OOXML, Standart Oluyor

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
6000 sayfalık metin ve onlarca fikri mülkiyet altındaki dayanaklara yapılan atıflara rağmen, OOXML standardı oylaması, sözde standardın lehine sonuçlandı.

Haberlere yorum cümleleriyle başlamayı sevmesek de, ISO'nun kendi OASIS biçimini yokmuş farz edip, sayısal belge biçimlerinde birçok sahipli (fikri mülkiyet altında bulunan) metot ve teknolojiye atıfta bulunan bir başka standardı kabul edecek olması, veri özgürlüğüne "satıcı kilidi" (vendor lock) vurularak pazarın sözde bir özgürleşmeye doğru götürülmesi anlamına geliyor.

Gerek Var mıydı?

Uluslararası Standartlar Örgütü'nün hâlihazırda, OASIS olarak anılan bir sayısal belge standardı mevcuttu. Bu standartta adı geçen her türlü teknoloji ve metot, diğer ISO standartları veya özgür standart ve biçimler aracılığıyla korunuyordu. Dolayısıyla veri özgürlüğü, veriye değişik şekillerde erişmek isteyen her kullanıcı ve uzman için fikri mülkiyet kısıtlamalarından bağımsız şekilde sağlanıyordu. Dolayısıyla, OOXML olarak anılan başka bir standart oluşturulmasına gerek bulunmuyordu.

Neye Yarayacak?

Yeni standardın kabulü henüz kamuoyuna açıklanmamış da olsa, oylama sonuçlarını gösteren belgelere erişilebiliyor (138 KB, PDF, İngilizce). Bu gelişmenin bir sonucu olarak, özgür temellere dayalı bir standardın yanında bu nitelikleri taşımayan bir sayısal belge standardı daha oluşacak. Özellikle kamu uygulamalarında satıcı kilidi konusu daha geniş pazar yaratılabilmesini sağlayacak, yeni standardı kullananlar da, bu tür kısıtlamalar olan kamu ihalelerinde yer alabilecekler.

Bilgi için: IPWatch
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Bu resim benim bu haberi okuduktan sonraki halimi anlatıyor :mad:

sinirli_80.jpg

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Hayırlı uğurlu olsun, demek ki bundan sonra sözde "standart" belgeler okuyup-yazabilmek için program yazmak isteyenler de ileride bir gün Microsoft'a telif ödemek zorunda kalabilecekler. Yarın bir gün Microsoft evimizde kullandığımız tuvalet kağıtları da aynı Windows Vista'nın artalan rengi gibi beyaz olduğu için bizden telif ücreti isterse hiç şaşırmayın.

OOXMLsiz günler sizin olsun.

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Microsoft yaptı yine yapacağını herkese hayırlı uğurlu olsun :mad:

Ama Oppenoffice filan XML kullanmaya devam edecek herhalde değil mi? O zaman bütün OpenSource yazılımlar XML kullanırken MS OOXML kullanacak.

Bu iş Javanın çıktı zamanda MSin yaptığı şeyin aynısı :mad: MS senin piyasada kullandığın politikadan nefret ediyorum hergün biraz daha gözümden düşüyorsun.

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Gece(win) ne kadar karanlık olursa olsun güneşe(linux) yenilmeye mahkumdur (&)

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Kapitalist Microsoft :mad: :mad:
Erthon dedi ki:
Gece(win) ne kadar karanlık olursa olsun güneşe(linux) yenilmeye mahkumdur (&)
tebrikler erthon..

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kim yaptı bu oylamayı kim oy kullandı. Ben böyle oy kullananaların .....

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
BoSS dedi ki:

ISO - International Organization for Standardization
Türkçesi: Uluslararası Standartlaştırma Organizasyonu.
Yani bir çok alanda standartları belirleyen kurum.
(Hani örneğin ISO kalite belgesi derler ya, işte o ISO, bu ISO..)

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
BoSS dedi ki:

ISO - International Organization for Standardization
Türkçesi: Uluslararası Standartlaştırma Organizasyonu.
Yani bir çok alanda standartları belirleyen kurum.
(Hani örneğin ISO kalite belgesi derler ya, işte o ISO, bu ISO..)
Nasıl bu kadar saçma bir standartı kabul edebiliyorlar anlamıyorum ? Hadi ihtiyaç duyulsa tamam ama onada gerek yok.

uzaktan algilama

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ozgurlukicin sitesi'de yaptıkları kampanya sayesinde Türkiye oyunu evet'den çekimsere dönüştürdü diye güzel bir haber vermişken kötü oldu bu.

thedeli

Asistan
Reaksiyon puanı
8
evet. maalesef Microfost yaptı yapacağını ve satın alabildiği kadarını aldı. gerekli bilgiler özgürlükiçin sitesinde mevcut. ne taklalar attıkları, kendi şirketlerini ve birlikte çalıştığı şirketlerin yetkililerini oylamalarda kullanarak istediklerini elde ettiler. sonuna kadar Linux sonuna kadar Özgür Yazılım. elimizden gelen desteği gösterirsek birşeyler olacağına inanıyorum...

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
OOXML'e hayır demek gerek. Ülkeler bunu neden kabul ediyorlar? Bilerek kendilerini microsofta bağımlı yapmak hangi mantığa sığar.