Öğretmenler Pardus Öğreniyor

Bu konuyu okuyanlar

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen Pardus işletim sisteminin yaygınlaştırılması hedefi çerçevesinde, TÜBİTAK UEKAE ile MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (EĞİTEK) büyük bir işbirliğine imza atıyor. Türkiye'de özgür yazılım eğitimini yaygınlaştırmaları hedeflenen bilişim teknolojileri öğretmenlerinin Pardus teknolojileri konusunda yetkin birer eğitmen niteliği kazandıracak önemli bir proje hayata geçiriliyor.

Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü
tarafından 81 ilden eğitimlere başvuran bilişim teknolojileri öğretmenleri ve
Milli Eğitim Bakanlığı personeline yönelik Pardus eğitimleri verilecek. İlki 1 Mart 2010 tarihinde başlatılan eğitimlerle, yıl içerisinde MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan 155 formatör öğretmenin temel ve ileri seviye Pardus işletim sistemi eğitimi alması hedefleniyor.
Öğretmenler Pardus Öğreniyor

Her bir eğitim sonunda gerçekleştirilecek seviye tespit sınavları ile eğitmenlerin başarı seviyeleri ölçülerek, başarılı olan kursiyerlere Katılım Belgesi ve Hizmet içi Eğitim Sertifikası verilecek. Eğitimler, temel ve ileri seviyeler olmak üzere iki aşamalı bir seviyelendirilme ile EĞİTEK'e özgü bir müfredat çerçevesinde gerçekleştirilecek. Verilecek Pardus eğitimleri ile, MEB bünyesinde Linux ve Pardus konularında gereksinim duyulan yetkin ve bilgi sahibi eleman ihtiyacı karşılanması hedefleniyor.

Mart-Ekim 2010 döneminde gerçekleştirilecek toplam 10 adet eğitimin 7 adedi temel giriş seviyesi Pardus eğitimi, 3’ü ise ileri seviye Pardus eğitimi olarak gerçekleştirilecek. Eğitimler süresince katılımcı formatör öğretmenler, Pardus ve teknolojileri konusunda bilgi sahibi olur iken, aynı zamanda kendi illerinde yer alan öğretmenlere de Pardus öğretecekler.

Kaynak

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Helal olsun..Güzel bir haber..O öğretmenlerde öğrencilere Pardus sevgisi aşılarsa Linux böyle böyle sevdirilir :)

llavinya

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
92
Güzel. Bu ders zaten verilmekte. (Açık kaynak kodlu işletim sistemleri adı altında)

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
PARDUS İlk çıktıgı zamanlarda, Blgisayar hocama neden bilgisayarlarda Hâla yabancı işletim sistemleri kullanıldıgını sordum. Başka yok dedi, Güldüm :)
PARDUS var dedim, anlattım..
Tamm tamm dedi ve derse devam etti. Orda belki bilgili bir öğretmen olsa, sınıftakilere denemelerini söylese, bunun gibi 1.ooo öğretmen olsaydı şuanda PARDUS nerelerde olurdu acaba ?
Önce öğretmenler, sonra Yeniliğe açık gençler, Sonra tüm Dünya :p

llavinya

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
92
O epey komik bir durum olmuş.:) Hiçbir yerde karşısına çıkmasa megepte ya da kendi ders programı belirlenirken duymuş,görmüş olması gerekir. Bir şey bilmesi ilk çıktığı zaman beklenemez haliyle. Okulda 3 senedir bu konuda eğitim veriliyor.(Lisede)

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
O epey komik bir durum olmuş.:) Hiçbir yerde karşısına çıkmasa megepte ya da kendi ders programı belirlenirken duymuş,görmüş olması gerekir. Bir şey bilmesi ilk çıktığı zaman beklenemez haliyle. Okulda 3 senedir bu konuda eğitim veriliyor.(Lisede)

İlkokulda, öğretmenlerin herşeyi bildiğini düşünüyordum.
ortaokuda, birçok şeyi benden daha iyi bildiklerini.
lisede, Hiçbirşey bilmediklerini.
Üniversitede, Her insanın herşeyi bilmesi gerekmediğini öğrendim :)

Bilmesi gerekmiyor belki ama, en azından öğrenip de bana iyi yada kötü bişeyler demesi gerektiğini düşünüyordum. neyse her insan ÖZGÜRLÜĞÜNE düşkün olacak diye birşey yok :)

Linux eğitiminin liselerde verilmesi çok sevindirici bir haber. Ama bence daha derine inilmesi gerekiyor. Mesela ilkokulda bilgisayar derslerinin PARDUS üzerinden verilmesi gibi. Yada ben çok mu hayal kuruyorum :confused1:

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
hayalle yaşama dostum hayalle yaşayan hayalde kalır o zaman dünyanın acı gerçeklerinden soyutlanmış olarak yaşarsın kendini bile tanıyamazsın (who i m) durumu:blink:

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Her hikaye, Hayâlle başlar :)

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Bu eğitim önceden belirlenmiş, her ilden gelecek olan formatör öğretmenlere veriliyor. Bu formatör öğretmenler kendi illerinde Pardus kursları verecekler. Böylece her ilde bir çok öğretmen Pardus öğretmeni olmuş olacak.

Bunun hâyâl olduğunu düşünen arkadaşlar, zamanında Pardus kullanmayı öğrenmedikleri için, ileride pişman olacaklar.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
doğru söze can kurban

bu arada ben mint kullanıyorum biraz sade ama napalım pardus ile sorunlarım var:hammer:

serkans1

Asistan
Reaksiyon puanı
13
okula daha yazı gelmedi, gelsin ilk iş inceleyeceğim.

sınıf öğretmeniyim, sınıfımdaki bilgisayarda pardus 2008 ve xp var, evimdeki bilgisayarda win7 ve pardus 2009 var. şimdiye kadar 5-6 linux dağıtımı kullandım ve pardusta karar kıldım. eğer sınıf öğretmenleride bu etkinlikte yer alıyorsa başvurumu yapacağım :)

not: sınıftaki bilgisayarda win olmasının sebebi meb in sayfalarında i.e. harici işlem yapamamam, evdeki bilgisayarda win olmasının sebebi eşim pek alışamadı :)

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Öğrensin en azından XP'den kurtulurlar :) Tabi Windows 7 ye geçin :D (reklam :D)