Okul kantinlerinde yeni yasaklar

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Okullarda satışı yapılacak gıda ve içeceklerin kriterleri yeniden belirlendi. 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek gibi ürünler satılamayacak.

1604571.jpg

Okul kantinleri, çay ocakları ve büfelerine yönelik Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, satışı yapılacak gıda ve içeceklerin kriterleri yeniden belirlendi. İçme suyu, ayran, pastörize süt dışında kalan her türlü içecek, satışı uygun olmayan içecekler olarak sıralandı. Kızartma, cips, tüm çikolata türleri, şeker ve şekerlemeler, tatlandırıcılı içecek ve gıdalar da bu grupta yer aldı.

2011’deki ilgili genelgeye göre yasaklar listesini genişleten yeni genelge, bakanlığa bağlı bütün özel ve resmi okul ve kurumları bağlıyor. Genelge, kantin, yemekhane, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi yerlerin taşıması gereken gıda güvenliği ve hijyen şartlarını da bir kez daha tanımladı.

OKUL KANTİNLERİNDE SATILAMAYACAK YİYECEK VE İÇECEK MADDELERİ

Enerji, gazlı, aromalı, kolalı, aromalı doğal mineralli içecekler; aromalı şurup, içecek tozu ve su, meyveli içecek ve tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri ve suları, meyve suyu konsantresi; kızartmalar, cipsler, çerezler; çikolatalar, gofretler, tüm şeker ve şekerleme türleri; guarana, guarana özü, eklenmiş kafein içeren ürünler; kremalı, çikolata dolgulu, jöleli kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donuk, parfe, mozaik pasta, muffin cupcake vb.); hamurlu, şerbetli tatlılar, tatlandırıcılı yiyecek ve içecekler; krema, Hindistan cevizi sütü ve kreması; çay ve kahve tarzı içecekler (liseler hariç) okul kantinlerinde satılamayacak.

SATIŞI SERBEST ÜRÜNLER

Genelge ile satışı uygun gıdalar da tanımlandı. Meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar, kuru meyveler, kuru yemişler, içme suyu, süt (pastörize), taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, pastörize peynir, günlük haşlanmış yumurta, çeşnili ekmekler satışı uygun bulunan gıdalar. Ayrıca tam buğday ekmeği, tam buğday unlu ekmek, karışık tahıllı ekmek vb. Ürünlerden yapılan, yumurta veya beyaz peynir, turşu hariç taze domates, havuç, marul, biber vb. sebzelerle yapılan sandviçler, doğal mineralli su, şekersiz gıdalara da izin veriliyor.

İHA

Son düzenleme:

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Kuru kuru tosta vurucaz o zaman. Ne kaldı ki şimdi :D

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Kantinciler ayaklanır demedi demeyin. Bu ne saçma şey yahu.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Bu düzenleme kişinin hayatına müdahaleye girmiyor mu? Kola olsun o olsun bu olsun, bunları öğrenciye zorlamı satıyorlar ? Öğrenci kendi isteğiyle alıyor. Bir de bunun kantinciler tarafı var.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Gerçi bunun yerine okullar bir carting firması ile anlaşsa okulların yemek yeme bölümleri olsa, kaliteli sağlıklı yemek yeseler asıl böyle bir çalışma yapılmalı sadece onu bunu yasaklamakla kişinin yiyeceklerine müdahale etmekle bu iş çözülmez.

yucesezar

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
Ne kalmış ki?

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
troller onlardan olmayan iflas etsin diye ne yapacağını şaşırmış... zavallı çocuklar...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
dışardan alırlar yoldan bakkaldan koka-kola zero alır içer...

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Lise haricmiş yeni gördüm :D Benim için sorun yok seneye böyle bir derdim olmayacak ama arkamizdakilerde önemli tabi :D

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Bu düzenleme kişinin hayatına müdahaleye girmiyor mu? Kola olsun o olsun bu olsun, bunları öğrenciye zorlamı satıyorlar ? Öğrenci kendi isteğiyle alıyor. Bir de bunun kantinciler tarafı var.
Bu öğrencinin yiyeceği şeyi yasaklamak amaçlı bir düzenleme değil. Sadece daha sağlıklı ve düzenli öğünler alabilmeleri için yapılan bir şey.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Bu öğrencinin yiyeceği şeyi yasaklamak amaçlı bir düzenleme değil. Sadece daha sağlıklı ve düzenli öğünler alabilmeleri için yapılan bir şey.
Öğrencilere daha sağlıklı besinler yedirmek ve sağlıklı bir şekilde eğitimlerine devam etmelerine istiyorlarsa bunları yasaklamadan ziyade bu hazır yemekleri değil sulu yemekler olsun ev yemekleri olsun böyle yemekleri bir şirket ile anlaşıp veya kendi bünyesinde iyi bir şekilde hazırlatıp öğrencilerine sunması daha iyi olmaz mıydı?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
bizimkiler de koka kola zero zararlı kafasında bunlar yüzünden yemekte kola içemiyoruz...

LittleMonster

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Satılacakların listesini yazsalar daha kısa sürermiş

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Yoğurt ne yahu. Derste uyusunlar mı :D

erkanerk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Doğru bir karar, eleştirecek olursak geç alınmış bir karar. Geleceğimiz olan çocukların doğru, dengeli, düzgün beslenmesi çok önemlidir.

Böyleyken tek amacı kăr olan eker fiyatla küresel ağaların şirketlerinin üç kuruş daha fazla sömüreri için yarıçapların vücutlarında yaptıkları tahribata dur denilmeli.
Kantinde çocuğun yediği cips, kola abuk subuk abur cuburlar evlatlarımızın beslenmesini sağlamaz aksine sabote eder.

Bununla ilgili daha etraflıca çalışmalar yapılmalı. Mesela bir öneride bulunayım, kantinlerde satılan doğru beslenmeye yönelik gıdaların kdv si asgariye indirilmeli, hatta bir kısmının sıfıra indirilmeli.

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Öğrencilere daha sağlıklı besinler yedirmek ve sağlıklı bir şekilde eğitimlerine devam etmelerine istiyorlarsa bunları yasaklamadan ziyade bu hazır yemekleri değil sulu yemekler olsun ev yemekleri olsun böyle yemekleri bir şirket ile anlaşıp veya kendi bünyesinde iyi bir şekilde hazırlatıp öğrencilerine sunması daha iyi olmaz mıydı?
Böyle bir şeyin yapılması tabii ki daha güzel olurdu ancak masrafları en aza indirerek projeler geliştirmek daha doğru olur. Senin söylediğine göre düşünürsek ülke çapında adından söz edilen Fatih projesi gibi bir şeyden söz ediyorsun. Tabii ki bu olay çok daha masraflı olacaktır. Kendini devlet olarak düşünürsen harcama yapacağın şeyin proje çapında olup olmamasına ve sana maliyetinin ne kadar olacağına dikkat etmen gerekir. Ayrıca bu söylediğin olay Ülker gibi büyük firmaların ülkedeki tüketim miktarını düşürerek bir yerde de zarar verecek.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Böyle bir şeyin yapılması tabii ki daha güzel olurdu ancak masrafları en aza indirerek projeler geliştirmek daha doğru olur. Senin söylediğine göre düşünürsek ülke çapında adından söz edilen Fatih projesi gibi bir şeyden söz ediyorsun. Tabii ki bu olay çok daha masraflı olacaktır. Ayrıca bu söylediğin olay Ülker gibi büyük firmaların ülkedeki tüketim miktarını düşürerek bir yerde de zarar verecek.
Benim dediğim proje düşürüyorsa şuan devletin en son yasağı da ülkerin üretimini etkiler düşürür. Yani bir iş yapılıyorsa tam yapılacak ayrıca bu işin masrafından ne olacak ? Meclisteteki ucuz yemek fiyatları nasıl yapılıyorsa bu projede yapılır . Meclis lokantası 2013 yemek fiyat listesi;
meclis-lokantasi-moInuIsuI.jpg

Gerekirse öğrencilerden ufak günlük ücret alınır durumu olmayan öğrenciler belirlenir bunlara yardım edilir.
Yani işin özeti yapılmak istense yapılır. Önemli olan yapılmak istenmesi.

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Benim dediğim proje düşürüyorsa şuan devletin en son yasağı da ülkerin üretimini etkiler düşürür. Yani bir iş yapılıyorsa tam yapılacak ayrıca bu işin masrafından ne olacak ? Meclisteteki ucuz yemek fiyatları nasıl yapılıyorsa bu projede yapılır . Meclis lokantası 2013 yemek fiyat listesi;
meclis-lokantasi-moInuIsuI.jpg

Gerekirse öğrencilerden ufak günlük ücret alınır durumu olmayan öğrenciler belirlenir bunlara yardım edilir.
Yani işin özeti yapılmak istense yapılır. Önemli olan yapılmak istenmesi.
Meclisteki 500 küsür insana yapılan yemek servisi ile 11 milyon öğrenciye yapılacak yemek servisinin karşılaştırılması yanlış bir karşılaştırma olur.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Sağlıklı ama tatsız. Çocuklara bunları kendi aileleri bile zor yediriyorlar. Abur cubur açık satılmaz, el altından satılır, yine satılır. Ben çocukluğumda sulu yemek'te yemezdim. Param neye yeterse onu yerdim.

Promethium

Doçent
Reaksiyon puanı
67
İyi de durumu olmayanlara yiyecekler pahalı gelebilir açlığını bastırmak amaçlı bisküvi ile idare eder, o zaman devlet fiyatlandırma politikası yapmalı ki böyle yaparsa kantinciler daha az kazanır kiradan düşmek isterler okulun gelir kaynağı yok devlet okula kömür, elektrik, su olarak yardımda bulunuyor, nereden bakarsan elde kalıyor.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Meclisteki 500 küsür insana yapılan yemek servisi ile 11 milyon öğrenciye yapılacak yemek servisinin karşılaştırılması yanlış bir karşılaştırma olur.
Hadi hadi bu fiyatların 2-3 lira üzerinde olsun, ama yapılır. Biraz araştırdım bazı okullar bu dediğimi yapıyor bunu devlet güvencesine alıp tek çatı altında kordineli biçimde yayılması hem maliyetleri düşürür hem daha güvenli olur. Ama olur ve olmalı.

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
geriye bir şey kalmamış böyle şey olmaz.Sanki öğrenciye zorla satıyorlar. Kantinciler ayaklanacak...

keynes52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bence çok iyi olmuş cips bisküvi çikolata kola vb şeyler çok zararlı ve yüksek miktarda şeker içerdiği için diyabet(şeker hastalığı) riskini çok artırıyor.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Çikolata krizi çakabilir. Çikolatasız hayat düşünülebilirmi? Çocukluğumda Almanyadan getirirlerdi ve hiç sevemezdim. Bizde Akide şekeri ve Lokum vardı. Sonra Tadelle ile bizdede bizim damak tadımıza uygun olanı çıkmaya başladı ve bağımlılık yaptı. lokumun bile çikolatalısı var artık.

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
iyice saçmalamışlar

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Okulumuza zaten cips ve ga zlı içecekler girmiyor diğerlerine de dokunmasalardı iyiydi.

MR.Anonymous

Müdavim
Reaksiyon puanı
498
Otu yoğurta bandırıp yanında ayranla karnımızı doyururuz.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
madonna el atmış gibi onun yasakları oğlu evden kaçtı bu nedenle babasının yanında 15 yaşında deli kanlıyı sıkarsan kaçar...

McSwindler

Doçent
Reaksiyon puanı
97
Çok saçma olmuş bence.Köfteekmek satıyorlardı bir tek oda olmazsa bu insanların cebinde ne para kalır nede öğrencilerin midesinde bir tokluk.

Sağlam bir protesto çıkabilir dostlar benden söylemesi.