OpenSUSE denemek ister miydiniz?

• Kullanılan toplam oy
    10

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba dostlar. Bu konuda OpenSUSE'yi denemek isteyen arkadaşlar için birkaç uyarı ve tavsiyede bulunacağım. :)
OpenSUSE'nin sitesinden live iso dosyasını indirip denemenizi önermem. Nedeni ise sorunsuz bir kurulum sağlayamaması. Zaten bunu sitesinde de belirtmişler.
1531924517416.png

Eğerki OpenSUSE'yi denemek istiyorsanız Tumbleweed veya Leap sürümlerinden hangisini indirmek istiyorsanız seçin. Ardından 4GB boyutundaki normal kurulum için olan iso dosyasını indirin. Bu normal iso dosyasının boyutunun 4GB olmasının sebebi iso dosyasının içerisinde hem Gnome hem de KDE masaüstü ortamlarının yer almasıdır.

Yeri gelmişken söyleyeyim.
Leap = LTS gibi düşünülebilir.
Tumbleweed = Arch tabanından alışmış olduğumu cutting edge yani sürekli güncelleme alan bir sistemdir. Ama Arch tabanına göre oldukça kararlıdır.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Teşekkürler. Yeni kullancıya önerir misin hocam?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Nasıl bir yeni kullanıcı bu? :) Eğer daha önceden ufak da olsa Linux deneyimi varsa tabiki öneririm.

OpenSUSE'un kurulumuna dair kısa bir bilgi vereyim. İsterseniz YouTube'dan kurulum videolarına da göz atabilirsiniz. :)

OpenSUSE'nin kurulumu Ubuntu ve türevlerinden biraz farklıdır. OpenSUSE'nin kurulumunda guided setup diye bir seçenek var. Yani rehberli kurulum. O seçeneğe tıklayınca hangi diske kuracaksanız sadece onu işaretleyeceksiniz. İkinci bir disk var ise kurmayacağınız diskin işaretini kaldırmalısınız. Daha sonra diyelimki 30 GB boş alan ayırdınız. Bu 30 GB'lık boş alanın nasıl kullanılmasını istediğinizi falan ayarlayabiliyorsunuz. Ben swap alanı ayırmadım. Ama eğerki "RAM yetersiz gelir swap alanı ayırayım" derseniz onu da otomatik olarak yapıyor.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Nasıl bir yeni kullanıcı bu? :) Eğer daha önceden ufak da olsa Linux deneyimi varsa tabiki öneririm.

OpenSUSE'un kurulumuna dair kısa bir bilgi vereyim. İsterseniz YouTube'dan kurulum videolarına da göz atabilirsiniz. :)

OpenSUSE'nin kurulumu Ubuntu ve türevlerinden biraz farklıdır. OpenSUSE'nin kurulumunda guided setup diye bir seçenek var. Yani rehberli kurulum. O seçeneğe tıklayınca hangi diske kuracaksanız sadece onu işaretleyeceksiniz. İkinci bir disk var ise kurmayacağınız diskin işaretini kaldırmalısınız. Daha sonra diyelimki 30 GB boş alan ayırdınız. Bu 30 GB'lık boş alanın nasıl kullanılmasını istediğinizi falan ayarlayabiliyorsunuz. Ben swap alanı ayırmadım. Ama eğerki "RAM yetersiz gelir swap alanı ayırayım" derseniz onu da otomatik olarak yapıyor.
Güzelmiş. Mint'de internet sorunu yaşayan çok kişi var. Biraz soğudum yalan söylemeyeceğim. Manjaro XFCE deneyeceğim bilgisayar bana ait olduktan sonra. Muhtemelen openSUSE'de kalırım en son... Hangi masaüstünü önerirsin?

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Gece indireyim iso yu deneyeyim zaten bu sıralar malum kol sıkıntılı dağıtımları gözden gecirmiş olurum bu sayede

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Güzelmiş. Mint'de internet sorunu yaşayan çok kişi var. Biraz soğudum yalan söylemeyeceğim. Manjaro XFCE deneyeceğim bilgisayar bana ait olduktan sonra. Muhtemelen openSUSE'de kalırım en son... Hangi masaüstünü önerirsin?
Manjaro XFCE iyidir. Önceden ben de kullanıyordum.
OpenSUSE kuracaksanız normal iso'da Gnome ve KDE geliyor. Ama diğerlerini de yükleyebiliyorsunuz.
OpenSUSE'yi deneyecekseniz KDE masaüstü ortamını denemenizi öneririm. Ben OpenSUSE Tumbleweed KDE'yi kullanıyorum. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
OpenSUSE'yi deneyecekseniz KDE masaüstü ortamını denemenizi öneririm. Ben OpenSUSE Tumbleweed KDE'yi kullanıyorum. :)
Herkes ne kullanıyorsa onu öneriyor. Uzun zamandır gözlemlerim sonucu bunu fark ettim. Kendiniz karar verin bence. :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Herkes ne kullanıyorsa onu öneriyor. Uzun zamandır gözlemlerim sonucu bunu fark ettim. Kendiniz karar verin bence. :D
Doğru diyorsunuz da ben yanlış bir önerme yaptığımı düşünmüyorum. Hani OpenSUSE'yi deniyorken KDE'yi denemesi de güzel olur diye düşündüm. :)
Değişiklik yapmak bazen güzel olur. :)

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Şimdş toparlamak gerekirse, Manjaro XFCE ve openSUSE KDE öneriliyor. Yanlış mıyım?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şimdş toparlamak gerekirse, Manjaro XFCE ve openSUSE KDE öneriliyor. Yanlış mıyım?
Şahsen ben onları öneriyorum. :) Birkaç dağıtım ve masaüstü ortamı denedikten sonra en iyi dağıtım ve en iyi masaüstü ortamının hangisi olduğuna sizin karar vermeniz daha iyi olur. :)

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Hoş, fakat en azından biraz daha ayrıntılı bilgi verilmesini beklerdim. Kullanım, kurulum zorluğu, performansı, uygulama desteği, stabilliği vb.

Phoronix gibi benchmark yapılmasını beklemiyorum ama indirme sayfasını verip öneri verdim denenebilir mi bilmiyorum :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hoş, fakat en azından biraz daha ayrıntılı bilgi verilmesini beklerdim. Kullanım, kurulum zorluğu, performansı, uygulama desteği, stabilliği vb.

Phoronix gibi benchmark yapılmasını beklemiyorum ama indirme sayfasını verip öneri verdim denenebilir mi bilmiyorum :)
Başlığa dikkat edersen tavsiye konusu olduğunu anlarsın, inceleme konusu değil..

Ayrıca konuda yine de kurulum hakkında bilgi verdim.

Eğerki hala beğenmediyseniz bu benim sorunum değil. Buyrun siz de inceleyin, görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi bizimle paylaşın.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127

Başlığa dikkat edersen tavsiye konusu olduğunu anlarsın.

Ayrıca konuda yine de kurulum hakkında bilgi verdim.

Eğerki hala beğenmediyseniz bu benim sorunum değil. Buyrun siz de inceleyin, görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi bizimle paylaşın.

Haklısınız konuda bir yanlışlık yok. Saldırı olarak algılamayın dediğimi, sadece ‘tavsiye’ kavramına ‘eğer ki .... ‘ nu istiyorsanız, opensuse kurmanızı tavsiye ediyorum.’ Cümlesini dahil ediyorum.

Ben dağıtımı denemeyi düşünüyorum fakat daha denemediğimden bir değerlendirme yapamayacağım.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Haklısınız konuda bir yanlışlık yok. Saldırı olarak algılamayın dediğimi, sadece ‘tavsiye’ kavramına ‘eğer ki .... ‘ nu istiyorsanız, opensuse kurmanızı tavsiye ediyorum.’ Cümlesini dahil ediyorum.
Evet. Bu dediğinizi söylemeyerek konu eksik kaldı gibi. Tavsiyen için teşekkür ederim.

Öyleyse şunu diyeyim. OpenSUSE ekibi çıkardığı sürümleri kontrol ediyormuş. Bundan dolayı kararlılık istiyorsanız OpenSUSE'yi tavsiye ederim.
Bu sürümlerin kontrol edilmesi hakkında @Forumun Ağası Finix bizi bilgilendirirse sevinirim. Çünkü o daha iyi biliyor. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Aslında direkt bir insan gözlemi değil, daha çok tasarladıkları bir yazılım sayesinde çıkardıkları isolar güzelce bir testten geçiyor ve bunu önceden düzeltebiliyorlar. Bu sayede topluluk gözlemine gerek kalmadan hızlıca sorunu çözebiliyorlar. Haliyle, tumbleweedde beta paket çıksa dahi sistemin kararlılığı öyle kolay kolay bozulmuyor. Projenin ismi openqa ve her dağıtımda kullanılabilir.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Aslında direkt bir insan gözlemi değil, daha çok tasarladıkları bir yazılım sayesinde çıkardıkları isolar güzelce bir testten geçiyor ve bunu önceden düzeltebiliyorlar. Bu sayede topluluk gözlemine gerek kalmadan hızlıca sorunu çözebiliyorlar. Haliyle, tumbleweedde beta paket çıksa dahi sistemin kararlılığı öyle kolay kolay bozulmuyor. Projenin ismi openqa ve her dağıtımda kullanılabilir.
Bu proje ne zamandan beri var?

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Bazi Bilgisayarlarda Kernel sorunu verebılıyor Basıma Geldı ıcın Bunu F5 Safe Settings Gecip Ingılızce Kurulum ıle Devam edınce sorun Cozuldu, Onun Dısında guided setup Yani Yardımcı Kurulum ile Kurulumu sorunsuz Kurabılıyorsunuz, Eger ki Windows Yanına Kuracaksaniz, Secenekler ıcınde buda Mevcut Yanı Format atmadan Ve sısteme Zarar vermeden Kendine Yeterli alanı acıyor ve Kurulumu Yapıyor..

Arc Linux ten sonra Deneyip Huzurlu Kaldım 3 Linux Dagıtımından Bitanesi..

Konu Icın Tesekurler @Halktan Biri