İmei hakkında birkaç soru sormak istiyorum

Hiç bir telefona İmei attırdınızmı

• Kullanılan toplam oy
    8

Bu konuyu okuyanlar

ZuzAylı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
--- Sevgili SDN Platformu Sakinleri. Sizlere bu gün soracağım soru şu;
---- Dışarıdan aldığım İmei si Türkiye de kayıt olmayan telefonları (örn: kıbrıstan alınan telefon) evde kullanmadığım telefonun İmei sini attırıp kullanabilirmiyim.
---- Aşağıya yorum ve önerilerinizi lütfen yazınız.

-----Teşekkürler ve iyi günler dilerim-----

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Kullanılır ama her halikarda yine yakalanıyorsun ve yine aynı işlemi yapıyor öyle yapa yapa en sonunda tam kapanıyor. Allah biliyor ya o parayı alan devletin omuzlarında baş kalmasın haksız kazanç elde edip yemeleri nasip olmasın, ilahi adaletten kimse kaçamayacak, 3 kuruşluk telefon yüzünden insanları hileli yollara itenlere Rabbim azabını eksik etmesin.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
İmei atma işlemi yasal olmayan işlemdir gözümde. Telefonu hırsızlık yoluyla ele geçirenler daha çok düşünür bu yolu.

BHA

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Şimdi evdeki telefon ve yurt dışından alacağınız telefon modelini ilk önce belirtin. Yorumumu ona göre yapayım

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Kullanılır ama her halikarda yine yakalanıyorsun ve yine aynı işlemi yapıyor öyle yapa yapa en sonunda tam kapanıyor. Allah biliyor ya o parayı alan devletin omuzlarında baş kalmasın haksız kazanç elde edip yemeleri nasip olmasın, ilahi adaletten kimse kaçamayacak, 3 kuruşluk telefon yüzünden insanları hileli yollara itenlere Rabbim azabını eksik etmesin.

Tamam da niye IMEI kaydı olmayan telefon alır ki insan? Esas 3 kuruş ucuza mal etmeye çalışan IMEI kayıtsız telefon alandır. Devlet de baktı IMEI kayıt parası ucuz olunca yurtdışından çok telefon geliyor ve vergi kaybına sebep oluyor. Kimse buna tevessül edemesin diye IMEI kaydını 1500-1700₺ yaptı. Bence çok doğru bir karar. Devlete helal olsun. Ben vergi verirken başkası vergi kaçıramasın ya da böyle kaçak göçek iş yapıp mağdur olsun.

IMEI kayıt işi sadece gurbetçileri vurdu. Gurbetçi Almanya'dan gelirken eşine dostuna hediye telefon getiriyordu. Sonra onun IMEI'sini kaydediyordu. Şimdi telefon hediye getiremez. Madem hediye telefon alacak Türkiye'den satın alıp hediye etsin.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Tamam da niye IMEI kaydı olmayan telefon alır ki insan? Esas 3 kuruş ucuza mal etmeye çalışan IMEI kayıtsız telefon alandır. Devlet de baktı IMEI kayıt parası ucuz olunca yurtdışından çok telefon geliyor ve vergi kaybına sebep oluyor. Kimse buna tevessül edemesin diye IMEI kaydını 1500-1700₺ yaptı. Bence çok doğru bir karar. Devlete helal olsun. Ben vergi verirken başkası vergi kaçıramasın ya da böyle kaçak göçek iş yapıp mağdur olsun.

IMEI kayıt işi sadece gurbetçileri vurdu. Gurbetçi Almanya'dan gelirken eşine dostuna hediye telefon getiriyordu. Sonra onun IMEI'sini kaydediyordu. Şimdi telefon hediye getiremez. Madem hediye telefon alacak Türkiye'den satın alıp hediye etsin.
ben de aynı senin dediğin gibi yaptım çünkü baktım ki kayıt parası ve garanti burada geçerliliği 1 sene ne gerek var diyip anneme iphonu Türkiyeden aldım çünkü kayıt vs şeylerin toplamıda Türkiyeden aldığım ürünün 600 tl altına geliyor ne gerek var, bu yüzden hem 2 senelik garantili hemde genişletilmiş garanti yaptırdım şimdi aklımda soru işareti kalmadan annem kullanıyor.

ZuzAylı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Şimdi evdeki telefon ve yurt dışından alacağınız telefon modelini ilk önce belirtin. Yorumumu ona göre yapayım
Yurt dışından telefon almayacağım. Sadece yurt içinde ucuza telefon satan başta olan Turan GSM gibi satıcılardan aldığım telefonu alacağım ve eğer o telefona çakma İmei attılarsa diye kendi evimde kullanmadığım telefonun İmei sini atacağım içim rahat edecek.
- - - - Hazır gelmişken bir soru daha sorayım. Böyle ucuza satış yapan yerlerden hiç telefon aldınızmı?