Oyun motoru tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
30
Kafaya koydum, ben bir şekilde iyisiyle kötüsüyle 2D oyun yapacağım. İnternet sitelerinden araştırdım ve Unreal Engine isimli bir program buldum. Gayet iyi, hoş fakat bir eksiği var ki çok büyük bir eksik; Türkçe dil desteği.

Arkadaşlar çok önemli bir not: Türkçe olmasın, Türkçe olmasa da olur, İngilizce öğren... vs. gibi yazılar yazmayın lütfen. Net bir şekilde yazıyorum. Türkçe dil desteği olan veya internetten indirebileceğim bir Türkçe yaması olan oyun yapma, üretme diyelim daha "estetik", oyun üretme programı var mı?

Teşekkürler :)

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Kafaya koydum, ben bir şekilde iyisiyle kötüsüyle 2D oyun yapacağım. İnternet sitelerinden araştırdım ve Unreal Engine isimli bir program buldum. Gayet iyi, hoş fakat bir eksiği var ki çok büyük bir eksik; Türkçe dil desteği.

Arkadaşlar çok önemli bir not: Türkçe olmasın, Türkçe olmasa da olur, İngilizce öğren... vs. gibi yazılar yazmayın lütfen. Net bir şekilde yazıyorum. Türkçe dil desteği olan veya internetten indirebileceğim bir Türkçe yaması olan oyun yapma, üretme diyelim daha "estetik", oyun üretme programı var mı?

Teşekkürler :)
İngilizce öğr-

Pardon, önce Kodlama öğren.

HappySher

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
İngilizce öğren dememizi istemiyorsun ama İngilizce olmazsa olmazı bu işin. Oyun motorunu hallettim diyelim, kodlama kısmı ne olacak? Veya modelleme, ses tasarımı?

İngilizce olmadan doğru düzgün ilerleme kaydedemezsiniz. Kaynak bakımından da İngilizce kaynaklar çok daha fazla. Türkçeye bağlı kalırsanız buz dağının görünen yüzünde kalırsınız ancak.

O yüzden hoşuna gitmese bile İngilizce öğrenmelisin.

Düzenleme: Oyun motoru olarak Unity daha iyi olur. Unreal Engine'de Blueprint nimeti var ama 2D oyun yapımı için fazla kompleks bir motor. Unity ile daha basit oyunlar yapılıyor.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Game Maker Studio versiyon 8.
Türkçe bir motor değil ama oyun yapması en anlaşılır bir motordur.

Çok sağlamdır.
Kendi geliştirdiğim bir oyun vardı zamanında. Biraz daha rahat olduğu için, bu programı seçtim.

Reaksiyon puanı
30

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Türkçe oyun motoru mu? Hadi oyun motorunu hallettin, Google'a "Geymmeykır Sütütyo 2019 0x0123456789 hatası çözümü" mü yazacaksın? Hadi onu da hallettin, ileride bunu meslek olarak yapacaksan İngilizce öğrenmeden fakir kalırsın.

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059
Game Maker Studio versiyon 8.
Türkçe bir motor değil ama oyun yapması en anlaşılır bir motordur.

Çok sağlamdır.
Kendi geliştirdiğim bir oyun vardı zamanında. Biraz daha rahat olduğu için, bu programı seçtim.
O ücretliydi diye hatırlıyorum. 2d ise Unreal olmaz, godot veya unity kullanmanız gerekiyor. İngilizceyi de baştan sona kadar bilmenize gerek yok sadece kelimeleri bilseniz yeter. Unity kütüphanesinde oyunu yaparken yardımcı olacak kamera kodları, oyun görselleri ve araçlar bulunuyor. Özellikle platform oyunu yapacaksanız işiniz çok kolay olacaktır. Godot'a yeni başladığım için bilmiyorum ama sanırım @BeyinBedava godot kullanıyordu.

Reaksiyon puanı
30
O ücretliydi diye hatırlıyorum. 2d ise Unreal olmaz, godot veya unity kullanmanız gerekiyor. İngilizceyi de baştan sona kadar bilmenize gerek yok sadece kelimeleri bilseniz yeter. Unity kütüphanesinde oyunu yaparken yardımcı olacak kamera kodları, oyun görselleri ve araçlar bulunuyor. Özellikle platform oyunu yapacaksanız işiniz çok kolay olacaktır. Godot'a yeni başladığım için bilmiyorum ama sanırım @BeyinBedava godot kullanıyordu.
Teşekkür ederim ☺
Mesaj otomatik birleştirildi:

Türkçe oyun motoru mu? Hadi oyun motorunu hallettin, Google'a "Geymmeykır Sütütyo 2019 0x0123456789 hatası çözümü" mü yazacaksın? Hadi onu da hallettin, ileride bunu meslek olarak yapacaksan İngilizce öğrenmeden fakir kalırsın.
Ya ne mesleği abi eğlencesine yapacağım bir iki oyun :D Bethesda'ya mı giricez İngilizce diye tutturdu herkes. Ayrıca evet 0x0123456789 hatası çözümü ve Google çeviri işimi görür :D

Son mesajlar