Opera Mini 6 ve Opera Mobile 11 Sahne Alıyor

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Opera Mini 6 ve Opera Mobile 11 Sahne Alıyor

mmshow2.jpg

Opera Mini ve Mobile’ın yeni sürümleri yarın karşınızda. Şov başlıyor…

Opera Software’in mobil pazarın lideri konumundaki iki aktörü Mini ve Mobile‘ın yeni sürümleri yarın yayınlanacak. Yeni versiyonlar Mini 6 ve Mobile 11 olacak. Opera bu sürümler için bir şov hazırlığında ve muhtemelen yeni bazı sürprizler ya da haberler de olacak. Tasarlanan yayın tarihi yarın , yani 22 Mart 2011…

Yeni sürümde tabii ki yine bazı yenilikler ve çok daha hız bulacaksınız. Konu ile ilgili hazırlanan videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

[video=youtube;AWu-8VLIJP8]http://www.youtube.com/watch?v=AWu-8VLIJP8&feature=player_embedded[/video]

Opera Mobile 10 ve Mini 5 Arasındaki Farklar

Sizce mobil bir pazar için neden aynı firma iki farklı versiyon piyasa sürer, hiç merak ettiniz mi?..

Son dönemde sıkça yayınlanan mobil sürümler biraz kafa karıştırmış olacak ki, kimi kullanıcılar sıkça bu iki versiyon arasındaki farkları merak etmeye başlamışlar. Bunun üzerine Opera tarafından konuyla ilgili bir açıklama yazısı yayınlandı. Ayrıntılar aşağıda…

Hatırlatma: Öncelikle şunu hatırlatalım ki, eğer Windows Mobile veya Symbian/S60 işletim sistemine sahip bir telefonunuz yoksa Opera Mobile sürümü sizin için uygun bir versiyon değildir. Bu durumlarda Opera Mini kullanıyoruz.

Genel Özellikleri

-Her iki versiyonda aynı çekirdek teknolojisini (Opera masaüstü sürümünde olduğu gibi Presto Tarayıcı Motoru) kullanıyor.
-Her ikisi de aynı çoklu-platform arayüzünü kullanarak, aynı yenilikleri ve aynı deneyimi sunuyor.

Temel Fark
-Opera Mini’de Presto Tarayıcı Motoru Opera sunucularında yerleşiktir, fakat Opera Mobile’da bu motor cep telefonunuzda bulunmaktadır.

Opera Mobile kullanarak herhangi bir adrese gitmek istediğinizde, adres ilgili sayfa sunucusundan direkt olarak telefonunuza çağrılır. Fakat Opera Mini ile bu işlem öncelikle sayfa Mini sunucularına istek gönderilerek yapılır. Sonrasında sunucu bu sayfayı yeniden kodlayarak (Opera Mini ile düzgün bir şekilde görüntülenebilmesi amacıyla) telefona ulaştırır.

Opera Mini’nin en büyük avantajı, Opera Mobile’a göre çok daha ufak olması ve Mobil versiyonun daha karmaşık yapısına karşın, çok basit telefonlarda bile çalışabilmesidir. Oysa ki Mobile versiyon için bir işletim sistemi gerekmektedir.

Başka bir deyişle Opera Mini bir sunucu aracılığıyla bağlanırken, Mobile bunu yapmaz. (Opera Turbo ise Mobile versiyon için değişken bir özelliktir ve size sayfaları sıkıştırarak daha hızlı ve daha az veri harcayarak, daha ucuz -maliyeti düşük- bir gezinti imkanı sağlar.)

Kısaca anlatmak gerekirse:
-Opera Mobile sayfaları masaüstü versiyonlarında olduğu gibi yorumlayarak ekrana getirir.
-Opera Mini’de ise durum biraz daha farklıdır ve bazen çok karmaşık bir sayfanın açılabilmesi sırasında sorunlar oluşabilir.
-Opera Mini çok daha fazla hızlı olacaktır, çünkü bir sayfayı görüntülerken çok daha az içerik indirecek ve daha az işlemciye gerek duyacaktır.
-Opera Mini hemen hemen tüm telefonlarda çalışabilirken, Opera Mobile ise sadece Windows Mobile ve Symbian/S60 işletim sistemli telefonlarda çalışabilmektedir.

Hangi ürünün sizin için en iyisi olduğu tamamen sizin kişisel tercihlerinize ve gezdiğiniz sayfalara göre değişmektedir. Birçok tecrübeli kullanıcı her iki versiyonu da aynı anda telefonlarında bulundurarak, kendi istekleri doğrultusunda birini kullanmaktadırlar. Örneğin kablosuz bir bağlantı (Wi-Fi) ile Opera Mobile’ı tercih ederken, kişisel bir bağlantı (Turkcell Internet gibi) ile ise Opera Mini’yi tercih edeceklerdir.

Opera Software firmasının bu iki farklı versiyonu ürün portföyünde bulundurmasının diğer bir nedeni ise, müşteri portföyündeki birçok şebeke ve üretici firmanın çok özel isteklerinin olmasıdır. Yani tamamen pazarın talebi doğrultunda oluşmuşlardır. Bu iki ürün arasındaki farklar büyük ölçüde onlar için büyük önem taşımaktadır. Örneğin Opera Mobile daha çok telefon/el aleti üreticileri tarafından, mobil telefonların ilk yükleme işlemleri için tercih edilmektedir.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Mini6 ile Mobile11'in farkı nedir ve flash desteği var di mi?

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
İlk mesaja ekledim.:)

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Hmm farkı anladım, teşekkürler. :) Peki flash desteği hakkında bir bilgin var mı?

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Desteklemiyor diye biliyorum.

zahek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Flash desteği Android için geldi Mobile 11'e.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Opera minide flash desteği yok...Mobil 11 de var...

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
[video=youtube;aKdp9JY57h8]http://www.youtube.com/watch?v=aKdp9JY57h8&feature=player_embedded[/video]

Opera Mobile 11 Yayınlandı

Opera Mobile kullanıcıları için büyük gün geldi. Mobile 11 Symbian /S60 ve Android için yayınlandı…

Opera-Mobile-11-Opera-Mini-61.png

Yeni Mobile 11′de ilk göze çarpan değişiklikler arasında odaklanma (zoom) özelliğinin tek tıklama yerine çift tıklama ile aktifleşmesi ve genel görünümde Flash içeriklerin tıklanarak görüntülenmesi olarak görünüyor. Yani sayfayı yakınlaştırmadan içerik görüntülenebilecek.
Flash içerik görüntüleme şu an yalnız Android telefonlarda çalışır durumda.

-Genel olarak bakıldığında aşağıdaki değişiklikler göze çarpmaktadır…
-Yenileştirilmiş bir kullanıcı arayüzü.
-Tablet PC’ler için daha optimize hale getirilmiş bir arayüz.
-Sayfada odaklanma konusunda geliştirmeler.
-Sayfanın aşağı ve yukarısına gidebilmek için düğmeler.
-Sayfa adresini sosyal ağlarda paylaşma ve e-posta ile gönderme.
-Coğrafi konumlandırma desteği.
-Android telefonlar için Flash desteği.
-Presto motorunda yapılan geliştirmeler.
-HTML5 ses/video desteği.
-WOFF desteği.
-Symbian telefonlarda kopyalama ve yarım ekran klavye desteği. ve daha fazlası…

Opera Mobile 11′in ayrıca Maemo, MeeGo and Windows (Windows 7 tabletlerde) için labs sürümleri deayınlanmıştır. Detayları labs.opera.com adresinden öğrenebilirsiniz…

Yeni Opera Mobile 11‘i Symbian/S60 telefonlar için http://m.opera.com adresinden ve Android telefonlar için Android marketten indirebilirsiniz.

Opera Mobile 11′i indirmek için http://m.opera.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Download için : http://www.opera.com/mobile/

Y!LM@Z

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Umarım bu sürümde symbian için flash desteği gelmiştir. Skyfire'dan sonra adam akıllı bi tarayıcı çıkmadı nedense :( Ayrıca yanlış zamanda yayınladılar bugün Firefox günü sonuçta :D

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Ya ben Mobile 11'i indirecektim ama bunun Windows Mobile için olanı yokmuş, Mini 6'ya baktım ama onun da yok. Opera niye windows mobile için olan versiyonunu çıkarmamış ki?

zahek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Umarım bu sürümde symbian için flash desteği gelmiştir. Skyfire'dan sonra adam akıllı bi tarayıcı çıkmadı nedense :( Ayrıca yanlış zamanda yayınladılar bugün Firefox günü sonuçta :D
Flash desteği şu an sadece Android tabanlı telefonlar için mevcut.

Ya ben Mobile 11'i indirecektim ama bunun Windows Mobile için olanı yokmuş, Mini 6'ya baktım ama onun da yok. Opera niye windows mobile için olan versiyonunu çıkarmamış ki?
Aşağıdaki yazıyı inceleyebilirsiniz.
http://www.operaturkiye.net/artik-winmo-icin-opera-mobile-destegi-olmayacak/