Oyun konsolları tam bir enerji düşmanı mı?

spybot

Guru
Emektar
Oyun oynamak tabii ki eğlenceli; ama işin bir de karanlık yüzü var. İşte oyun konsolu gerçeği...Video oyun konsollarının harcadığı elektrik miktarı duyanları hayretler içerisinde bırakıyor.

Video oyun konsolları için bir yılda kullanılan enerjinin, San Diego şehrinin bir yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecek büyüklükte olduğunu biliyor muydunuz?

Natural Resources Defense Council(Doğal Kaynakları Koruma Konseyi - NRDC) tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan rapor, oyun konsollarıyla ilgili pek bilinmeyen çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu. "Oyun konsollarında enerjinin etkin kullanımı" başlığı altında yer alan bilgiye göre, oyun konsollarının bir yıl içinde harcadığı enerji yaklaşık 16 milyar kilowatt-saat'i buluyor. Diğer bir deyişle yıl içinde oyun konsolları ABD'de bulunan San Diego şehrinin harcadığı enerji miktarı kadar enerji kullanıyor.

Oyun konsollarının harcadığı enerjiyi oldukça yüksek bulan NRDC'ye göre üretici şirketlerin güç tasarrufu konusunda adım atmasıyla 11 milyar kilowatt-saat'lik bir elektrik tasarrufu sağlanabilir.

Hangi konsol ne kadar güç tüketiyor? CHIP Online araştırmasının sonuçlarını okumak için tıklayın.

http://www.chip.com.tr/konu/Oyun-konsollari-tam-bir-enerji-dusmani-mi_9679.html
 
Üst