Oyun ayarına göre düşük veya yüksek GPU kullanımı

Bu konuyu okuyanlar

Yasron93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar arkadaşlar öncelikle , uzun süredir birazdan bahsedeceğim konu hakkında araştırma yapıyorum hiçbir şey bulamadım.
arkadaşlar bdo adlı oyunu oynuyorum oyunu orta ayarlarda oynarken gpu kullanımı %30-55 arasında gidip geliyor sürekli ve bana düşük fps veriyor ne yaptıysam daha yüksek Gpu kullanımı yapmasını sağlayamadım
ancak şöyle bi durum var oyunu ultra ayarlara çektiğimde gpu kullanımı %99 oluyor (işlemci kullanımı sürekli %50 lerde ultra moda aldığımda dahada düşüyor)
orta ayarlarda ortalama fps im 50-60 yoğun yerlerde 20 lere kadar düşebiliyor (çok boş yerlerde ve sabit dururken bazen 100 fps leri görüyorum)
ultra modda sabit 30 fps
Ayrıca alt tab falan attığımda Gpu kullanımının yükseldiğini farkettim ayrıca oyun içi ayarlar kısmını falan açtığımdada aynı şekilde
asıl soruma gelecek olursak
Orta ayarlarda %90-100 arası gpu kullanımını alabilmemin bi yolu var mı?

pc özellikleri
Gtx 1080 gaming x ekran kartı
amd ryzen 1600 stock fan işlemci (2600 mhz oc lu auto voltage)
2x8 3200 mhz corsair vengance ram (xpm2 profili)
Msı b350 pc mate anakart
monitor aoc 144 hz 1 ms gysnc

sormadan söylemem gereken şeylere gelirsek
temiz format attım bilgisayara
windows ve oyun ssd ye yüklü
bütün driverlar güncel
windows performans güç seçeneklerinde hepsi tam performans (nihai performans modu)
oyun içi ayarlarım en yüksek fps alacak şekilde
nvida ayarlarım düşey senkornizasyon(vysnc) kapalı
performans ile alakalı olan herşey maksimum performans

evet arkadaşlar araştırdığım ve denediğim kadar ile çözümünü bulamadım herhangi bi fikri olan bi arkadaşımız varsa denemeye hazırım

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
GTX 1080 ekran kartını 1080P den daha yüksek monitörlerde kullanmalısın,ekran kartı kullanım artsın diye.
Nvidia denetim masasından her şeyi kaliteye ayarla performansa değil,herşey kalite versin bu sayede oyunlarda orta ayarlarda gpu kullanımın biraz daha artabilir ama yetmeyecektir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
herşey var monitörü ne ve çözünürlük ne? yok 2K filan değilse niye gtx1080 aldın?

Yasron93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
monitor 2k değil ama ultra modda oyunu çalıştırırken %99 olabiliyor orası garip değil mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dsr çarpanları ile oynadım oyunu 2560x 1440 a aldım oyun aşırı bulanıklaştı ama gpu kullanımı %80 lere çıktı

eklemek istediğim birşey daha var aynı ekran kartına sahip arkadaşım 1920x1080 de %90 lara kadar rahat bi şekilde gpu kullanımı sağlayabiliyor.

Son düzenleme:

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
monitor 2k değil ama ultra modda oyunu çalıştırırken %99 olabiliyor orası garip değil mi ?

Dsr çarpanları ile oynadım oyunu 2560x 1440 a aldım oyun aşırı bulanıklaştı ama gpu kullanımı %80 lere çıktı

eklemek istediğim birşey daha var aynı ekran kartına sahip arkadaşım 1920x1080 de %90 lara kadar rahat bi şekilde gpu kullanımı sağlayabiliyor.
Arkadaşının işlemcisi nedir ?

Yasron93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işlemcisi 8600k i5