ooXML'de Karşı Tavır Büyüyor

Bu konuyu okuyanlar


Mali büyük açısından yanından geçilmeyen Microsoft, geleceğini teminat altına alma girişimi olarak değerlendirilebilecek bir adım attı ve ooXML biçiminin ISO tarafından kabul edilmiş bir standart olması yönünde bir girişimde bulundu. Şu sıralarda oylamaya ve tartışmalara açık şekilde devam eden görüşmeler, özgür yazılım ve açık kaynak kod emektarları tarafından pek de övgüyle yorumlanmıyor.

Sorun Nerede?

Tartışmanın büyümesi ve yeni önerilen ooXML standardının karşıtlarının artmasındaki sebep, her gün internet ortamında gördüğümüz "özgürlükçü taraftarlar dernekleri"nin Microsoft karşıtı çığırtkanlığı değil, teknik anlamda konu incelendikçe su yüzüne çıkan eksik taraflar. Uzmanların değindiği birkaç noktayı belirtmek gerekirse:

:: Açık standart olması beklenen ooXML açık olmayan başka dosya biçimlerini tanımlamalarda sıkça dayanak alıyor.

:: Bu biçim genellikle Wİndows platformu düşünülerek tasarlanmış, belgelerin diğer işletim sistemlerine doğru şekilde taşınıp gösterlmesi ve düzenlenmesi mümkün olmayabilir.

:: ooXML standardı içinde geçen bazı tanımlar hâlihazırda kabul edilmiş bazı standartlara (dil kodlamaları, belge boyutları ve benzeri) uyumlu değil.

:: Hâlihazırda bir açık belge biçimi (OpenDocument) varken br başka biçimin sunulması (dayatılması da diyebiliriz) çok mantıklı değil.

:: Açık bir standardın hiçbir parçası fikri mülkiyetlere veya firmaya özel çözümlere dayanmamalı

:: Bu standardın geleceğinde fikrî mülkiyet ve telif haklarıyla ilgili sorunlar çıkmayacağının teminatı yok


Bu fikirlerin hepsi çok net sorunları ifade etmese de net ve keskin şekilde sorunları belirten düşünceler. Uluslararası Standartlar Örgütü'nün fikrî mülkiyet ve telif hakları sorunlarıyla anılması muhtemel bir standardın yükümlülüğünü alıp almayacağı veya ne yönde karar vereceğini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Buradaki belgede (İngilizce) ooXML'e karşı tezlerin belirtildiği bir belgeyi bulabilirsiniz. Burada ise (İngilizce), her ne kadar sayfanın başında konunun tarafsızlığın saptırılmış olabileceğini belirten bir belirteç olsa da, ooXML ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Burada ise daha kısa ve net bir açıklama (Türkçe) sizi bekliyor.


Bilgi İçin: Linux Foundation
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net
 
Acik kaynak destekcisi olarak ISO'nun sagduyuyla hareket edecegini umit ediyoruz. Yoksa herkes kendi opendocument standardini ISO'ya yedirmeye calissin. Sonra da -aralarindan hangisini sececeksek artik- "standart" ustunde anlasmaya calisalim :S

Ne goruyorum dostlar biliyor musunuz? 21. yy boyunca bizi her turlu dayatmayla karsi karsiya birakacak kodamanlarin kodamani bir sirket.
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst