Okullardan otoparklar kaldırılıyor

mr_rain

Guru
Milli Eğitim Bakanlığı, Okul Aile Birliği Yönetmeliği’ne göre okul bahçeleri ve açık alanların otopark olarak kullanılması yasaklanırken, yasak kademeli olarak uygulamaya geçecek.Milli Eğitim Bakanlığı, “Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nde değişikliğe giderken yönetmeliğin resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte okul bahçelerindeki otopark devri de yavaş yavaş sona ermeye başladı. Yönetmeliğe göre devam eden sözleşmeler sözleşme süresinin bitiminden sonra yenilenmeyecek ve işletme sahipleri sözleşme süreleri sonunda sözleşme yenileme yoluna gidemeyecek ve okul bahçelerinden ayrılmak durumunda kalacak.

Yönetmelikle ayrıca okul bahçeleri ve spor salonlarının daha etkin kullanımı da hedefleniyor. Vatandaşlar uygulamaya oldukça sıcak bakarken, şehir merkezlerinde araçlarını park edecek yer bulmakta sıkıntı çekenler ve işletme sahipleri ise uygulama nedeniyle mağduriyetin artacağını vurguladılar. Yönetmeliğin değişmesi ile artık okulların bahçeleri otopark olarak kullanılmayacak. Okulların; otopark, kafeterya, çay bahçeleri, spor salonları, okul aile birliklerinin sözleşmelerinin bitmesinin ardından vatandaşların kullanımına açılıp hayat boyu öğrenme projesi kapsamında değerlendirilecek.

Otoparkların kaldırılmasının ardından birçok sorunun yaşanacağını belirten otopark işletmecileri ve vatandaşlar ise durumdan oldukça şikâyetçi. Konya Lisesi Otopark İşletmecisi Kadir Özüpek konu ile ilgili şöyle konuştu: “Bulunduğumuz bölge Konya’nın trafik açısından en yoğun olan bölgelerinden birisi. Milli Eğitim Bakanlığı çıkarmış olduğu yönetmelik ile hem bizim ve burada çalışan vatandaşın mağdur olmasına sebep olacak hem de vatandaşları mağdur edecek. Vatandaş bölgede arabasını park edecek yer olmaması ve okul otoparkının daha güvenli olmasından dolayı burayı tercih ediyor. Zaten okulların otopark kısımları öğrencilerin kullanım alanlarının dışında alanlar. Otopark sayesinde hem okul bütçesine katkı sağlıyoruz hem de okul ve çevresinin güvenliğini sağlıyoruz. Biz 7 yıldır bu otoparkı işletiyoruz. Biz buranın işletmesini almadan önce burası tinerciler tarafından kullanılıyordu ve halk bu durumdan çok rahatsızdı. Bizim sözleşmemiz 25 Haziran’da bitiyor ve bu tarih itibariyle otoparkı kapatacağız.”


VATANDAŞ PARK YERİ İSTİYOR


Şikayetçi olan bir diğer taraf da vatandaşlar. Vatandaşlar okullardan otoparkların kaldırılmasını yeni öğrendiklerin belirterek, “Okullardan otopark kaldırıldığı zaman araçlarımızı güvenli olarak park edeceğimiz bir bölgemiz kalmıyor. Ara sokaklarda arabalarımızı koyacağımız yeterli alan yok. Bir de sokaklara biz park yaparsak trafik daha da çekilmez bir hal alır. Otoparkın kapatılacağını duyduğumdan beri yaşadığım yerden taşınmayı bile düşünüyorum. Ayrıca buralarda çalışan birçok vatandaş var. Otoparkın kapatılması ile buradaki vatandaşlar da işsiz kalacak. Otoparktan elde edilen gelirler de okula bütçesine büyük katkı sağlıyor bu da son bulacak” şeklinde konuştu. Milli Eğitim Bakanlığı da konu ile ilgi yaptığı açıklamada sözleşmesi biten otopark işletmecilerinin sözleşmelerinin yenilenmeyerek otoparkların kapatılacağını ve vatandaşın hizmetine açılacağını belirtti. Hayat Boyu Öğrenme Projesi ile vatandaşlar okullara geldikleri zaman ücretsiz olarak park yapabilecek.

kaynak
 

SARKAT

Profesör
Niye yasaklanıyor ki arkadaş. Çoğu kritik yerde işe yarıyor. Hemde fiyat olarak ucuz. Üstelik okullarda kazanıyor.

Öbür türlü değnekçiler türüyor.
 

Alnair Alsad

Profesör
Fındık serip kuruturlardı burda da bir zamanlar. Gerçi hâlâ vardır ya... Güneşin altı, beton sıcak. Ohh miss gibi kavrulmuş fındık dermişim ki o kadar da değil! :D
 

Pupilla

Dekan
okulların üç kuruş geliri vardı onu da alsın devlet. hem okullara para verme hem de okulların kendi çabalarıyla elde ettiği geliri kaldır. nasıl bir zihniyet bu anlamak zor.
 

7.43

Dekan
okulların üç kuruş geliri vardı onu da alsın devlet. hem okullara para verme hem de okulların kendi çabalarıyla elde ettiği geliri kaldır. nasıl bir zihniyet bu anlamak zor.

Anlamak gayet kolay. Okullara ödenek gönderilmeyecek, kayıt parası, bağış vs. alınmayacak, e sonunda ne olacak, okulların hiçbir ihtiyacı doğru düzgün giderilmeyecek ve dökülmeye başlayacak. Sonra da diyecekler ki ya bu iş böyle yürümüyor en iyisi satalım da özel sektör yürütsün bu işleri.
Zaten uzun zamandır hükümetin de sürekli olarak memurları, özellikle de öğretmenleri hedef göstermesi bu yüzdendir.
 

onr2000

Üyecik
Çok isabetli karar. Çocukların oynması için zaten park v.s yapan yok okulun bahçelerinde top tepiyorlar bırakın bari oralarda oynasınlar.
 
Üst