Ortaokulda çıplak arama skandalı!

Bu konuyu okuyanlar

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
İzmir'de iddiaya göre okulda hırsızlıkla suçlanan 3 kız öğrenciyi iç çamaşırlarına kadar aradılar.

İzmir Buca 30 Ağustos Ortaokulu'nda hırsızlıkla suçlanan 3 kız öğrencinin çıplak bir şekilde arandığı iddia edildi. Ortaokul Müdür Yardımcısı Gülay U. ile İlkokul Müdür Yardımcısı Zerrin S'nin üstünü iki kez aradığını söyleyen C.V. (14) ve annesi A.V. Şirinyer Karakolu'na giderek şikayetçi oldu.

C.V, "Hayatımda başıma ilk defa böyle bir şey geldi. Dünya başıma yıkıldı sanki. Ömrüm boyunca unutmayacağım utanç dolu bir anı yaşadım" dedi.

Okul Müdürü Ergün Dur ise öğrenci velisi A.V. ile C.V'nin iftira attığını söyleyerek, "Biz de velimiz hakkında iftira attığı için suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

100 LİRA ÇALINDI

Olay 15 Mart 2017'de meydana geldi.

İddiaya göre U.K. isimli öğrencinin sınıfta 100 lirası çalındı. Bunun üzerine S.K. isimli öğrenci parayı C.V, A.P. ve R.Ş. isimli kız öğrencilerin çaldığını söyleyerek durumu okul idaresine iletti.

Olayı duyan okul idaresi ise hırsızlığı ortaya çıkarmak için şok bir yöntemi tercih etti. 3 kız öğrenci sınıflarından ders esnasında apar topar çıkarılarak müdür yardımcısı Gülay U.'nun odasına getirildi.

Bu sırada odada bulunan müdür yardımcısı Zerrin S. kızlara, "Hırsızlık yapmışsınız" diyerek odanın perdelerini kapatıp kapısını kilitledi.

Neye uğradığını şaşıran 3 kız öğrenci, Gülay U. ve Zerrin S'nin "Soyunun"sözüyle şok oldu.

Ancak, yapılan aramalara karşın 3 küçük kızın çaldığı iddia edilen 100 lira bulunamadı. Kızların üzerinden sadece okul harçlıkları çıktı.

upload_2017-3-18_13-6-33.png

DONLARINA KADAR ARAYIN

Yaşadığı olayın şokunu üzerinden atamayan öğrencilerden C.V., "Zerrin S. ve Gülay U. odanın kapısını kilitledi. Odada o esnada rehber öğretmen Seher B. K. de vardı. Rehber öğretmen müdür yardımcılarına 'Üstlerini aramaya hakkınız var. Donlarına kadar arayın' dedi. Bunun üzerine bize iç çamaşırlarımız kalacak şekilde soyunmamızı söylediler. O sırada 'Yapmayın. Ben çalmadım' diye ağlıyordum. Başımdan ayaklarıma kadar bütün vücudumu elleyerek aradılar."dedi.

C.V, üzerinde bir şey bulunamayınca odaya kendilerini ihbar eden S.K'nin girdiğini ve "Rehber öğretmenimiz kızların çantasını istiyor" dediğini söyledi. C.V, "Çantamızı zaten kontrol etmişlerdi. Rehber öğretmen kendi odasında tekrar kontrol ettiğinde çakmak bulmuşlar.Çantamda çakmak yoktu. Olayın ardından öğretmen Seher B. K. beni okuldan atacaklarını, artık okula gelmemem gerektiğini söyledi" diye konuştu.

'HERKESİ MEMNUN EDEMEYİZ'

Okul müdürü Ergün Dur, okulda hırsızlık olayı olduğunu ancak çıplak üst arama olmadığını söyleyerek, "Biz de konuyla ilgili olarak aile hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Kız öğrencilerin kıyafetlerinin çıkartılarak arandığı gibi bir durum söz konusu değil. Okulumuz çok büyük bir okul. Herkesi memnun etmek mümkün değil" dedi.

KİMSE KIZIMA DOKUNAMAZ

Anne A.V. benzer birçok olayın okulda yaşandığını iddia ederek, "Çocuğum hırsızlık dahi yapmış olsa kimsenin onun bedenine dokunmaya hakkı yok. Avukatımızla da görüştük.Sorumlulardan davacı ve şikayetçiyiz. Bunun dışında çocuğumun telefonunun el konulup geri verilmemesi akıl alır bir durum değil."diye konuştu.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

yazık, devletin okulu ama kamera yok öyle mi ?.. Okul ne müdüre ait ne de başkasına. Devletin yetkisi nerede ? Müdür de, öğretmen de maaşını devletten alıyor. Devlet kamera sistemi taksın bütün okullara ve bağlasın emniyete, yetkisini de özel eğitimli aklı başında polislere versin. Bakalım neler oluyor, kim yalan söylüyor görürürüz o zaman. Otorite görmek istiyoruz, devlet otoritesinin ve yetkisinin akıllıca ve doğruca kullanıldığını görmek istiyorum şahsen.

Saygılarımla

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
o müdürle müdür yardımcısı İzmir'li olmadığı için yapmıştır çocukları böyle aramaya yetkileri yok.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
o müdürle müdür yardımcısı İzmir'li olmadığı için yapmıştır çocukları böyle aramaya yetkileri yok.

Değerli arkadaşım; bunun herhangi bir il ile alakası olmadığını düşünüyorum. İzmir'liden de kötü olan var bir başka ilden de. Ama takıldığım nokta neden polis aranmadan hareket ediliyor. Madem olay var, polis aranır, velilere haber verilir. Müdür kim ki buna cürret ediyor ? Hangi müdürün bunu yapma hakkı var ? Hangi öğrencinin iftira atma hakkı var ya da ? Doğruluğunun ortaya çıkabilmesi için yasalar var, yasaları yerine getirmek için görevli güvenlik güçleri var. Yasaları ve adaleti şahıslar vermeye kalkarsa örnekteki gibi müdür bu işi yaparsa (örnek olarak), anne baba da gider müdürü ve öğretmenleri vurur öldürür (örnek olarak).

İzmir'de çok zaman geçirdim, çok iyi insanlar tanıdım ama bu demek değil ki orada da kendini bilmeyen insan yok. İzmir'li ya da bir başka ilden farketmez. Ancak insanlığımız nereye gidiyor merak ediyorum.

Saygılarımla

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
Davadan bir sonuç çıkmaz maalesef. Okul kamera kayıtlarını vermez. Hatta kamera olmayadabilir. Kanıtlanabileceğini pek sanmıyorum. Keşke Müdür,yardımcısı ve rehber öğretmen meslekten men edilerek CV'sine falan işlense ama. Nerdee..

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Davadan bir sonuç çıkmaz maalesef. Okul kamera kayıtlarını vermez. Hatta kamera olmayadabilir. Kanıtlanabileceğini pek sanmıyorum. Keşke Müdür,yardımcısı ve rehber öğretmen meslekten men edilerek CV'sine falan işlense ama. Nerdee..

Merhaba,

Devletin Savcısı "Kamera kayıtları gelecek" dedikten sonra Türkiye'de bunun aksini yapabilecek bir mercii yok.

Saygılar

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
Merhaba,

Devletin Savcısı "Kamera kayıtları gelecek" dedikten sonra Türkiye'de bunun aksini yapabilecek bir mercii yok.

Saygılar
Keşke dediğiniz kadar basit olsa. Okul illaki bir bahane bulacak. Ülkede davalardan pek sonuç alınamıyor maalesef. Fazla detaya girmek istemiyorum.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Keşke dediğiniz kadar basit olsa. Okul illaki bir bahane bulacak. Ülkede davalardan pek sonuç alınamıyor maalesef. Fazla detaya girmek istemiyorum.

Maalesef bende detayları yazamıyorum ama aynı fikirde olduğumuzu söylemek isterim. Teoride işlerin yürüdüğünü düşünmek istesemde, gerçek hayatta farklı yürüyebiliyor. Haklısınız.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Sultan Abdülhamid'in saray memurlarından biri hırsızlık yaparken yakalanır. Durum Sultana haber verilir. Abdülhamid Han durumun saklanmasını ve hiç kimseye birşey söylenmemesini tembihleyerek adam hakkında hiçbir işlem yapılmamasını ister. Adam da normal olarak hiçbir şey olmamış gibi işine devam eder. Padişah bu olaydan 3-5 ay sonra bir istihbaratçısı vasıtasıyla sokakta bir nümayiş tertipletir ve padişah aleyhinde slogan attırılmasını sağlar. Yakalan kişilere de tembih edilip o memurun ismini vermelerini ister ve onları serbest bıraktırır. Daha evvel hırsızlık yapmış olan memur yakalanır ve o hırsızlıktan alması gereken kadar bir ceza tahakkuk ettirilir.

Bu olay üzerine hayretle taaccüp eden yanındaki yetkililerden biri sorar padişaha: "Sultanım, hayretler içindeyim. Bu adam hırsızlık yaptı affettiniz, ama hiç suçu olmadığı halde üzerine suç isnat ettirip adamın ceza almasını sağladınız, bu ne iştir?" Sultan Abdülhamid Han şu cevabı verir. "Eğer bu adamı hırsızlıktan tutuklattırıp içeri atsaydık masum çocukları ömür boyu bir hırsızın çocuğu olmak gibi büyük bir utanç içinde yaşayacaklardı. O masumları bu yüzden utançtan kurtardım. Ama işlenen bir suç da cezasız kalamazdı. Bu nümayişi tertiplettirip yakalanan kişilere müsebbip olarak onun ismini verdirterek çocuklarının asla utanmayacakları, hicap duymayacakları bir itham ile çekmesi gereken cezayı çekmesini sağladım."

Ezcümle, nezaket, zerafet ve incelik gibi insan şahsiyetini, kişiliğini onore eden, incinmemesini sağlayan incelikler eski devirlerde kaldı ne yazık ki! O odun kafalı eşşek umarım dersini alır da bir daha oynamaz kimsenin onur ve haysiyetiyle.

megadolan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Değerli arkadaşım; bunun herhangi bir il ile alakası olmadığını düşünüyorum. İzmir'liden de kötü olan var bir başka ilden de. Ama takıldığım nokta neden polis aranmadan hareket ediliyor. Madem olay var, polis aranır, velilere haber verilir. Müdür kim ki buna cürret ediyor ? Hangi müdürün bunu yapma hakkı var ? Hangi öğrencinin iftira atma hakkı var ya da ? Doğruluğunun ortaya çıkabilmesi için yasalar var, yasaları yerine getirmek için görevli güvenlik güçleri var. Yasaları ve adaleti şahıslar vermeye kalkarsa örnekteki gibi müdür bu işi yaparsa (örnek olarak), anne baba da gider müdürü ve öğretmenleri vurur öldürür (örnek olarak).

İzmir'de çok zaman geçirdim, çok iyi insanlar tanıdım ama bu demek değil ki orada da kendini bilmeyen insan yok. İzmir'li ya da bir başka ilden farketmez. Ancak insanlığımız nereye gidiyor merak ediyorum.

Saygılarımla
İzmir'lilere düşman olmasa yapmazdı... onun ne olduğu belli...