Omega 3 ve Anksiyete

prognostic

Üyecik
Yakın zamanda yayınlanan bir meta-analiz ile, omega-3 yağ takviyelerinin bazı insanlar için anksiyete belirtilerini azaltabileceği sonucuna varılmıştır.

Omega-3, anksiyete için güvenli ve uygun maliyetli bir müdahale olabilir.Anksiyete, dünyadaki en yaygın psikiyatrik sorunlardan biridir.

Serotonin geri alım inhibitörleri gibi farmasötik müdahaleler anksiyete tedavisinde asıl kullanılan yöntemlerdir.(Anksiyete Nedir? Anksiyete ve Stres İçin 7 Doğal Tedavi)

Bununla birlikte, anksiyete bozukluğu olan kişiler genellikle bu ilaçlara bağlı yan etkilerden ve bağımlılıktan endişe duymaktadır.

Konuşma terapisi diğer bir çözüm yöntemi olabilir ancak bunlar zaman alıcıdır ve masraflı olabilir.


Balık Yağı ve AnksiyeteOmega-3 çoklu doymamış yağ asitleri, balık yağlarında bulunur.

Son yıllarda, bazı bilim adamları omega-3'ün ruh hali ve anksiyete bozuklukları dahil olmak üzere psikiyatrik hastalıkların tedavisine yardımcı olma potansiyelini test etmişlerdir.

Hayvan modellerinde omega-3 yağ asitlerinin anti-anksiyete etkisini araştıran çalışmalar bir miktar başarı göstermiştir. Örneğin, sıçanlarda yapılan bir çalışmada, eikosapentaenoik asit adı verilen doymamış yağ asitinden zengin bir diyetin, anksiyete benzeri davranışları azalttığı bulunmuştur.

Yine başka bir çalışmada anksiyete bozukluğu olan kişilerin dolaşımdaki omega-3 yağ asiti düzeylerinin daha düşük olduğu bulunmuştur.

Bir diğer araştırmada, omega-3 takviyelerinin sınavlar sırasında tıp öğrencilerinde inflamasyonu ve kaygıyı azalttığı gösterilmiştir.

Bu çalışmalar ve diğerleri, küçük boyutlarıyla sınırlı kalmıştır. Bunu düzeltmek için araştırmacılar bu konudaki ilk sistematik incelemeyi gerçekleştirdi.

Omega-3 yağ asitlerinin, anksiyete belirtileri olan kişilerde tanıdan bağımsız olarak genel etkinliğini belirlemek için klinik çalışmaların sonuçlarında yüksek anksiyete belirtileri olan katılımcılarda anksiyolitik(anksiyeteyi azaltıcı) etkilerini incelediklerini belirtmişlerdir.

Araştırmacılar toplamda 1,203 katılımcı olmak üzere 19 klinik denemeden veri topladı. Analizden sonra, bulgular ilk teorilerini destekledi. Çalışmalar, katılan katılımcıların tipine ve anksiyetenin ölçüldüğü yollara göre önemli ölçüde değişmekle birlikte, omega-3'lerle tedavi edilen gruplarda, plasebo gruplarına göre anksiyetede anlamlı bir azalma görülmüştür.

Bununla birlikte, veriler toplandığında sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır.

Bu derleme, omega-3 yap asitlerinin klinik anksiyete belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak anksiyetenin ana semptom olduğu toplumlarda daha iyi tasarlanmış çalışmalara ihtiyaç vardır.


Artık Daha Fazla Çalışmaya İhtiyaç VarOmega-3'ler daha yaygın bir kullanıma sokulmadan önce, hekimler daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç duyulacağını öne sürmektedir. Tam olarak bu yağ asitlerinin yararlı etkilerini tıbbi olarak nasıl verebilecekleri de, cevaplanması gereken başka bir sorudur.

Omega-3 yağ asitleri beyin zarlarında bulunur ve hekimlere göre nörotransmitter sistemler, nöroplastisite ve inflamasyon gibi çeşitli nörobiyolojik süreçlere müdahale edebilir ve bunları kontrol edebilirler.(Vücutta Gönderilen Mektup:Nörotransmitter)

Çalışma sahiplerinin analizlerinin bazı sınırlamaları olduğu açıktır.Özellikle, nispeten küçük örnek büyüklüğü bunlardan biridir.Uzmanlar, sonuçların dikkatsizce hesaplanmaması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Bununla birlikte anksiyete tedavisinde omega 3 yağ asitlerinin rolü ve mekanizması tam çözüldüğünde,bu hastalığa sahip kişiler için büyük bir umut ışığı doğmuş olacaktır.


Omega 3 İçeren Besinler1-)Uskumru

2-)Özellikle yeşil yapraklı sebzeler

3-)Tohumlar

4-)Ispanak

5-)Ceviz

6-)Kabak

7-)Brüksel lahanası

:cool:Sardalya,somon gibi diğer balıklar


Kaynak:Omega 3 Anksiyeteyi Azaltmada Yardımcı Olabilir mi? - Sağlık Dünyam
 
Üst