Oyna Kazan İpucu Sorusu Kopyası: Yazar Sabahattin Ali Kimdir? Sabahattin Ali Hangi Romanları Yazdı?

Bu konuyu okuyanlar

Katılım
24 May 2017
Mesajlar
7,170
Reaksiyon puanı
630
Puanları
113
Yaş
22
Türkiye'nin en çok kazandıran para ödüllü mobil canlı bilgi yarışması Oyna Kazan'da bugünün ipucu sorusu ile nasıl joker kazanılacağına dair bilgiler paylaşıldı. Oyna Kazan'da günün ilk yarışmasının ipucu sorusu için kopya Yazar Sabahattin Ali'den geldi. Sabahattin Ali'nin 3 romanı, 5 öyküsü, 3 şiiri ve 1 oyunu bulunuyor

11 Mart 2019 Pazartesi Oyna Kazan ipucu sorusu kopyası: Yazar Sabahattin Ali kimdir? Sabahattin Ali hangi romanları yazdı? Sabahattin Ali'nin kitaplarının isimleri
11 Mart 2019 Pazartesi 12:18 0A + A - Yazdır
Şampiyon olan kullanıcının binlerce lira kazandığı, ilk 2 bin kişinin arasında olan yarışmacının bile para kazandığı Oyna Kazan yarışmasında günün ipucu soruları için kopyalar geldi.

Buna göre, saat 13.00 ve 20.00'de yapılan yarışmalar için oyun öncesi binlerce yarışmacı, günün yarışmalarının ipucu sorusu için verilen kopyayı ve sorunun cevabını merakla araştırıyor.

Ünlü isim, dizi veya yerlerden seçilen kopyalar, Oyna Kazan yarışmasının Instagram hesabından paylaşılıyor.

SABAHATTİN ALİ

Oyna Kazan'da günün ilk yarışmasının ipucu sorusu için kopya Yazar Sabahattin Ali'den geldi.

Sabahattin Ali (25 Şubat 1907, Eğridere - 2 Nisan 1948, Kırklareli), Türk yazar ve şair. Edebi kişiliğini toplumcu gerçekçi bir düzleme oturtarak yaşamındaki deneyimlerini okuyucusuna yansıttı ve kendisinden sonraki cumhuriyet dönemi Türk edebiyatını etkileyen bir figür hâline geldi. Daha çok öykü türünde eserler verse de romanlarıyla ön plana çıktı; romanlarında uzun tasvirlerle ele aldığı sevgi ve aşk temasını, zaman zaman siyasi tartışmalarına gönderme yapan anlatılarla zaman zaman da toplumsal aksaklıklara yönelttiği eleştirilerle destekledi. Kuyucaklı Yusuf (1937), İçimizdeki Şeytan (1940) ve Kürk Mantolu Madonna (1943) romanları Türkiye'deki edebiyat çevrelerinin takdirini toplayarak hem 20. yüzyılda hem de 21. yüzyılda etkisini sürdürdü.

Eğridere'de doğan Sabahattin Ali, ilk hikâye ve şiir denemelerine Balıkesir'de başladıktan sonra İstanbul'daki edebiyat öğretmeni Ali Canip Yöntem'in desteğiyle ilk kez Akbaba ve Çağlayan dergilerinde şiirlerini yayımlattı. Anadolu'da kısa süre öğretmenlik yaptıktan sonra Türk devleti tarafından dil eğitimi için Almanya'ya gönderildi. Türkiye'ye döndüğünde Almanca öğretmeni olarak göreve başlasa da önce komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla bir süre tutuklandı, ardından ise Türk devlet yöneticilerini eleştirdiği iddiasıyla tekrar tutuklandı. Bu dönemde memurluktan ihraç edilince görevine geri dönebilmek için Atatürk hakkında bir şiir yazdı ve tekrar devlet kurumlarında görevlendirildi. Ayrıca kendisine yüklenen sosyalist algısını kırmak için de Esirler adlı bir oyun kaleme aldı.

Hayatının son yıllarında Türk milliyetçileriyle yaşadığı tartışmalarla da öne çıktı, özellikle Türkçü-Turancı yazar Nihal Atsız ile yaşadığı gerilim giderek artarak Irkçılık-Turancılık davasının bir parçası oldu. Bu dönemde Aziz Nesin'le beraber çıkardığı Markopaşa dergisinde siyasileri eleştirmesi yüzünden çeşitli davalarla uğraşmak zorunda kaldı. Hakkındaki davaların aleyhinde seyrettiği bir dönemde Türkiye'den ayrılmak istedi ve Bulgaristan sınırını geçmek isterken kendisine kaçma girişiminde rehberlik eden Ali Ertekin tarafından milliyetçi gerekçelerle öldürüldü.

ESERLERİ

Roman

Kuyucaklı Yusuf (1937)
İçimizdeki Şeytan (1940)
Kürk Mantolu Madonna (1943)

Öykü
Değirmen (1935)
Kağnı (1936)
Ses (1937)
Yeni Dünya (1943)
Sırça Köşk (1947)

Şiir
Dağlar ve Rüzgâr (1934)
Kurbağanın Serenadı (1937)
Öteki Şiirler (1937)

Oyun
Esirler (1936)


Kaynak: Ulusal
 

Son mesajlar

Üst