "ethernet kablosu" ile bağlamanız olacaktır bu işlem bilgisayarınız ile modem arasında direkt olarak bir bağlantı sağlayıp çok az bir kayıp yaşatarak pinginizin düşmesine yardımcı olacaktır

Gereksiz uygulamaları kapatmak
Oyun sırasında arkada açık olan uygulamaları kapatmak pinginizi düşürmeyi sağlayacaktır Discord harici tüm uygulamaları kapatmanız önerimdir eğer oynadığınız oyunda oyun içi konuşma varsa da discordu kapatıp oradan konuşmanız çok daha iyi olur

Anti-Virüs programlarını devre dışı bırakmak
Oyun oynarken "Anti-Virüs" programlarınızı devre dışı bırakmak pinginizi düşürmek için etkili çözümler arasındadır

Arka Planda çalışan uygulamaları kapatmak
Görev yöneticisine girip arka planda çalışan ve başlangıçta çalışan uygulamaları kapatmak en etkili yöntemlerden biridir
Peki görev yöneticisi nasıl açılır ve arka planda çalışan programlar nasıl kapatılır ?

Windows görev çubuğuna fareniz ile sağ tık yapıp görev yöneticisini açmanızı sağlayacaktır

görev yöneticisi.png

Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için ilk başta Görev Yöneticisi açtıktan sonra üst tarafta "İşlemler" yazan kısma tıklıyoruz ve daha sonra arka planda gereksiz olarak çalıştığını düşündüğünüz uygulamaya/uygulamlara sağ tıklayıp "Görevi Sonlandır" diyoruz
görev sonlandır.png

Daha sonra yine üst tarafta bulunan "Başlangıç" yazan kısma tıklıyoruz bu bölüm bilgisayarınız açılırken açılacak olan uygulamaları yönetebildiğiniz ve gördüğünüz kısımdır
Burada da aynı işlemi yapıyoruz bilgisayarınız açılırken açılmasını istemediğiniz uygulamalı/uygulamalara sağ tık yapıp "Devre Dışı Bırak" diyoruz
Ekran Görüntüsü (459).png

Oyun içi ayarlar

Oyun içindeki ayarlar kısmından oyun grafiklerinizi düşürmeniz PİNG değerinizi olumlu yönde etkileyecek ve düşmesine neden olacaktır bu işlem aynı zamanda FPS artışı da sağlamaktadır

Windows arka plan uygulamalarını kapatmak

Windows arama çubuğuna "Arka Plan Uygulamaları" yazıp çıkan seçeneğe girdiğiniz zaman "Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver" seçeneğini kapatmanız gerekmekte ki arka planda gereksiz yere uygulama çalışmasın
Ekran Görüntüsü (460).png

İyi bir sistem

Aslında bu çözüm birazcık maliyetli fakat bu çözüm şu gibi durumlarda geçerli tüm her şey olması gerektiği gibi fakat sisteminiz oyunu tam olarak kaldırmıyorsa pinge neden olabilir ve daha iyi bir bilgisayara geçmek ping sorununa çözüm olabilir aynı zamanda FPS ide yükseltir

Umarım yararlı olmuştur paylaştığım tüm çözümler kendimde yaptığım çözümlerdir o yüzden şüpheniz olmasın görüşlerinizi yazmayı unutmayın :D

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,611
Oyun içi ayarlarda kararsız kaldım bir tık. FPS artar ama pingi bilemiyorum.

Elinize sağlık.
ya aslında şöyle bende öyle oluyordu grafikler artırınca pingte artıyordu aynı sorunu yaşayanlar varsa diye yazdım ama dediklerinizde haklısınız ama beğendiyseniz ne mutlu

yuu otosaka

Asistan
Reaksiyon puanı
456
Geç gördüm eline sağlık reis çok iyi yazmışsın