Haber Önemli bir vergi daha

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Usain

Your fight is over
Yönetici
Moderatör
Resmi Gazete'de yayınlanan yeni bir karar ile lityum iyon şarj edilebilir bataryalara, yıl sonuna kadar gümrük vergisi uygulanacak.

Resmi Gazete'de yayınlanan 2703 karar sayılı İthalat Rejimine Ek Karar karar ile gümrük vergisi alınacak ürünlere elektrikli otomobil bataryaları da dahil edildi.
Karar kapsamında gümrük vergisi getirilen ürünler arasında; motor parçaları, kimyasal katkı maddeleri, elektronik devre parçaları, akümülatör ve lityum iyon bataryalar yer alıyor.
Elektrikli otomobillerde kullanılan lityum iyon bataryaların vergisi yüzde 1,3 olarak açıklanırken, 250 kilogram ağırlığın üzerindeki bataryalar yeni vergi kapsamına dahil edildi.otomobil


TELEFON BATARYALARINA EK VERGİ YOK
Akıllı telefonlarda kullanılan lityum iyon bataryaların ağırlığı 250 kilodan daha az olduğu için, bu bataryalar söz konusu vergilendirmenin dışında kalıyor.

Resmi Gazete'de yer alan bilgilere göre;

  • Uzunluğu 700 mm veya daha fazla olan ancak 2820 mm’yi geçmeyen,
  • Genişliği 935 mm veya daha fazla olan ancak 1660 mm’yi geçmeyen,
  • Ağırlığı 250 kg veya daha fazla olan ancak 700 kg’den ağır olmayan,
  • 175 kWh’den daha güçlü olmayan,
  • Nominal voltajı 400 V olan tüm ithal lityum iyon şarj edilebilir bataryalardan,
31 Aralık 2020 tarihine kadar yüzde 1,3 oranında gümrük vergisi alınacak.

Kaynak
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tam TOGG faaliyetlerine başlayacakken diğer markaların ülkemize gelmesi için kolaylaştırmalar yapılacağına bu yapılana anlam veremedim.
 

_Zaur_

Profesör
Telefonlarada gelicek sabredin.
Ayağı direk sıcak suya sokturmazlar.
Suyun sıcaklığını az az artırırlar ki ayağı suda olan kişi ayağını çekmesin.
 

TheTruthHurts

Profesör
Togg’un özelliklerini bilmiyorum ama umarım ona da vergi gelmez.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Telefonlarada gelicek sabredin.
Ayağı direk sıcak suya sokturmazlar.
Suyun sıcaklığını az az artırırlar ki ayağı suda olan kişi ayağını çekmesin.
Oksijene de vergi gelecek yakında benden demesi...
 

Yusuf ÇALIŞ

Profesör

Fakehero

Doçent
İthal ürünlere uygulanan vergiler aynı ürünün ülkede üretilmesine teşvik, ülkedeki üreticilerin mağdur olmaması için bir kalkandır. Fakat ne üretim desteklenir ne de üretici işin kolayına kaçıp ithalden vazgeçmezse işte o zaman son kullanıcı olan halka vergiler yük olmaya başlar. Bu yüzden çenenizi hiç yormayın çünkü zengin hep daha zengin züğürt hep daha züğürt kalacaktır.
 

Fakehero

Doçent
Bataryanın ileride üretimi de ülkemizde yapılacak o zaman sadece ham madde ithalatı olabilir sadece. Bundan dolayı ham maddeye vergi arttırılmazsa katma değerli ürün üretimi kolaylaşır ve daha az cari açık oluşur. Kısacası bu arabanın fiyatını düşürmez ama ülkenin cari açığının azalmasına dolaylı olarak katkıda bulunur. Örneğin ham maddenin kilosu 5 dolar ise bu 1 kilodan üretilmiş pilin ithalattaki adet fiyatı 5 dolar desek o zaman pillerden oluşan bataryaların ve bunların üretilmesi planlanan araba sayısı ile doğrudan hesaplamasını yaparsak işte bu aradaki verilen tüm para ülke içinde kalacak hatta pillerin ithalatı bile yapılabilecek.
 
Üst