Oyun yapımcısı aranızda :)

Bu konuyu okuyanlar

MertKılıç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hoşbulduk arkadaşlar.
Yeni liseliyim daha :p Oyun yapımı ile 7 yaşından beri uğraşıyorum. GM, Unity'dan hafif bilgim var, Flash fena değil, AGS (Adventure Game Studio) profesyonel olarak kullanıyorum. :) [MENTION=134174]burns206[/MENTION] avatarını çok beğendim bu arada. sam max sanırım onlar :)

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Merhaba, ben nesli tükenmekte olan adventure (point-click) türü oyunlar geliştiren bir oyun yapımcısıyım. Oyun yapımı konusunda çok bilgiliyim, ders vb. bilgiye ulaşmanız gerekirse özel mesaj yollayabilir. :)

Neyse kısaca kendimden bahsedeyim, lise öğrencisiyim. Adım Mert Kılıç. Bursa'da oturuyorum. (çok güzel bir şehir :)) Oyun yapımına ve ingilizce dizi çevirilerine yoğunluk veriyorum. Elimden geldiğince insanlara yardımcı olmaya gayret ediyorum. :)

Sanırım anlatacaklarım bu kadar. ShiftDelete'yi yıllardır bilmeme rağmen üye olmamıştım.
Bugüne kısmetmiş :) İyi forumlar.

Merhaba, öncelikle forumumuza hoş geldin. Forumda her türlü yararlı bilgiye açığız.
Merak ettiğim 1-2 soru olacak. Hangi oyun motorlarını kullanmayı biliyorsun (Unity, cryengine, source vb) ? Ek olarak hangi programlama dilini kullanıyorsun ?
Ayrıca bilgini videolu yada yazılı derslerinle paylaşırsan güzel olur.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Oyun yapımına gönül vermen güzel birşey. Profesyonel olman dileğimle.. .hoş geldin.

Amanda

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Hoş geldin Mert . Glee'yi takip ediyor musun ? :)

Reaksiyon puanı
188
Merhaba, öncelikle forumumuza hoş geldin. Forumda her türlü yararlı bilgiye açığız.
Merak ettiğim 1-2 soru olacak. Hangi oyun motorlarını kullanmayı biliyorsun (Unity, cryengine, source vb) ? Ek olarak hangi programlama dilini kullanıyorsun ?
Ayrıca bilgini videolu yada yazılı derslerinle paylaşırsan güzel olur.

Aynı soruyu tekrarlıyorum :) Zira benim C# bilgim iyidir. Üzerine bir de XNA'i eklemeyi düşünüyorum.

MertKılıç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı soruyu tekrarlıyorum :) Zira benim C# bilgim iyidir. Üzerine bir de XNA'i eklemeyi düşünüyorum.

Unity ve Game Maker'da hafif bilgim var. Bir ara Cryengine'in ücretsiz SDK sürümünü kullanmıştım. Derslerini filan öğrenmiştim, anca anlatılanlar kadar biliyorum işte. :) Ama asıl profesyonel olduğum program AGS yani Adventure Game Studio'dur. Adventure point-click tarzı oyunlar yapmaya yarar. AGS'de örneklerle rahat bir kodlama yapabiliyorum ancak tam olarak bir kodlama dili bildiğimi söyleyemem, zaten kodlar yerine hazırlanmış fonksiyonlarla kod yazmaya gerek kalmıyor. Flash'ta AS3 ile oyun, animasyon vs. yapmaya çalışıyorum. Bunun yanı sıra karikatürist olduğumdan flash'ta çizim vs. konularında hiç zorlanmıyorum. :)

Sanırım anlatacaklarım bu kadar :) Az çok ne biliyorsam anlatmaya çalışırım. Ancak AGS'ye işiniz düşerse mutlaka bana bir bildirin derim :)

Reaksiyon puanı
188
Açıkçası oyun yapımı her zaman ilgimi çekmiştir ve AGS'yi şimdi senden duydum. Advanture oyunlarını da sevdiğim için bir bakabilirim aslında :) Ekran görüntüsünü çekerek ders anlatmak gibi bir niyetin olursa konularını takip edebilirim...

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Yaptığın bir oyunu bizle paylaşırsan süper olur. Herkes bunu bekliyor senden :)

D

Deleted member 216045

SDN Okuru
[MENTION=270313]MertKılıç[/MENTION] tekrar tekrar soruyorum bizimle en beğendiğin oyunları paylaşırmısın? olumlu yada olumsuz cevap vermen umuduyla. Allaha emanet ol

Reaksiyon puanı
188
Bu arada profesyonel kelime anlamı açısından bu işten para kazanan insan demek. Bize seviyeni anlamamız açısından birkaç referansını gösterebilirsen seviniriz. Zira programlama ile çok yakından ilgiliyim ve üzerine oyun yapımını eklemek istiyorum ve bu anlamda birilerinin önayak olması iyi olur...

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
yanlış anlamayın da hocam
şimdi buraya gelip de oyun yapımcısı diyebilmeniz için
yani nasıl desem
Türkiye doğru düzgün hiçbir oyun üretmedi ki oyun yapımcısı olsun.
belki Kabus 22
tabi oyun yapımcısı derseniz benim aklıma gelişmiş 3 boyutlu directx, opengl oyunları gelir
flash, online oyun ve benzeri mi demek istediniz.

MertKılıç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyunlarımın hepsini tek tek paylaşacağım merak etmeyin :)
AGS'de profesyonel dememin nedeni yanlızca programı çok iyi bilmemdendir, herhangi bir kazanç sağlamak amacıyla değil. Üstelik oyun yapabiliyorsanız oyun yapımcısısınızdır, bunu daha farklı bir isimle adlandıramazsınız. :) Oyun yapımcısı olmam için oyun yapabiliyor olmam yeterli, kabus22 yapmama gerek yok :) Flash veya online oyun yapmıyorum. Bu tip oyunlar yapıyorum. (http://image.dosgamesarchive.com/screenshots/sammax2.gif) Her ne kadar görünüşü çoğu fps vs. oynayan arkadaşlara komik gelsede adventure nesli tükenmekte olan ancak oyunları çıktı mı sağlam çıkan bir tür. (örn yesterday, the walking dead, sam&max, tales of monkey island, gray matter vs.) Yanlız benim yaptıklarım tam bu şekilde olmuyor. Görüntüleri sketchup ile çizerek renderlıyorum. Umarım tüm sorularınıza yeterli yanıtı verebilmişimdir.

Yaptığım farklı oyunlara örnek verirsek, farklı bir proje yapma kararı aldım. AGS ile neler yapılabileceğini göstermek için. Bu da oyunun arasahnesinden alınmış bir görüntü. (http://img269.imageshack.us/img269/2165/yenigrnt.png) Oyun videolarla ilerliyor. Elbette karşınıza önce seçenek listesi geliyor sizde videolu geçişlerle karakteri yönlendiriyorsunuz. Yani fps şeklinde olmuyor oyun :) Kendi yaptığım sam max tarzı bir oyun daha var (http://img638.imageshack.us/img638/6539/phil2v.png) Bu da renderla ve hazır south park karakter yapıcısıyla yaptığım bir oyundan görüntü (http://img31.imageshack.us/img31/3016/sf2j.png) Uzaktan pek tatmin edici gibi görünmesede aşırı eğlencelidirler. Sizin de beğeneceğinize eminim. :)

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
yanlış anlamayın da hocam
şimdi buraya gelip de oyun yapımcısı diyebilmeniz için
yani nasıl desem
Türkiye doğru düzgün hiçbir oyun üretmedi ki oyun yapımcısı olsun.
belki Kabus 22
tabi oyun yapımcısı derseniz benim aklıma gelişmiş 3 boyutlu directx, opengl oyunları gelir
flash, online oyun ve benzeri mi demek istediniz.

Yanılıyorsun. Türkiye'de de çeşitli oyunlar var. Ayrıca Türk oyunlarının Kabus22 ve Pusu ile ayaklandığı doğru. Ancak Türk oyunlarının kesinlikle hafife alınmasına karşıyım. Bunlardan en bariz örneği seri haline gelen Mount & Blade serisidir. Seversin sevmezsin orası ayrı, ancak sobee, taleworlds, gibi aktif ve kendini geliştiren Türk şirketler yokmuş gibi konuşmamak gerekir.

MertKılıç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hoşbulduk :) Oyunlarımı düzenliyorum yakında paylaşırım :)