Oyun Hayatımın Kötü Hatırası: Rail Cargo Simulator İncelemesi

Hiç benimki gibi olay yaşadınız mı?

• Evet, yaşadım.

Kullanılan: 3 75.0%
  • Hayır, iyi ki de yaşamamışım.

Kullanılan: 1 25.0%

• Kullanılan toplam oy
    4

Bu konuyu okuyanlar

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
IMG-20200825-003932.jpg

Merhabalar arkadaşlar, bugün sizlere adı pek duyulmamış ve en kötü oyunlardan birisi olabilecek bir oyunu incelemek istiyorum. Bazıları "Bu oyun kötüyse niye inceliyorsun?" diye sorabilir fakat bu oyun kötü hatıra olarak kaldığından dolayı incelemek istedim. ;) Haydı başlayalım.
Oyunun Fiyatı ve Konusu:

Oyunun konusu kargo trenleriyle alakalı ve adı üzerine simülasyon, oyun 2010 Eylül ayında çıkmıştır. Oyun ücretli ve Steam'de 10₺'ye satılmakta. Ayrıca CD-ROM olarak da satılabilmekteydi. Oyunun boyutu da 387 MB. Yani çok yer kaplamıyor gibi gözüküyor.

Oynanış:

Oynanışa gelecek olursak oynanış basit kalmış. 1 ve 2 tuşları ile kamera açıları değiştirebiliyor ve açıkçası kamera açıları vs. tatmin edici değil ve hatta oyun oynamayı zorlaştırabiliyor. Ustayı bozuk rayları tamir ettirmek için kullanabiliyorsunuz. Tren en fazla bildiğim kadarıyla 9 km / s hız yapabilmekte. Tren kontrolleri de oldukça basit, kontroller yani kötü.

Oyunda toplamda 100 bölüm mevcut ve açıkçası bu bölümlerin çoğu aynı harita altyapısında oluşturulmuş. Bölüm ilerledikçe oyun karmaşık hale geliyor ve ben diğer bölümleri oynadığımda gerçekten kafam alamamıştı bile. Rehber içeriği idare eder. Örnek oynanış videosu (bana ait video değil):

Grafikler ve Detaylar:

Grafiklerden devam edelim, grafikler 2010 yılına göre basit kalmış diyebiliriz, 3B modellerin kalitesi çok kötü ve tamamen düz yerlere sahip. Grafikleri 2000'li yılların başlarına benzettim açıkçası. Detayları neredeyse kesinlikle yer verilmemiş ve adeta sanki 15 - 16 yaşında birisi oyun yapmaya çalışmış gibi de görünmekte. Ray makaslarını değiştirince her hangi bir animasyon vs. bulunmamakta, ayrıca ray tamir ederken usta sanki sarhoş olmasını geçtim sihir yaparak tamir etmeye de çalışıyor gibi geldi oynarken! ? Tren kabini de bulunamamakta göründüğü üzere, keşke en azından kabinin içinde olsaydık. En azından bedavaya oyunu anlarım ve çok kafaya takmam grafiklere. :) Yani grafik ve detayları kısaca rezalet diyebiliriz (başlangıç ekranına kanmayın, en güzel grafik zaten orada).

Ekran-G-r-nt-s-37.png

Ekran-G-r-nt-s-38.png

Ekran-G-r-nt-s-39.png

Sonuç:

Sonuca baktığımızda oyunu bırakın kötü demeyi, çöp oyun bile diyebiliriz. Grafik çok basit, detaylar sıfır ve oyun biraz karmaşık. Diğer inceleme videolarına da bakarsanız bu oyuna küfür bile edildiğini görebileceksiniz. Steam yorumlarına da bakın derim aynı zamanda. Kısacası oyun beş para etmez bir çöp. Şimdi bonus olarak ben bu oyunun hatırasını anlatmak istiyorum.

Hatıram:

Oyunu yaklaşık olarak 4 - 4.5 yıl önce bir Teknosa mağazasından aldım, oyun hakkında zerre bilgi bilmiyordum. İlk aldığımda şehirden şehre yük taşımacılığı olduğunu zannetmişim! :D Tabii oyunu yükledikten sonra yavaş yavaş her şey ortaya çıkmaya başladı, oyunu bilgisayara yükledim ve oyunu çalıştırdığımda beklediğimden farklı bir manzara ortaya çıktı, logo farklıydı ve oyunu açtığımda küçük bir harita karşıma çıktı.

Gerçekten küçüktü ve aklımda "Bu nedir ya?" diye hep aklımda kaldı. Mütevazi davrandım ve belki de sonraki seviyelerde çıkacağını zannetmişim o uzun yolculuk olmasını fakat her seviye geçtikçe oyun daha da çok karmaşık olduğunu gördüm. Çok sıkılmış halde oyundan direk çıktım ve sonradan bir daha açmaya çalıştığımda öyle bir saçma bir şey oldu ki anlatamam, ilk gösterdiğim görüntüsüne benzer bir görüntü fakat menü tren ve sesleri vs. yoktu. Sadece raylar ve çimenler olduğu yerde bir adam sağ ve sola sarhoş gibi birisine el sağlayıp duruyordu! :D

İşte oyun bu kadar kötü olduğundan dolayı o zamanlar oyunu sildim ve çok uzun zamandır o CD'yi dokunmadım ta ki bu yıl DVD sürücüsünü aldığım ve ihtiyaç olduğu zamana kadar. Bazı önemli işlerimi halletmiştim DVD ile ve bu oyun gene aklımda takıldı. İşte bugün sizlere bu oyun hakkında incelemeyi ve kötü hatıramı anlattım. Umarım benimki gibi kazıklanıp, kötü hatıra yaşamazsınız. :) Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme: