Bu konuyu okuyanlar

Taner şahin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba babam öleli 3 ay sonra 10 yıl olacak
X bankadan kredi çekmiş ve bankada varlık yönetim anonim şirketine devretmiş,tarafıma daha önce herhangi bir bilgilendirme gelmedi sadece daha yeni tebligat geldi ne borcu vs tam detay yok
Bu borcumu ödemek zorundamıyım yoksa itiraz etsem nasıl süreç işler bu parayı alırlar mı

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Babanız intihar yada bilerek kendini öldürmediyse bildiğim kadarıyla borç kapanıyor.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
X bankadan kredi çekmiş ve bankada varlık yönetim anonim şirketine devretmiş,tarafıma daha önce herhangi bir bilgilendirme gelmedi sadece daha yeni tebligat geldi ne borcu vs tam detay yok
Bu borcumu ödemek zorundamıyım yoksa itiraz etsem nasıl süreç işler bu parayı alırlar mı
Reddi miras yapmadıysan ödemekle yükümlü olursun diye düşünüyorum. Eğer böyle bir şey düşünmüyorsanda şuan yapamazsın süresi geçmiş bildiğim kadarıyla

Taner şahin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Reddi miras yapmadıysan ödemekle yükümlü olursun diye düşünüyorum. Eğer böyle bir şey düşünmüyorsanda şuan yapamazsın süresi geçmiş bildiğim kadarıyla
ZAman aşımı durumu varmı onu bilmiyorum reddi miras yapamadık

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Avukata sormakta faydanız varmı

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Bankalar kredi verirken bir de sigorta parası kesiyorlar. Geçen yıl eşimin ablası baya yüklü miktar bir kredi çekmişti. Sonra üç-beş ay ödedikten sonra vefat etti. Borcu da attaya gitti. Sigorta bunun için var yani. Lakin on yıl önce sigorta var mıydı bilmiyorum.

Her ne olursa olsun, on yıl haber verilmemiş bir borcu iyice araştırmadan ödemeyin.

Taner şahin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bankalar kredi verirken bir de sigorta parası kesiyorlar. Geçen yıl eşimin ablası baya yüklü miktar bir kredi çekmişti. Sonra üç-beş ay ödedikten sonra vefat etti. Borcu da attaya gitti. Sigorta bunun için var yani. Lakin on yıl önce sigorta var mıydı bilmiyorum.

Her ne olursa olsun, on yıl haber verilmemiş bir borcu iyice araştırmadan ödemeyin.
2 avukata sordum ikisede farklı görüştü .biri anlaşmaya gidin alırlar diyor diğeri ise itiraz Edin bişey yapamazlar diyor

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
2 avukata sordum ikisede farklı görüştü .biri anlaşmaya gidin alırlar diyor diğeri ise itiraz Edin bişey yapamazlar diyor
Bence ikincisi doğru söylüyor. Avukatların hepsi için demiyorum ama bazıları çantalı hırsız gibidir. Sizi korkuturlar, sizden bir şeyler koparıp sizi kurtaracaklarını söylerler. Aslında bir şey olmayacağını bildikleri halde ne koparırsak kârdır mantığı yani.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
İtiraz edin zaten kaybedeceğiniz birşey yok.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059

Birileri sizi dolandırmaya çalışıyor olmasın =? 10 yıl önce ölmüş birisinin bunca yıl sonra borcu var ödeyin demek biraz saçma geldi bana... Ayrınca ayrıntı yok bilgi yok belge yok.

Gerek e devlet üstünden veya yetkili makamlara gidip bu işin aslını astarını öğrenin bence.

gr0ke

Asistan
Reaksiyon puanı
171
Merhaba; öncelikle borcu ödemek durumundasınız. Bunu belirtmek isterim. Tabii ki bu vefat durumlarında kredi borçlarının bir çok teferruatı var. Örneğin hayat sigortası varsa bu zamana dek ödediği taksitlerin tamamını geri alabiliyorsunuz vs. gibi. Biraz detaylı. Konunun net içeriğini bilmeden yorum yapamam, bunu en iyi cevaplayacak kişi iyi bir icra avukatıdır. Onun dışında naçizane bir tavsiye vermek istiyorum. Bu varlık fonu denen zımbırtı kurum tüm bankalardan borçları zamanında satın almıştır. Örneğin sizin babanızın borcu 60 bin ve banka bunu sizden yıllarca alamamış. Varlık fonu bu 60 milyarlık borcu bankadan 5-10 milyar gibi düşük bir rakamla satın alıyor. Tabii ki çok fazla alım olduğu için ve büyük bir para girişi olduğu içinde tüm bankalar bu durumu zamanında kabul etti. Bununla ilgili bir haber vardı ama bulamadım. Ama şöyle söyleyeyim 100 trilyonluk borçların tamamını varlık şirketleri 5 trilyona aldı gibi bir şeydi. Her neyse. Diyelim ki babanızın borcu 60 milyar ve varlık fonu sizi sürekli arıyor. Onlara şöyle söyleyin; benim nakit 9 milyar param var. Bunu size ödeyeyim siz de dosyamı kapatın ve helalleşelim. Diyeceksiniz ki yahu öyle şey mi olur? Evet, olur. 46 milyar borcunu 3 milyar ile kapatan birini bizzat tanıyorum. Yine bir başkası 56 milyarlık borcunu 11 milyara kapattı. Varlık fonlarıyla ilgili naçizane bir bilgi bu. Artık tüyo mu dersiniz ne dersiniz bilmiyorum ama :) Dediğim gibi ana paranın %10' luk bir kısmını bile kabul edebilecek durumdalar. Bir çok örneği var bunun.

Son mesajlar