Öğretmene "tayin" kaldırılıyor

Bu konuyu okuyanlar

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde rotasyon (tayin) devrini kapatıyor, yerine kariyer planlama sistemi getiriyor.
280_bin_ogretmene_321_tl_mujdesi_h880249.jpg

Yeni sisteme göre, öğretmenler belirli dönemlerde sınava tabi tutulacak, aldıkları puanlar performansları ile birleştirilip bir üst seviyeye yükseltilecek. Başöğretmenliğe kadar çıkabilecek eğitimciler istediği şehirde, istediği okulu tercih edebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin rotasyonu (tayin) için köklü bir değişikliğe gidiyor. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapacak olan Bakanlık, rotasyonu kaldırıp bunun yerine kariyer planlama sistemini getirecek. Bu sisteme göre öğretmenlerin tümü bir basamaktan başlayacak ve basamak atlamak için sınava girecekler. Performansları ile birlikte akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve hakları artmış olacak. Böylece öğretmen istediği okulu kendi tercih edebilecek.

EĞİTİMDE KALİTE ARTACAK

MEB'in uzun süredir üzerinde çalıştığı "Ulusal Öğretmen Stratejisi" sistemine göre, öğretmenler kariyer basamaklarında ilerledikçe kendilerine öncelik hakkı doğacak. Kariyerlerinde ilerleyen başarılı öğretmenler ödüllendirilmiş olacak. Kariyerde en üst seviyelere gelen öğretmenler ise istediği şehirde, istediği okulu tercih edebilecek. Bakanlık bu sistemle birlikte hem öğretmeni geliştirmeyi hem de eğitimdeki kaliteyi artırmayı hedefliyor.

BAŞÖĞRETMENLİK GELİYOR

Öğretmenler kariyerinde ilerledikçe eğitimin merkezinde de yer alacak. Sisteme göre öğretmen başöğretmen olduğu takdirde maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında öğrencilere eğitim verirken diğer yarısında yeni öğretmen olanlara hizmet içi eğitimle tecrübelerini aktaracak. Böylece bakanlık başöğretmeni eğitimde söz sahibi yapmayı planlanıyor.

Üniversite öğrencileri ders verebilecek

Öğretmenlik mesleğini daha nitelikli hale getirmek isteyen Bakanlık, Yüksek Öğretim Kurulu ile işbirliği yaparak eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının uygulama derslerini artıracak. Bu konuda okullar ile üniversiteler işbirliği yapacak. Halen öğretmen adaylarının derslerinin yüzde 15-20'si uygulama dersi olarak verilirken yeni düzenlemeyle derslerin en az yüzde 40-50'si uygulamaya dayalı olacak. Yani öğretmen adayları, üniversitedeki derslerinin yarısını okullarda stajyer öğretmen olarak geçirecek. Ayrıca eğitim fakültelerindeki müfredat da yeniden gözden geçirilerek yeni bir düzenlemeye gidilecek.

Öğretmen adaylarına KPSS'de kolaylık

MEB, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda da (KPSS) değişikliğe gidiyor. Sınava öğretmen olmak için giren adaylara bütün alanlardan soru sorulurken yeni düzenlemeye göre sadece kendi alanlarıyla ilgili soruları yanıtlayabilecekler. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) de, 136 ayrı öğretmenlik branşıyla ilgili KPSS'ye soru hazırlayacak. Öğretmen adaylarının çözeceği soruların yüzde 30'unu genel kültür ve yetenek, yüzde 30'unu eğitim bilimleri ve yüzde 40'ını branş bilgileri oluşturacak.

kaynak

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bu kesin karar mı .TBMM'den geçmiş bir karar mı?. Öyle ise ne zaman yürürlüğe giriyor. ?. Gelecekteki bir ingilizce öğretmeni adayı olarak Kpss'de matematik sorulması taraftarıyım.Zekayı açıyor. Eğer alan dersi yaparlarsa Genel kültür eğitim + ingilizce olur matematik yok

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Şu Branş Sınavı Çok Önemli...

Şuan ki sistemde tek kelime İngilizce bilmeyen biri çok iyi matematik yaptığı için İngilizce Öğretmeni olabiliyor!

İngilizce Öğretmeni alacak devlet tek kelime İngilizce sormuyor sınavda? Ömür boyu kendisini alakadar etmeyecek Matematik ile onun Öğretmen olup olamayacağına karar veriyor!

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
18.05.2012
BASIN AÇIKLAMASI
18.05.2012 tarihli BUGÜN Gazetesi'ndeki "Tayin kalkıyor, öğretmen istediği okula gidecek" ve STAR Gazetesi'ndeki "Dersini çalışan öğretmene tercihe bağlı kariyer şansı" başlıklı haberler üzerine kamuoyunu aydınlatmak amacıyla açıklama yapılmasına gerek duyulmuştur.

Haberlerde Bakanlığımızın öğretmenlerimizin rotasyonu (tayin) için köklü bir değişikliğe gittiği iddia edilmektedir. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapılacağı ifade edilmiştir. Bunun da yine Bakanlığımızın 'Ulusal Öğretmen Stratejisi' çalışmasıyla ilişkilendirilerek yapılacağı belirtilmiştir.

Haberler gerçeği yansıtmamakla birlikte kamuoyunu da ciddi anlamda yanlış bilgilendirmektedir. Bir kez daha altını çizerek ifade etmek gerekirse; "Ulusal Öğretmen Stratejisi" , Türkiye'de konuyla ilgili ilk kez yapılan Çalıştayın ardından hazırlanmaya başlamış olup, çalışma devam etmektedir. "Ulusal Öğretmen Stratejisi" tamamlandıktan sonra Bakanlığımız tarafından doğrudan kamuoyuyla detaylı bir şekilde paylaşılacaktır.

17.05.2012 tarihli TAKVİM Gazetesi'nin "Öğretmenin Zoru Bitiyor" başlıklı haberinde de yine Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılacak değişiklik ile Öğretmenlerimizin bölgeler arası zorunlu çalışma yükümlülüğünün ortadan kaldırılacağı iddia edilmektedir.
Bilindiği üzere 06.05.2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmelik ile öğretmenlere meslek hayatlarında belirli bölgelerde, belirli sürelerde zorunlu çalışma yükümlülüğü getirilmiştir. Söz konusu Yönetmeliğe göre, ilk zorunlu hizmet atamalarının 2013 yılında gerçekleştirilerek öğretmenlerin görevlendirilmesi öngörülmüştür.

Daha sonra, 14.09.2011 tarihinde yürürlüğe giren 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye göre "Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen hizmet bölge ve alanlarında, en az üç eğitim –öğretim yılı çalışmaları esastır." denilmek suretiyle zorunlu bölge hizmetinin devam edeceği yasa koyucu tarafından kabul edilmiştir.
Bu kapsamda, zorunlu bölge hizmetinin kaldırılacağı yönündeki haber, mevcut hukuksal düzenlemeler kapsamında gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlık kaynaklı olmayan ve söylentilere dayalı bu tür haberlere itibar edilmemesini, Bakanlığımızın açıklamalarının takip edilmesini bu vesileyle bir kez daha hatırlatırız.

Bakanlığımızın kariyer mesleğini icra eden öğretmenlerimizin haklarının korunması ve gelecek planlamaları açısından mağduriyetlerinin oluşmaması amacıyla kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

http://www.meb.gov.tr/haberler/haberayrinti.asp?ID=9492