Oyunlardaki Ani FPS Düşüşleri

Bu konuyu okuyanlar

SnowFADE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba, öncelikle bu forumda yeniyim.
Benim Toshiba Satellite Dizüstü bilgisayarımın özellikleri:
Ram: 8gb
İşlemci: Intel I5 5200U 2.20GHz
Ekran kartı: Intel HD 5500 (ayrıca 930M var ama bozuk (bi önemi varsa))
Şuanki çoğu oyun için yeterli değil, ama mesela Minecraft Bedrock edition için gayet yeterli.
O oyunda normalde 60FPS ile oynarken 5 saniyede bir FPS aşırı şekilde düşüyor.
Görev yöneticisinden baktığımda işlemci hızı normalde 2.20GHz ile çalışırken 0.40GHz'e kadar düşüyor (2-3 saniyelik)
Youtube'dan ve birçok başka forumdan baktım ama ya farklı sorunları var tam olarak aynı değil, yada çözümü yok.
Eğer çözüm yolu bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi?

Denediğim şeyler:
Bilgisayarımı sıfırladım.
ThrottleStop uygulaması ile işlemci hızı sabitleme.
Bilgisayarımın içini açıp temizledim.

Taha K.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,001
Öncelikle forumumuza katıldığınız için teşekkür ederiz ShiftDelete ailemize hoşgeldiniz. Performans moduna alıp Java'dan Minecraft'a Ram vermeyi deneyiniz.

Abdullah Alkan

Doçent
Reaksiyon puanı
417
Merhaba, öncelikle bu forumda yeniyim.
Benim Toshiba Satellite Dizüstü bilgisayarımın özellikleri:
Ram: 8gb
İşlemci: Intel I5 5200U 2.20GHz
Ekran kartı: Intel HD 5500 (ayrıca 930M var ama bozuk (bi önemi varsa))
Şuanki çoğu oyun için yeterli değil, ama mesela Minecraft Bedrock edition için gayet yeterli.
O oyunda normalde 60FPS ile oynarken 5 saniyede bir FPS aşırı şekilde düşüyor.
Görev yöneticisinden baktığımda işlemci hızı normalde 2.20GHz ile çalışırken 0.40GHz'e kadar düşüyor (2-3 saniyelik)
Youtube'dan ve birçok başka forumdan baktım ama ya farklı sorunları var tam olarak aynı değil, yada çözümü yok.
Eğer çözüm yolu bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi?

Denediğim şeyler:
Bilgisayarımı sıfırladım.
ThrottleStop uygulaması ile işlemci hızı sabitleme.
Bilgisayarımın içini açıp temizledim.
Merhaba öncelikle hoşgeldin.
Dizüstü bilgisayarlar da bu sorunlar olabiliyor, ısınmadan yada anlık arkadan çalışan bir programdan kaynaklı FPS düşüşleri yaşanabiliyor.
Yada oyunda döndüğün kısımda aldığın görüntü sebebiyle anlık bir düşüş yaşıyor olabilirsin, bu düşüşler oynamanı çok etkilemiyorsa bence problem etme.

SnowFADE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba öncelikle hoşgeldin.
Dizüstü bilgisayarlar da bu sorunlar olabiliyor, ısınmadan yada anlık arkadan çalışan bir programdan kaynaklı FPS düşüşleri yaşanabiliyor.
Yada oyunda döndüğün kısımda aldığın görüntü sebebiyle anlık bir düşüş yaşıyor olabilirsin, bu düşüşler oynamanı çok etkilemiyorsa bence problem etme.
Oyun oynanmayacak kadar kötü durum, her 4-5 saniyede bir FPS 60'tan 4'e iniyor, bu durum her oyunda geçerli. Oyundan zevk almaktan bahsetmiyorum, sağa sola dönmek zor geliyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öncelikle forumumuza katıldığınız için teşekkür ederiz ShiftDelete ailemize hoşgeldiniz. Performans moduna alıp Java'dan Minecraft'a Ram vermeyi deneyiniz.
Java Edition oynamıyorum çünkü hesabım yok ve ekran kartım o sürümünü kaldırmıyor, bu sebeple Bedrock edition yani windows10 edition satın aldım ve oynuyorum. En azından oynuyordum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba, az önce sorun daha da kötüleşti, youtube'da video izlereken, dosyalarda gezinirken bile bu sorunu yaşıyorum, işlemci hızı düşüp duruyor. Bilgisayar çöpten farksız değil şuanda, yardım ederseniz sevinirim.

Son düzenleme: