ÖSYM'nin Başını Ağrıtan Kol Saati

Bu konuyu okuyanlar

emreiii

Doçent
Katılım
30 Tem 2008
Mesajlar
779
Reaksiyon puanı
18
Puanları
0
KPSS, YGS ve açıköğretim sınavlarıyla ilgili süren kopya skandalları yeni boyut kazandı. Sınavlarda kopyaların büyük bölümünün kol saati görünümlü cep telefonlarıyla çekildiği anlaşıldı.


556720100907100934333.jpgKamu Personel Seçme Sınavı’yla (KPSS) başlayıp, üniversiteye girişin ilk basamak sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve açıköğretim sınavlarıyla süren kopya skandalları yeni boyut kazandı. Sınavlarda kopyaların büyük bölümünün kol saati görünümlü cep telefonlarıyla çekildiği anlaşıldı.


ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, Temmuz ayında Kars’ta yapılan KPSS’de kol saati görünümlü cep telefonuyla kopya çeken bir adayı yakaladığını belirterek, “Bütün sınavlarda kopyaların yüzde 90’ı saat görünümlü cep telefonlarıyla çekiliyor” dedi.


Hürriyet'in haberine göre, Çavuşoğlu şunları söyledi: “Cep telefonuyla kopya çekmek için sınavdan 1-2 gün önce sınavın yapılacağı okullara gelip tuvaletlere telefonlarını saklayanlar var. Ama cep telefonu kopyalarının büyük bir çoğunluğu saatli cep telefonlarıyla yapılıyor. Yakaladığımız kopyalarda en çok buna rastlıyoruz. Burada soruların önceden sızdırılması gibi bir şey yok. Bir kişi sınavdaki bütün soruları yapıp saatindeki cep telefonu vasıtasıyla diğerlerine SMS atıyor. Bu saatler internette oldukça yaygın. Bunun için tüm sınav değil, kopyacıların sınavı iptal edilebilir.”


400 TL’DEN SATILIYOR


Gerçek kol saatinin model olarak bire bir aynısı olan saat görünümlü cep telefonlarında, kol saati ve telefon bir arada kullanılıyor. Hem kamera hem bluetooth kulaklıkla uyumlu cep telefonlarıyla, kulak içine yerleştirilen kulaklıkla da rahatça konuşulabiliyor. İnternette birçok sitede satışa sunulan kol saati görünümlü cep telefonlarının fiyatları 400 TL ile 2500 TL arasında değişiyor.


Kaynak
 

penguin

Profesör
Katılım
11 Haz 2009
Mesajlar
3,495
Reaksiyon puanı
201
Puanları
63
KPSS'de tam yapanların büyük kısmı saat görünümlü bu cep telefonlarıyla mı kopya çekmiş yani? Camiyi çalan kılıfı hazırlar derler tamam ama bu kılıf parmağa bile geçmez. Neyse. Keşke daha inandırıcı birşeyler üretselerdi.
 

spybot

Guru
Emektar
Katılım
1 Kas 2008
Mesajlar
47,201
Reaksiyon puanı
595
Puanları
113
Yalana bak...:)
 

Turab Garip

Dekan
Emektar
Katılım
30 May 2007
Mesajlar
6,846
Reaksiyon puanı
120
Puanları
63
Bireysel düşünüldüğünde çok komik bir yalan. Ama ortada şebeke varsa (ki işine gelen herkes bunun var olduğunu söylüyor) öyleyse neden olmasın?

Kopyaların büyük çoğunluğunun bununla çekilmiş olması kesinlikle çok saçma bir ihtimal; fakat yaygara koparanların gözüyle bakarsak bu bile mümkün. Yıllardır soru hazırlayan ve sistemi bilen akademisyenlerin çekinmeden forward mail ile kopya dağıttığına inananlar buna da inanmalılar bu durumda. Bu bakış açısıyla "burası Türkiye, neden olmasın" demek gerekir. Ortada bir şebeke varsa, henüz ortaya çıkmamış olan bir yöntemle sınav sırasında soruları alıp aynı anda paylaşımlı olarak 10-15 uzmana çözdürseler soruları, al sana 10 dakikada tüm testin cevapları ortaya çıkar işte.
 

tarumoloji

Profesör
Katılım
12 May 2009
Mesajlar
1,255
Reaksiyon puanı
44
Puanları
48
Kpss' de dönen oyunlar için çok güzel bir kargaşa politikası oynuyorlar.
 

uma350

Profesör
Katılım
15 Ocak 2010
Mesajlar
4,411
Reaksiyon puanı
68
Puanları
0
yok yaw bundan bişey olmas :)
 
Üst