Öneri Oyun yapmanın basitliği oyunlarada basitlik olarak yansıyor.

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Evet oyun yapmak eskisinden çok çok kolay bir hale geldi özellikle mobil platformlara oyun uygulama geliştirmek çok basitleşti. Bakıyoruz şimdi oyun yapımcılarında ne hayal gücü var, ne yeni fikirlere açıklık nede programcılık. Örnek verelim tv de olsun internette olsun yeni bir dizi veya sinema filmi popüler oluyor hemen bunu oyun haline getirelim belki para kazanırız derdinler. Fikir yok bedavacılık çok anlıyacağınız. mobil platform da çöp olarak nitelenecek yüzlerce programcı, oyun ve uygulama mevcut.
Yine örnek vermek gerekirse Squid Game dizisinin ismini duymayan kalmamıştır. Girin google play e aratın squid game diye en az 250 oyun çıkacaktır karşınıza yani yatatıcılık sıfır hepsi bir başkasının emeği üzerinden para kazanmaya çalışan kolpa insanlar sürüsü. Veya bir uygulama arıyorsunuz sonuçlara bakın genelinde son eki (hd, plus,2020,2021 ) şeklindedir bu ekleri koymak kaliteli yapmıyor oyun veya uygulamayı sadece basitleştiriyor. Siz siz olun başkasının emeğinden para kazanmayın bunu sadece asalak olarak tabir edilen yaratıklar yapar. Kendinize ait bir fikriniz olsun basit olsun ama kendi fikriniz olsun.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Ben konunum amacını yada gitmek istediğiniz noktayı bulamadım. Oyun yapmanın kolay olduğuna ve daha iyi kurgular olmasını istiyorsanız siz kurgulayıp yapında millete örnek olun. Nasıl olsa "kolay !" demişsiniz ya e artık yaparsınız birtane ne dersiniz ?
Bence çok gereksiz bir konu olmuş...

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Konunun amacını anlamadan yargılamaya çalışmışsınız ama bu resimi görürseniz ne demek istediğimi az çok anlamanız lazım. Bu şekilde yapılacağına hiç yapılmasın daha iyi yapanlarda ben oyun yaptım demesin kendilerine.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Ben konunum amacını yada gitmek istediğiniz noktayı bulamadım. Oyun yapmanın kolay olduğuna ve daha iyi kurgular olmasını istiyorsanız siz kurgulayıp yapında millete örnek olun. Nasıl olsa "kolay !" demişsiniz ya e artık yaparsınız birtane ne dersiniz ?
Bence çok gereksiz bir konu olmuş...
Bir konuyu bir noktayı her ağır eleştiren birisine bu şekilde konuşma hakkınız yok. Herkes istediği eleştiriyi saygı çerçevesinde yapar. Ayrıca Eleştirdi diye de oyun yapım uzmanı olmuyor kimse. Burda konu o değilde zaten. Anlatılmak istenen şu zamanlardaki oyunların yapılması basit ve bu basitlik yuzunden saçma sapan projeler oyunlar ortaya atılıyor denmek istenmiş bence. Gereksiz bir konuda değil gayet doğru bir şey.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Maalesef durum aynen yazdığın gibi. 15 yıl önce çıkan oyunu halen oynuyorum, onun tadını eğlencesini veren yok.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Konunun amacını anlamadan yargılamaya çalışmışsınız ama bu resimi görürseniz ne demek istediğimi az çok anlamanız lazım. Bu şekilde yapılacağına hiç yapılmasın daha iyi yapanlarda ben oyun yaptım demesin kendilerine.

Bu tarz oyunların çoğu bireysel olarak kişilerin kendi çapında çıkardığı oyunlar yani belli bir oyun motorunu amatör biçimde kullanabilecek kadar bilen, ana işi bu olmayan kişilerin çıkardığı oyunlar. O yüzden bu oyunlarda bir kalite aramak zaten hata.

Reaksiyon puanı
5,172

Çok haklısınız. Malesef durumu bu hale getiren google'ın Play Store'u bir arama motoru gibi yönetmesi.

İnsanlar bir tane candy crush tarzı oyun geliştiriyor sonra daha çok indirme alabilmek için işin algoritmasını değiştirmeden sadece görsel motifleri değiştirerek ve trendlere uyarlayarak bir uygulamadan 20 uygulama çıkarıyor.

Apple buna izin vermiyor. Doğru olanda bu aslında. Sizde hatırlarsınız muhtemelen, zamanında app store'da opera varken opera mini'ye bile izin vermemişlerdi.

Son düzenleme: