Oppo ve Samsung fabrikaları hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Bekir Zahter

Öğrenci
Katılım
26 Ara 2020
Mesajlar
1
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
21
SAMSUNG VE OPPO TÜRKİYE FABRİKALARINI MI AÇIYOR?

Bildiğiniz gibi Mayıs ayında telefon ürünlerine 200 dolar bareminde vergi kısıtlaması geldi. Ve bu vergi kısıtlamasıyla birlikte ortaya yeni sorunlar çıktı. İsterseniz ilk önce vergi kısıtlamasını hatırlayalım

8 Mayıs itibariyle gelen kararla 200 doların altında olan cep telefonları yurda sokulurken fiyatı 200 dolarmış gibi vergi alınması kararı ucuz telefon piyasasını derinden etkiledi.

Bu kararın üzerine ucuz telefon üreticileri harekete geçmiş gibi duruyor. Özellikle OPPO,SAMSUNG ve bazı çinli telefon üreticileri yakın tarihlerde somut adımlar atmaya başladı.

OPPO nun Tuzla civarında kendi fabrikasını kurduğu haberleri yayılırken Oppo´dan açıklama geldi.

İşte konuyla ilgili Oppo Türkiye Genel Müdürü Weijian Zhou`nun yaptığı o açıklama:
"OPPO, yerli topluma vermiş olduğu sözün bir parçası olarak bir süredir Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmayı düşünüyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle olumlu görüşmeler yaptıktan sonra, yatırım kararımızla ilgili yakında sizlerle daha fazla bilgi paylaşmayı umuyoruz. Bu vesileyle, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı'na da gösterdikleri çaba ve olumlu destekleri için teşekkür ederiz."
OPPO'nun şubat ayı gibi üretime başlaması bekleniyor.Herhangi bir ortak olmadan üretime geçmesi bekleniyor.Öte yandan Samsung tarafı ise bir Türk markayla işbirliği yapıldığı biliniyor

SAMSUNG dan daha resmi bir açıklama gelmemesine rağmen ATMACA Elektronik ile bir anlaşma söz konusu,ESENYURT da 5 katlı bir binanın bantlarının,robot kollarının hazır hale getirildiği biliniyor.Aynı zamanda kore'den gelen sadece bu fabrikayla ilgilenecek özel yöneticiler ve mühendislerin getirilip ESENYURTta bulunan rezidanslara yerleştirildiği biliniyor.Yani Samsung istediği zaman üretime başlayacağı söz konusu.

OPPO ve SAMSUNG dan gelen bu hamleler sonucunda telefon fiyatlarında ucuzlamaya başlayacak mı?Ortalama 2500-3000 tl segmentindeki telefonların alternatifinin artacağı düşünülüyor.Bu telefonların türkiyede üretilmesi sonucunda şu anda 200 dolar altındaki telefonların daha uygun fiyata satışa sunulması bekleniyor.Çünkü bu telefonlar demonte bir şekilde ülkemize gelip burada monte edilmesi bekleniyor.Bu da türkiye'deki telefon pazarının önemli ölçüde değişeceğini vurguluyor.

Yerli telefon üreticilerimiz Vestel,General Mobile,Reeder,Casper gibi markaların zaten son dönemde azalan hatta durma noktasına gelmiş üretimlerinin nasıl değişeceği bir merak konusu.

Diğer yanda üst segment telefon üreticileri olan Huawei,Apple gibi markalardan henüz bir harekete geçme beklenmiyor.
 
Üst