'Ölene kadar buradayım'

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
11457_4882_06042011_3.jpg

Foto Galeri

Kurtlar Vadisi Pusu'da Polat'ın 'tombik'i Çiğdem Batur yazete.com'da çarpıcı açıklamalar yaptı.

Kurtlar Vadisi Pusu'nda Savcı Leyla Türkmen'i canlandıran Ayşe Çiğdem Batur, önceki gün yazete.com canlı yayınında hayranlarıyla buluştu.

Dizide merak ettikleri ve Polat Alemdar'ın 'tombik' diye çağırdığı Batur'u görenler büyük heyecan yaşadı. Soru yağmuruna tutulan Batur, yaptığı açıklamalarla da sevenlerinden tam not aldı.

İşte Çiğdem Batur'un canlı yayında seyircilerin sorularına verdiği cevaplar:

Oyunculuk serüveniniz nasıl başladı?

Üniversitede(Gazi Üniversitesi)okurken tiyatro oyunculuğuna yeteneğim olduğunu öğrendim. ‘’Sahne tozu yuttun mu kurtuluşun olmaz’’ derler. Ben ilk o zaman sahne tozunu yuttum, sonra hem tiyatro hem dublaj çalışmaları,onun arkasından da dizi çalışmalarına başladım.

ULUBEY'İN YAŞAMASI DAHA MANTIKLI

Savcı karakterini çok başarılı buluyorum. Ersoy Ulubey’i cezaevine ne zaman göndereceksiniz? Her Perşembe sinir sistemimiz bozuluyor.

Ersoy Ulubey ne zaman ölecek sorusu çok geliyor. Bence yaşaması daha mantıklı.

ÖLENE KADAR DİZİDEYİM

Polat’la Elif takıldı öldü. Ebru takıldı öldü. Siz de ölecek misiniz? Gerçek hayatta Leyla gibi misiniz?

Bunu bilmiyorum. Her karakter sürecini dizide tamamlıyor. Bunu ben bilemiyorum. Ölene kadar bu dizideyim. Normalde savcı Leyla kadar sert değilim. Benzerliğimiz bende kendi mesleğimi yaparken ciddi davranıyorum.

090420110206552850574_2.jpg

BU MESLEĞİ ÇOK SEVDİM

Gerçek hayatta savcı olmak ister miydiniz?

Bu diziyle birlikte mesleği daha yakından tanıdım. Güzel bir meslek ve savcı Leyla gibi olacaksam isterdim.

Gerçek hayattaki karakteriniz dizidekine benziyor mu?

Oyunculuk yaparken yani karakteri çıkarırken mutlaka kendi karakterimden bir şeyler katıyorum ama onu şekillendirmek senaristle alakalı…

TRT'YE BAŞLADIM

Kamera arkasındayken kamera önüne geçtiniz. Sizce aradaki fark nedir?

İletişim fakültesi mezunuyum. Önce kamera arkasında kendimi geliştirip, sonra kamera önüne geçtim. Bunu da kamera arkasında anladım. İlk profesyonel olarak TRT’de başladım. Kamera önündekilere imrenip, onların yerinde olmak istediğimi fark ettim.

FARK SEZMEDİM

Polat karakterinde diziler arasında değişiklikler var.
Siz de bunun farkında mısınız?

Polat zaten dizide ‘’ağır abi’’ diye tabir ettiğimiz bir karakter ama bu dizide Polat’ın daha duygusal taraflarını görebiliyorsunuz. Ben Polat karakterinin öncesinde ve sonrasında bariz bir fark sezmedim.

2'NCİ BÖLÜMDEN İTİBAREN TANINDIM

Kurtlar Vadisi Pusu’nun yer aldığınız diğer projelerden farkı nedir?

Benim için hepsi farklı ve birbirinden ayrı karakterler. Şu anda bu dizide oynarken savcılığı tanıma fırsatı buluyorum. Ayrıca izleyicisi çok sadık bir dizi. Vadide yer almaya başladığımdan beri beni çok yakından tanıyorlar. Bu genelde zamanla olur. Ama burada durumlar farklı ve ben 2. bölümden itibaren tanınmaya başladım.

SABAH KENDİMİ SETTE BULDUM

Kurtlar Vadisi’nden teklif gelince ne hissettiniz?

Papatyam dizisinden ayrılmıştım. Filmden sonra Kurtlar Vadisi’nde oynamamı istediklerini söylediler. Dizi içinde Savcı Leyla karakterini arıyorken Nur’a soruyorlar. O da beni önerince Erdem Erbilek beni arayıp çağırdı. Geldim, konuştuk, karakteri anlattılar. Şöyle söyleyeyim, akşam 7 de Pana Film’den çıktım. Sabah setteydim. Benim için ani ve heyecanlı oldu. Yani çabuk oldu ama güzel oldu.

Kurtlar Vadisi Pusu bu sezon bitiyor mu?

Bu sezon için bilmiyorum ama sanıyorum bitmeyecek. Bu konu hakkında çok bir bilgim yok.

Vadideki karakterinizi çok beğeniyorum ve rolünüzü çok iyi taşıyorsunuz. Vadideki rolünüzü Elif’e yakın buluyorum. Bu gibi tepkiler alıyor musunuz?

Bunu bende çok duyuyorum.’’Elif gibi delikanlı, dediğim dedik’’ diyorlar.

Necati Bey’le çekimler dışında görüşüyor musunuz?

Pek fazla görüşemiyoruz. Çünkü çekimler tüm zamanımızı alıyor. Sadece yarım gün boş oluyoruz. O zamanlarda da kendi özel işlerimizle ilgileniyoruz. Ama zaman zaman şirkette dublaj yaparken görüşüyoruz, konuşuyoruz.

Acaba siz de mi öldürüleceksiniz?

Ersoy Ulubey öldürmezse, kimse öldürmez gibi geliyor. Bilmiyorum…

HİÇ DÜŞÜNMEDEN KABUL ETTİM

Kurtlar Vadisi’nden teklif gelince ilk tepkiniz ne oldu?

Açıkçası şaşırdım. Kurtlar Vadisi benim çok sık takip ettiğim bir dizi değildi. Ama çevremdekiler yakından takip ettiği için çok iyi biliyordum. Hiç aklımdan geçmemişti. Bir yandan da hoşuma gitti. Çünkü konsepti çok farklı ve Türkiye’de yapılan diziler arasında önemli bir yer kaplıyor. O nedenle hiç düşünmeden kabul ettim.

LEYLA BANA BENZİYOR

Leyla karakteriyle gerçek karakteriniz arasında farklılıklar var mı?

Çok fazla fark var. Tabi bazı ortak noktaları da var. Bazı olaylara verdiği tepkiler, haksızlığa gelememesi bana benziyor. Bir de karakteri canlandırırken o karaktere has mimikler oluşturmaya başlıyorsunuz. Çünkü daha önceki karakterlerinizden farklı olmalısınız. Bazı mimikler günlük hayata da yansıyabiliyor. İster istemez karakterin bazı davranışları günlük hayatınıza yansıyor.

SAVCI HANIM MERHABA

Kurtlar Vadisi’ne oynamaya başlayınca hayatınızda neler oldu?

Daha çok tanınmaya başladım. Girdiğim her ortamda ‘’savcı hanım merhaba’’ deyip önünü ilikleyenler oluyor. Tuhaf şekilde saygı duyuyorlar.

Savcı Ferit’e çok yakışıyorsunuz. Evlilik ne zaman?

Bunu bende bilmiyorum. Senaristlerimiz konuk olursa onlara sorarsınız.

Hangi takımı tutuyorsunuz?

Galatasaraylıyım ama futbol delisi değilim. Önceden çok daha fanatiktim. 2000 yılından beri takip etmiyorum. Eskiden takımın maçlarını kaçırmazdım ilk 11’ini bilirdim ama şu anda takımda kimler oynuyor bilmiyorum.

Boyunuz kaç?

1.66

Kurtlar Vadisi’ndeki ömrünüz ne kadar?

Ne zaman veda edecek bende bilmiyorum senaristler daha iyi biliyorlar.

Daha önce Papatyam dizisinde oynuyordunuz. Şu anda farklı konsept olan Kurtlar Vadisi’nde Savcı Leyla’yı canlandırıyorsunuz. Bu sizde konsantre bozukluğu yaratıyor mu?

Sitcom oynarken sonrasında böyle bir karakteri canlandırmak bence büyük şans. Çünkü hiçbir zaman tek kalıp oynamak istemedim. O yüzden kendimi şanslı hissediyorum.

Bana sürekli soruyorsunuz ya ‘’diziye nasıl dâhil oldunuz’’ diye soruyordunuz. İşte bunun en yakın tanığı olan Nur size anlatısın…

Savcı karakteri için oyuncu aranıyordu. Bende Çiğdem Batur’u önerdim. ‘’Papatyam’da oynuyor nasıl olacak’’ dediler. Bende oynamadığını söyleyince Çiğdem’i aradılar.

Dizide bu sene yönetmen değişikliği oldu biz farklılığı anladık. Siz ne düşünüyorsunuz?

Ben öncesinde oynamadığım için bilmiyorum. Şuan ki yönetmenimiz Selahattin Sancaklı önceden Görüntü yönetmeniydi. Çok sakin ve oyuncu yönetimi çok iyi olan, pozitif biridir. Bu nedenle iyi ekip ruhu oluşuyor.

Ersoy’u öldürmelerine ne zaman izin vereceksiniz?

Ersoy’u öldürmelerine izin verirsem başka bir Ersoy ortaya çıkacak. Kilit karakter olduğu için hem Polat’ın hem de savcının karşısında düğümü oluşturan ve olması gereken bir karakter.

İlk günkü çekiminizde parmağınızda bir yüzük vardı. Sonradan göremedik anlamdı nedir?

Savcı karakteri aksesuara önem veriyor. O yüzüğün hiçbir anlamı yoktu.

Evli misiniz?

Hayır değilim.

Ayşe Çiğdem ile Necati Şaşmaz arasındaki ilişki nedir?

Dostluk, arkadaşlık ve kardeşlik… Biz partner olarak aynı dizide oynuyoruz ve normal hayatta iyi arkadaşız.

Vadiden sonra siyasete bakışınız değişti mi?

Siyaset ve politikayla alakalı biri değilim. Herhangi bir tarafı tutmam. Diziye dâhil olduktan sonra aynı görüşe sahibim.

Leyla çok iyi bir karakter ama sahneleri az. Neden?

Leyla’yla birlikte başka karakterlerde var. Her hafta yeni konular izleniyor ve seyirci yönlendiriliyor. Tek bir karakter üzerinden gidilmediği için başka karakterlerin de dizide var olup seyirciye bir şeyler anlatması gerekiyor.

HAYRANLARIM ARTTI

Set çalışmaları nasıl gidiyor? Kurtlar Vadisi Pusu’da oynamaya başladıktan sonra hayranlarınız arttı mı?

Burada oynamaktan çok büyük keyif alıyorum. Çünkü Kurtlar Vadisi ekibi işini çok iyi yapan, birbirine çok fazla saygı duyan, etrafındaki olaylara duyarlı ve ülkesi konusunda hassas bir dizi ekibi. İzlediğiniz gibi sert bir ekip yok. Sette eğlencemiz çok fazla. Hayranlarım takibi de arttı.

Bugüne kadar oynadığınız diziler arasından en çok hangisini sevdiniz?

Her oynadığım karakterin benim için önemi büyük. Çünkü hepsine benden bir şeyler katıp, farklı bir şeyler çıkarıyorum. Ama ayırmam gerekirse tiyatroda oynadıklarımda dâhil olmak üzere Papatyam dizisi ve Vadide oynadığım savcı karakteri biraz daha farklı…

Polat’la savcı arasında aşk yaşanacak mı?

Bilmiyorum. Daha bir sonraki bölümü dahi bilmiyoruz.

Kamera önünde oynamak isteyenlere verebileceğiniz tavsiyeler var mı?

Kendimce verebileceğim tavsiyeler var. Zor bir meslektir. ‘’Ne var, bende oynarım’’ diyenler oluyor. Oyunculuk güçlü bir ruh yapısı ve kişilik gerektiriyor. Duygularınızla yaptığınız için çabuk yıpranabiliyorsunuz. Etki altında kalan oyuncular da var. Buna kapılmamak içinde karakter önemlidir. Oyuncu olmayı çok istiyorsanız mutlaka eğitim almanız, etrafınızda olan her şeyi çok iyi takip etmeniz ve bedeninizi çok iyi bilmeniz gerekiyor. Hem ruhsal olarak hem fiziksel olarak kendinizi iyi tanımalısınız.

Bu işi sizin gibi layıkıyla yapmak isteyen kişilere neler söyleyebilirsiniz?

Önce tiyatrodan başlamalılar. Bu işin eğitimi alarak temelini öğrenmeliler. Her şeyden önce de bu işi isteyip istediklerini kesin emin olmalılar. Sadece şöhret ve par için yapılacak bir meslek değil. Bu şansla da paralel olarak gerçekleşiyor. Ama amacınız farklıysa ufak kurslarla bu mesleğe ne kadar tahammül edebileceğini anlarsın. Tiyatroda kendini sınamalısın mutlaka.

Sizce sinema ile tiyatro arasında ki fark nedir?

Biri (tiyatro )işinizi yaptıktan sonra canlı olarak aldığınız diğeri de(sinema) kendinizi kocaman beyaz perde de izlediğiniz bir alan. Ben ikisi arasında seçim yapamam. Hiç birini birbirinden ayıramam, hepsinin yeri bende ayrı. Ama oyunculuk olarak soruyorsanız; tiyatro, daha büyük oynamayı gerektiren, anlatmak istediğini ve sesini en arkadaki seyirciye duyurman gereken bir alandır. Hataları çok fazla kabul etmez. Sinema nispeten daha rahattır. Yanlış yaptığında yönetmen kaydı durdurup seni yönlendirebilir. Aynı rolü birkaç defa tekrarlanmanı sağlayabiliyor.

GERÇEK HAYATTA SİLAH KULLANDIM

Silahlarla aranız nasıl?

Gerçek hayatta silah kullandım. Bu benim özel ilgi alanıma giriyor. Ankara’da yaşadığım dönemlerde poligonda atış yaptığım da oluyordu.

Pana Film’in yaptığı sinema filmlerinde oynamayı düşünüyor musunuz?

Tabiî ki de… Çünkü her oyuncunun çalışmak isteyeceği oyuncusuna sahip çıkan bir yapım şirketi.
yazete.com

Vadi'nin "Cesur Savcı"sı Yazete.com'da - 1

[SDNTV4]http://content.panadizi.com/yazete.com/tombik_part_1.flv[/SDNTV4]

Vadi'nin "Cesur Savcı"sı Yazete.com'da - 2

[SDNTV4]http://content.panadizi.com/yazete.com/tombik_part_2.flv[/SDNTV4]

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Bu bayanın gözlerini çok seviyorum.