Soru Önce fan hatası sonra yeni bir hata ve yavaşlama (Fotoğraflı)

Bu konuyu okuyanlar

gorkfi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba, geçenlerde ofisten yemeğe ayrılırken kapatıp indiğim HP dizüstüm her ne olduysa fan hatası vererek açıldı. Sonrasında dünden itibaren yeni bir Harddisk hatası ekledi. HP Asistant uygulaması ile denedim ama o sorunu çözmedi. Buraya görüntüleri bırakıyorum. Kendim bilerek bir şey değiştirmesem de bunlar aralıklarla üst üste geldi ve çözüm için servise gitmesi mi gerekir sizce?
Mesaj otomatik birleştirildi:

IMG_20210924_154311-min.jpg Opera Anlık Görüntü_2021-09-24_123953_support.hp.com.png
Mesaj otomatik birleştirildi:

1. 5qhcqwv.jpg
2. pppsb5s.jpg

Buraya da diğer görselleri ekledim

Son düzenleme:

gorkfi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bu ara dizüstümü sadece ekranı kapattığımda bile çok ısınma oluyor ne alaka anlamadım. Günlük ofiste veya evde kullanırken o kadar ısınmıyor.

muhammet_ab

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
pc açılırken biosa gir ondan sonra bios ayarlarını sıfırla belki düzelir

gorkfi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
BIOS default ayarlara dönmek de fayda etmedi bende. Harddisk taraması için bu yazılımı kurdum fakat bundan ne anlayacağımı bilmiyorum. O sebeple buraya ekliyorum

Ekli dosyalar

• HDTune_Benchmark_TOSHIBA_MQ01ABD100.png
    HDTune_Benchmark_TOSHIBA_MQ01ABD100.png
    39.6 KB · Görüntüleme: 78

gorkfi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Dizüstüm uyku moduna girmiş oluyor (yani ekran karanlık), ben de o an kullanmayacağıma karar verip mesela ekranı yatırıyorum. Fakat sonra bi bakıyorum ki harul hurul çalışmaya devam ediyor ısınmış. Hatta bu ısınma normal kullandığımdan daha farklı olarak daha çok ısınmış oluyor ve güç de kullandığı için sarjı bitirmiş oluyor.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Dizüstüm uyku moduna girmiş oluyor (yani ekran karanlık), ben de o an kullanmayacağıma karar verip mesela ekranı yatırıyorum. Fakat sonra bi bakıyorum ki harul hurul çalışmaya devam ediyor ısınmış. Hatta bu ısınma normal kullandığımdan daha farklı olarak daha çok ısınmış oluyor ve güç de kullandığı için sarjı bitirmiş oluyor.

Dediğiniz hadise meydana geldiği zaman kapağı tekrar kaldırıp, ekranı görüp sonra yine kapattığınızda uykuya geçiyor mu?

gorkfi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Dediğiniz hadise meydana geldiği zaman kapağı tekrar kaldırıp, ekranı görüp sonra yine kapattığınızda uykuya geçiyor mu?
Evet o şekilde oldu ama denk mi geldi bilmiyorum. Ne yapmalıyım sizce? Kapattığım halde sarjı yiyor ve ısınıyor tabi

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Evet o şekilde oldu ama denk mi geldi bilmiyorum. Ne yapmalıyım sizce? Kapattığım halde sarjı yiyor ve ısınıyor tabi
Güç yönetimi ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Yine HP'nin Power Management uygulaması varsa onun da ayarları kontrol edilebilir diye düşünüyorum.

gorkfi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Güç yönetimi ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Yine HP'nin Power Management uygulaması varsa onun da ayarları kontrol edilebilir diye düşünüyorum.
Tamamdır bulup indireceğim. Dizüstüm açılırken çıkan hatalar bununla bağlantılı mıdır?
Sonuçları yazacağım

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Tamamdır bulup indireceğim. Dizüstüm açılırken çıkan hatalar bununla bağlantılı mıdır?
Sonuçları yazacağım
İndirdiğiniz HD Tune uygulamasında "Error Scan" sekmesi var. Başlangıç için orada tarama yaptırıp "bad sector" olup olmadığını kontrol edebilirisiniz. Eğer tamamen yeşil çıkarsa en azından bad sector yok demektir. Bir süre idare eder manasına geliyor kısaca sizi. "Smart Error"un sebebi HDD'de bir hata bulunması. BIOS güncellemesi mevcutsa uygulayın. Bu hata birçok sebepten meydana gelmiş olabilir. Laptopun güçten bir anda kesilerek kapatılması da sebebiyet vermiş olabilir. Evet diski kullanabilirsiniz lakin ömrünün ne kadar olacağını bilemeyiz. Garanti mevcutsa disk için servisle görüşün derim. Verilerinizi de ne olur ne olmaz bulut servisler veya usb bellek, harici hdd gibi medyalara yedeklemenizi tavsiye edebilirim.

gorkfi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba herkese, şimdi ben BIOS sürümümü öğrendim epey eskiymiş benim. 28.04.2017'de güncellenmiş görünüyor. Şirket olarak da American Megatrends Inc. F.45 yazıyordu. Sitelerine girince şurası çıktı hangisinden BIOS ⁄ UEFI Utilities kurmam gerekiyor sizce?

gorkfi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
HDTune_Error_Scan_TOSHIBA_MQ01ABD100.png

Bu şekilde tek bir kare çıktı kırmızı olarak. Sorun çok büyük değil galiba.