Öğretmenini öldürmekten yargılanan öğrenciye tahliye

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Kayseri'de tartışma sonucu yumruk attığı ve başını zemin çarpan müdür yardımcısı Mehmet Aktaş'ın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmesi nedeniyle tutuklanan öğrenci F.Ş., 'Kasten yaralamadan ölüme sebebiyet vermek' suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık F.Ş.'nin cezaevinde kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliyesine karar verdi.

fft2mm6703555.jpg

Olay, geçen yıl 17 Mayıs'ta meydana geldi.

Merkez Melikgazi İlçesi Selimiye Mahallesi Seyyid Burhaneddin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde Müdür Yardımcısı Mehmet Aktaş, Cuma namazı için okuldan ayrıldığı sırada, 12'nci sınıf öğrencisi ve o tarihte 17 yaşında olan F.Ş.'nin yolunu keserek, iddiaya göre devamsızlığı ile ilgili raporu vermek istedi.

Raporu kabul etmeyen öğretmen Aktaş ile öğrenci arasında bu nedenle tartışma çıktı. Bu sırada F.Ş.'nın attığı yumruk sonucu başanı kaldırıma çarparak ağır yaralanan Mehmet Aktaş, kaldırıldığı Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yaşamını yitirdi. Öğrenci F.Ş. ise tutuklandı.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen karar duruşmasında öğretmen Aktaş'ın eşi Necla, çocukları Özüm ve Gizem Aktaş ile her iki tarafın avukatları hazır bulundu.

Tutuklu sanık F.Ş. ise, Ankara'daki cezaevinden telekonferans sistemiyle katıldı.

"Öğretmenleri koruyan bir ceza istiyorum"

Mahkemede ifade veren Mehmet Aktaş'ın eşi Necla, "Duygularımı nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum. Avukatı, çocuğun 274 gündür tutuklu olduğunu söylüyor. Peki, benim kocam kaç gündür tutuklu? Öğretmenleri koruyan bir ceza istiyorum. Buradan caydırıcı bir ceza verilmesini istiyorum" dedi.

Babası gibi kendisi de öğretmen olan Özüm Aktaş da, adaletin yerini bulacağına inandığını belirterek, "Bu olay benim meslek hayatımın ilk yılında oldu. Ancak, ben korkmadan öğretmenliğe devam edeceğim. Adalet yerini bulacaktır" diye konuştu.

Tutuklu sanık F.Ş. ise, savunmasında pişman olduğunu belirterek, "Çok pişmanım. Bir suçum yok. Keşke böyle bir olay olmasaydı. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı talep ediyorum" dedi.

Tahliyesine karar verdi

Mahkeme heyeti, 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle bir kişiyi öldürme, kasten öldürme' suçundan dava açılan sanık hakkında, Kasten yaralamadan ölüme sebebiyet verdiği gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

Ancak, ceza öğrencinin olay tarihinde yaşının küçük olması ve hapiste yattığı süreyi göz önüne alarak, tahliyesine karar verdi. Öğrencinin salıverilmesine sevinen F.Ş.'nin yakınları, adliye dışında sevinç göz yaşları döktü.

KAYNAK

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Evet şimdi atak sırası öğrencinin velisinde.Tazminat davası hayli yüklü olacaktır.Ne olmuşki ölen nasılsa bir öğretmen ya o çocuğun vurmaktan hasar gören eli????*Çocuklara bir şey öğretmek için kendi hayallerini hep ikinci pana iten öğretmenlere uzanan eller deva bulmasın.Kırılsın demedim çünki o çocuğu böyle hastalıklı yetiştiren biziz.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
4 yıl ceza alıyor 1 yıl kaldı diye beraat ediliyor.
Yaşasın adalet!!!

Mateist

Profesör
Reaksiyon puanı
238
Türkiye'de bir de ne hukuk kaldı ne de adalet. Gerçi Türkiye'de devlet de kalmadı ya neyse.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Onlarca insan öldürülür bizimkiler anca sov yapmayla yetinir. "Gecen gün meydana gelen olaydan bahsediyorum"

Sen kanunlari uygulamadigin sürece seni kim takar ki? Öyle ülkeler var ki adama bir fiske vurmaya bile cesaret edemiyorsun.

Ondan sonra kuru kuruya taziye ziyaretlerinde bulunup tribünlere oynuyorlar.

mezmerdek

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Vay be ! Öğretmenimizle dışarda karşılaşsak korkudan yolumuzu değitirirdik

dsoyarslan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Devir değişmiş. Ne hale geldi ülkemiz.