Opera 9.5 Yenilikleri

Bu konuyu okuyanlar

snra

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Opera 9.50 dün nihayet kullanıma sunuldu. Biz de göze çarpan ve çarpmayan, tarayıcıyı daha verimli kullanmanızı sağlayacak değişiklikleri inceledik.

Opera 9.50, sürüm adayı yayınlandıktan iki gün sonra nihai aşamaya ulaştı. Söylenene göre JavaScript ve HTML görüntüleme hızı 9.2 sürümüne göre iki katından daha fazla. Ayrıca web standartlarına uyum artırılmış. Bu noktada Acid3 testinden 83/100 aldığını belirtelim ve değişikliklere geçelim.

Opera Link

operalinkk.gif

Önceden duyurulan Opera Link, artık sorunsuzca kullanılabiliyor. Opera Link sayesinde yer imleri, hızlı erişim bağlantıları, kişisel araç çubuğu ve notlar Opera hesabınıza kaydediliyor ve başka bilgisayarlardan ulaşılabiliyor. Bunun için "Dosya" menüsünden "Opera'yı Eşitle..."ye tıklamak ve yoksa üyelik almak gerekiyor.

Daha Akıllı Adres Çubuğu

operaadrescubuk.jpg

Firefox 3'te de olması beklenen adres çubuğundan hızlı arama özelliği Opera'da da mevcut. Bu özellik sayesinde adres çubuğuna girilen metin yalnızca adresler ve başlıklarda değil, sayfa içeriğinde de aranıyor.

Yeni Tema

operaskin.jpg

Tabii ki ilk göze çarpan değişikliklerden biri yenilenen tema. Koyu renkler kullanılarak yeniden tasarlanan tema, göze gayet hoş gelse de eskisinden daha kalın olması nedeniyle bazılarını rahatsız edebilir. Ayrıca sekmelerin sağına eklenen yeni sekme açma düğmesi de oldukça kullanışlı olmuş. Eski temayı kullanmak isteyenler buradan indirebilirler.

Hızlı Erişim Araması

operaarama.jpg

Hızlı Erişim'deki varsayılan olarak Yahoo olan arama motoru Ask ile değiştirilmiş. Bunu değiştirmek için "Araçlar" menüsünden "Tercihler"i seçin ve "Arama" sekmesine gidin. Varsayılan olmasını istediğiniz arama motorunu seçip "Düzenle"yin ve "Ayrıntılar"ı genişletip "Hızlı Arama arama motoru olarak kullan"ı işaretleyip kaydedin. Sanıyoruz bu konuda hemfikiriz, biraz uzun bir yol olmuş.

Diğer Tarayıcılarla Görüntüleme

operabirlikteac.gif

Sayfaya sağ tıklayarak erişilebilen "Birlikte aç" seçeneğiyle sorun yaşanılan web sitelerini diğer tarayıcılarda görüntüleyebilirsiniz.

Araç Çubuğunu Özelleştirme

operatasima.jpg

Artık araç çubuğuna düğme eklemek zorlaştırılmış. Bir bağlantıyı sürükleyerek adres çubuğuna eklemek için artık ek olarak Shift tuşuna basmak gerekiyor.

Klavye Kısayolları

Önemsiz bir fark gibi gelebilir ama kullanıcıları fark edecektir ki, eskiden Ctrl+B olan "Yapıştır ve git" kısayolu Ctrl+Shift+V olarak değiştirilmiş. Kısayollardaki tüm değişiklikler için bu sayfaya gidebilirsiniz.

E-posta ve Bildirimler

operamail.jpg

Opera'da hazır gelen e-posta ve RSS bildirimleri okuyucu geliştirilmiş. Bildirim okuyucu artık istenildiğinde elle güncellenebiliyor. E-posta, Gmail gibi yaygın e-posta sağlayıcıları için otomatik olarak yapılandırılıyor. Bildirim ve e-posta depolama ve endeksleme biçimi değişmiş. Eski sürümdeki biçim otomatik olarak ve geri döndürülemez biçimde yeni biçime dönüştürülüyor.

Ancak testlerimizde beslemeleri içe aktarıp güncellemeyi denediğimizde hata verip kapandı. Yani henüz RSS okuyucusunun kusursuz olduğunu söyleyemeyiz.

Sahtekarlık Koruması

Sahtekarlık koruması geliştirilmiş ve varsayılan olarak etkinleştiriliyor. Kapatmanızı tavsiye etmesek de Tercihler > Gelişmiş > Güvenlik sekmesinden devre dışı bırakabilirsiniz.

Şimdilik gözümüze çarpan yenilikler bunlar. Bunların yanında tarayıcı görüntüleme motorundaki yenilikler sayesinde eskiden Facebook gibi "ağır" siteleri gezerken yaşanan yavaşlık giderilmiş ve başlangıç hızı artırılmış.

Sırada Ne Var?

Opera ekibi, 9.50'den sonraki sürüm için çalışmalara şimdiden başlamış. O sürümün kod adı da 9.50'ninki (Kestrel (Kerkenez)) gibi bir kuş adı, Peregrine (Gök doğan) olarak belirlenmiş. Ne zamana hazır olacağınıysa henüz kestirmek zor. Şimdilik aşağıdaki bağlantıdan 9.5'i alabilirsiniz.

:: İndirmek için tıklayın

Bilgi İçin: Opera
Yazan: Saner Apaydın
SDN - http://shiftdelete.net

tertunc

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
21
Klavye Kısayolları

Önemsiz bir fark gibi gelebilir ama kullanıcıları fark edecektir ki, eskiden Ctrl+B olan "Yapıştır ve git" kısayolu Ctrl+Shift+V olarak değiştirilmiş. Kısayollardaki tüm değişiklikler için bu sayfaya gidebilirsiniz.

Sayfa yok.(http://www.opera.com/support/search/view/884/)

İsminize tıklayınca makale çıkıyor bir de.

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
operayı seviyorum ancak firefox ilk ve tek aşkım.

firefoxtf3.gif

Firefox safari ve operayıkullanıyorum çok memnunum

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
bu gün kurdum denedim.. çok güzel ve çok hızlı eski sürüme göre..

tertunc

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
21

paleokastro

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Deneyelim bakalım. Özelliklere bakılırsa firefox a kuma olarak gelebileceğe benziyor (kendi açımdan) :D

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
Güzel olmuş bazı yenilikler bazılarıda karmaşıklaşmış ama genel olarak güzel hataları saymazsak :)

paleokastro

Doçent
Reaksiyon puanı
1
dakka bir gol bir.
denemek üzere indirip kurdum ama hiçbir sayfayı açmıyor. ilginç bir durum.
sorun benden bile kaynaklanıyor olsa, ilk intibah olarak zayıf geldi bana biraz

ekleme:
varsayılan tarayıcı olarak ayarlansın mı? demişti.
hayır dedim ona darılmış olacak herhalde ki kapattı kendini dış dünyaya :D

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Gunnies'e gireceğiz firefox çıksın. Opera'da iyi bir tarayıcı. Ama firefox'suz olmaz .

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Firefox'un özelliğini (ç)almışlar. Yeni şifre gireceğimiz sayfa bu şifreyi hatırla penceresi geldiğinde sayfa yüklenmeye devam ediyor FF3'te. Opera'da almış.

Çok sevdiğim bir özellik . Ama firefox'un üsten çıkıyor daha hoş :D

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
ben beta meta yükliyim diyodum şansıma final sürüme denke gelmişim. birkaç gündür kullanıyorum çok süper aşırı hızlı. çok hoşuma gitti. önceki sürümlere göre daha kullanılabilir bir yapısı var bence...

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
RSS ye karşı cok fazla antipatisi var....

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Evet aşırı hızlanmış opera. Firefox 3 'ün betalarından daha hızlı gibi geldi.

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
ya arkadaşlar nedir bu firefox sevgisi böyle.Ben iiyi bir internet kullanıcısı olarak ve internet siteleride yapan biriyim çok professionel olmayacak biçimde ama firefoxun operadan daha iyi olduğuna hiç denk gelmedim.ikiside var bende ama en çok operadan memnunum.Firefox'u bir şey için kullanıyorum oda mynette oyun oynamak için.Nedense opera açmıyor onu :S Ama hız olsun ,sayfayı düzgün görüntüleyebilme olsun , kolay kullanabilirlik olsun,görüntü olsun,özellik olsun bunlar hep operada daha ii özellikler olarak gözüme çarptı.tabiki firefox kullananlara bişey demiyorum herkes kendinin en hoşuna giden tarayıcıyı kullanmalı ve mutlu olmalı bence :D

efekan258

Asistan
Reaksiyon puanı
1
muratcanberber dedi ki:
Firefox'un özelliğini (ç)almışlar. Yeni şifre gireceğimiz sayfa bu şifreyi hatırla penceresi geldiğinde sayfa yüklenmeye devam ediyor FF3'te. Opera'da almış.

Opera 9.5'un alpha beta sürümleri 1 yıldır devam ediyordu.Her iki özellikte 5-6 ay önce operanın beta sürümlerinde vardı firefox o özelliği çıkaralı ne kadar oldu ki? Sürekli firefoxu takip ettiğiniz için ilk firefox kullandı sanıyorsunuz ama asıl firefox operadan çalmış biçok özelliği...

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Valla kim ne çalmış bilemem de, ben bir türlü ısınamadım Opera'ya. Firefox ne olursa olsun hep tercihim olacaktır.

blue_storm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben daha once kullanmamistim daha yeni deniorum
ama oldukca gusel gibi

arkabisrem

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Headhunter dedi ki:
ya arkadaşlar nedir bu firefox sevgisi böyle.Ben iiyi bir internet kullanıcısı olarak ve internet siteleride yapan biriyim çok professionel olmayacak biçimde ama firefoxun operadan daha iyi olduğuna hiç denk gelmedim.ikiside var bende ama en çok operadan memnunum.Firefox'u bir şey için kullanıyorum oda mynette oyun oynamak için.Nedense opera açmıyor onu :S Ama hız olsun ,sayfayı düzgün görüntüleyebilme olsun , kolay kullanabilirlik olsun,görüntü olsun,özellik olsun bunlar hep operada daha ii özellikler olarak gözüme çarptı.tabiki firefox kullananlara bişey demiyorum herkes kendinin en hoşuna giden tarayıcıyı kullanmalı ve mutlu olmalı bence :D

mynette okey oyunlarını açmak için sayfaya sağ tıklayın ve site tercihlerini ayarlaya gelin daha sonra ağ ayarlarına gelin ve alltta bulunan tarayıcı tanımlamasını internet explorer olark göster deyin. her ayrı oda için bunu yapmanız gereklidir.

SAYGILAR.

tugbagaleri

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
Merhaba arkadaşlar iki monitör kullanıyorum ikinci ekrana operada ayrı bir sekme açıyorum fakat bu ekranın olabildiğince sade olması gerekiyor ekran çerçevesinde sekmelerin hepsini yok edemiyorum mesela DOSYA DÜZEN GÖRÜNÜM YER İMLERİ BİLEŞENLER ARAÇLAR yazan sekmeyi nasıl kaldırabilirim

efekan258

Asistan
Reaksiyon puanı
1
tugbagaleri dedi ki:
Merhaba arkadaşlar iki monitör kullanıyorum ikinci ekrana operada ayrı bir sekme açıyorum fakat bu ekranın olabildiğince sade olması gerekiyor ekran çerçevesinde sekmelerin hepsini yok edemiyorum mesela DOSYA DÜZEN GÖRÜNÜM YER İMLERİ BİLEŞENLER ARAÇLAR yazan sekmeyi nasıl kaldırabilirim

Bu butonu operada bir bölgeye sürükleyip bırakın butona tıkladığınızda o menü kapanacaktır.Ayrıca butondaki ok işaretinden menüleri seçebilirsiniz.Bu sayfadan:http://operawiki.info/CustomButtons Menu Buttons kısmından, Toggle Menu bar on/off AND dropdown the main menu yazan butonu ekleyin...
B)

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
efekan258 dedi ki:
muratcanberber dedi ki:

Opera 9.5'un alpha beta sürümleri 1 yıldır devam ediyordu.Her iki özellikte 5-6 ay önce operanın beta sürümlerinde vardı firefox o özelliği çıkaralı ne kadar oldu ki? Sürekli firefoxu takip ettiğiniz için ilk firefox kullandı sanıyorsunuz ama asıl firefox operadan çalmış biçok özelliği...

Ama firefox'a daha iyi uyarlanmış.

itsfresh

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Hızlı erişim sayfasını arttırmak isteyenler; Kullanıcının biri giriş sayısının nasıl arttırılacağını bulmuş. (9.50 sürümlerinde çalışıyor.)

Opera profil dizinindeki speeddial.ini dosyasını açın ve en alta aşağıdakileri ekleyin.

[Size]
Rows=4
Columns=5

Rows=X ; X değeri kaç satır yani soldan sağa kaç giriş olacağını belirliyor.
Columns=Y ; Y değeri kaç sütun yani yukarıdan aşağıya kaç giriş olacağını belirliyor.

Yukarıdakine göre 4*5=20 giriş oluyor.
b-227069-opera.jpg

örnek resim, 4*3

kaynak: http://www.opera-tr.com/

tugbagaleri

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
efekan258 dedi ki:
tugbagaleri dedi ki:

Bu butonu operada bir bölgeye sürükleyip bırakın butona tıkladığınızda o menü kapanacaktır.Ayrıca butondaki ok işaretinden menüleri seçebilirsiniz.Bu sayfadan:http://operawiki.info/CustomButtons Menu Buttons kısmından, Toggle Menu bar on/off AND dropdown the main menu yazan butonu ekleyin...
B)

efekan sana teşekkur ederim

seni bulmuşken bir sorun daha belirteyim ( sakın kaçma) operada (iki monitör kullanıyorum) birinci ekrandabirden fazla sekme var birinci ekrandaki sekmelerden birini sürüklüyerek ikinci ekrana atıyorum fakat suruklediğim sayfa ikinci monitör üzerinden açılmayıp bağımsız olarak açılıyor ( eskiden sürüklediğim sekme hangi sayfaya bırakırsam onun üzerinden ayrı bir sekme açılmadan açılıyordu) önerin varmı?

Heyamula

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Saner Apaydın dedi ki:
Önceden duyurulan Opera Link, artık sorunsuzca kullanılabiliyor. Opera Link sayesinde yer imleri, hızlı erişim bağlantıları, kişisel araç çubuğu ve notlar Opera hesabınıza kaydediliyor ve başka bilgisayarlardan ulaşılabiliyor. Bunun için "Dosya" menüsünden "Opera'yı Eşitle..."ye tıklamak ve yoksa üyelik almak gerekiyor.

Opera'da Dosya menüsünde Opera'yı Eşitle diye birşey görünmüyor bende.
Acaba bunun nedeni 9.26 versiyonun üzerine kurmuş olmamdan mı kaynaklanıyor.?
Yoksa Opera Link'e başka bir yerden mi ulaşıyoruz.?
Eğer 9.50'yi sıfırdan kurmam gerekliyse eski versiyondaki yerimleri,notlar,araç çubuğu dizilimini filan nasıl 9.50'ye aktarabilirim..?

Ayrıca bir sorun daha var normal yazıları kopyalayabiliyorken linklenmiş yazıları mouse sağa tıkladığımda kopyala seçeneği çıkmıyor.Ctrl+C ile kopyalayabiliyorum..

Yardımcı olabilirmisiniz?

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
Arkadaşlar sürekli hata veriyor RSS leri kaldırdım gene hata veriyor, tamamen kaldırıp tekrar yükledim gene hata sorun ne olabilir acaba bilgisi olan var mı?

centigrade

Doçent
Reaksiyon puanı
4
hızı son derece etkileyici firefox 2ye gore çok hızlı.firefox 3 çıkana kadar kullanmayı düşünüyorum.
eğer firefox 3 beklediğim gibi çıkmazsa opera kalıcı olabilir.
opera kullanan arkadaşlar kullanışlı eklentilerinin linklerini verirlerse sevinirim.

akif87

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Gü<el bir soru geliyor
Hani eşitle dediğmizde sık kullanılanlar hesabımaza gidiyor ya
onları nasıl duzenleye biliriz