• GM 22 Plus kutusundan çıkıyor!

    Yerli akıllı telefon üreticisi General Mobile, GM 22 serisini tanıttı. Peki serinin güçlü modeli GM 22 Plus, kullanıcılara neler sunuyor?

Obama'dan Erdoğan'a telefon: Irak'taki Türk askeri kuvvetleri çekilmeye devam etmeli

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Rektör
Emektar
Katılım
12 Eylül 2009
Mesajlar
13,809
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
18,217
Puanları
113
Yaş
37
ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla aradı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "Obama, Türk askerlerinin çekilmesi dahil Erdoğan'dan Irak'la gerginliği azaltmak için ilave adımlar istedi" denildi. Cumhurbaşkanlığı'ndan ise "İki lider, gerilimi düşürmeye yönelik temaslar ve DAİŞ'e karşı askeri çabaların koordinasyonu için Türkiye, ABD ve Irak'ın beraber çalışması konusunda mutabık kaldı" açıklaması yapıldı.

fft107_mf6807316.Jpeg


RADİKAL - ABD Başkanı Barck Obama, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki Başika eğitim üssünde bulunan Türk askerleriyle ilgili Washington'un görüşlerini iletti.
Hürriyet Gazetesi Washington Temsilcisi Tolga Tanış'ın haberine göre ABD yönetimi, Ankara’nın geçen hafta Başika’ya yaptığı asker takviyesinin ardından Irak ve Türkiye arasında süren gerginlikte, Türkiye’ye askerlerini bölgeden çekmesi konusunda en üst seviyeden mesaj verme kararı aldı. ABD Başkanı Obama, bu nedenle bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradı.

İLK OLARAK BIDEN, DAVUTOĞLU'NU ARADI

ABD Yönetimi’nin, Ankara ve Bağdat arasında gerginliğe neden olan konuya üst seviyeden dahli ilk olarak 10 Aralık’ta ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’na açtığı telefonla olmuştu.
Biden’ın asker takviyesi konusundaki rahatsızlığı iletmesinin ardından hafta başında Türkiye’nin Başika’daki güçlerinin bir bölümünü kuzeye kaydırması üzerine de 14 Aralık’ta Biden Davutoğlu’nu bir kez daha aramış ve bu konudaki memnuniyetini dile getirmiş, Irak’ta Bağdat Yönetimi’nin onaylamadığı hiçbr yabancı askeri kuvvetin bulunmaması gerekliliğinin önemine vurgu yapmıştı.

OBAMA DEVREYE GİRDİ

Ancak Türkiye’nin Bağdat’tan onay almamış Başika’daki askerlerinin tamamını geri çekmeme yönünde devam eden tutumunun ardından cuma akşamı devreye Başkan Obama girdi. Ve Beyaz Saray, bu konuda Irak Hükümeti’nin dile getirdiği noktalara destek verdiğini, Türkiye’nin çekilmeye devam etmesi konusundaki görüşünü bu kez en üst düzeyden bir kez daha vurguladı.

Beyaz Saray’ın Obama ve Erdoğan arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yayınladığı bilgi notunda şöyle denildi:

“Başkan Obama, Kuzey Irak’taki Türk askeri hareketleri nedeniyle Türkiye ve Irak arasındaki mevcut anlaşmazlığı görüşmek için bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefonda konuştu. Başkan Obama, Türk askeri kuvvetlerinin çekilmeye devam etmesi dahil Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Irak’la olan gerginliği azaltmak için ilave adımlar atmasını istedi ve Türkiye’nin Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesi ihtiyacına güçlü biçimde vurgu yaptı. Bu açıdan, iki lider, tansiyonu düşürmek ve IŞİD’e karşı askeri çabaları koordine etmek için ABD, Türkiye ve Irak arasındaki diplomatik çabalar için beraber çalışma konusunda mutabık kaldılar. Başkan Obama IŞİD karşıtı harekâtına Türk katkısının değerine vurgu yaptı. İki lider ayrıca ılımlı Suriye muhalefetini güçlendirme, IŞİD’in üzerindeki baskıyı artırma ve (Suriye’deki) ihtilafa müzakere edilmiş bir çözüm bulmak için şartlar oluşturma yönündeki devam eden çabalar dahil Suriye’deki yoğunlaşan işbirliğini ele aldılar.”

CUMHURBAŞKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmenin detayıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı tarafından da yazılı bir açıklama yapıldı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında bu akşam gerçekleşen telefon görüşmesinde, Kuzey Irak'ta Türk askerlerinin son durumuna ilişkin Türkiye ve Irak arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmesine yönelik çabaların koordinasyonu ele alınmıştır.

'İLAVE ADIMLAR ATILMALI' TALEBİ

ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türk güvenlik güçlerinin tanzimi dâhil, Irak ile gerilimi düşürmek için ilave adımlar atılması talebinde bulunmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduğunu teyit etmiştir. Türk güvenlik güçlerinin Irak'ta bulunma amacının DAİŞ'le mücadele olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek Türkiye'nin gerekse Irak'ın güvenliği bakımından bunun önemli olduğunu da vurgulamıştır.

İki lider, gerilimi düşürmeye yönelik diplomatik temaslar ve DAİŞ'e karşı yürütülen askeri çabaların koordinasyonu için Türkiye, ABD ve Irak'ın beraberce çalışması konusunda mutabık kalmışlardır. ABD Başkanı Obama, DAİŞ'e karşı verilen mücadelede Türkiye'nin sağladığı katkıların önemine dikkati çekmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, DAİŞ'e karşı baskıyı artırmak ve ılımlı muhalifleri desteklemek konusunda ortak çalışmaların güçlendirilmesi, ayrıca Cenevre ve Viyana deklarasyonları doğrultusunda sorunun müzakerelerle çözüme kavuşturulmasını sağlayacak zemin oluşturmaya yönelik çabaların sürdürülmesi konularını da değerlendirmişlerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
 
Katılım
12 Mart 2011
Mesajlar
35,339
Reaksiyon puanı
19,174
Puanları
113
Türk askerinin oradan çekileceğini zannetmiyorum. belki göz boyamak için bazı uyarlamalar, sağa sola kaydırmalar falan olabilir ama, çekilmemizin söz konusu olacağını zannetmem. çekildiği gün zaten Türkiyenin onuru, prestiji bir devlet olarak büyük zarar görür diye düşünüyorum. nükleer silah diye dünyayı uyutup ırakı darmadağın eden, babasının mülkü gibi her yanında at oynatan amerikanın gelip bana ayar vermeye kalkmasına boyun eyersek büyük bir zillete düçar olmuş oluruz. Türkiyeyi yönetenler eminim bunu gözardı etmeyeceklerdir.
 

7.43

Dekan
Katılım
11 Haziran 2008
Mesajlar
8,970
Reaksiyon puanı
327
Puanları
83
Reklam arası sona erdi, film kaldığı yerden devam. Bölgede söz sahibi olmadığımız gibi, kendi ilçelerimizi halk terk etmek zorunda kalıyor. Aferin yeni Osmanlılar. Artık kan akmıyor, analar ağlamıyor; biz de kandan siyaset yapamıyoruz.
 

Ali TEMEL

Profesör
Katılım
17 Kasım 2006
Mesajlar
4,653
Reaksiyon puanı
90
Puanları
48
İçimizdeki düşmanlar, dışımızdaki düşmanlardan daha kalleş. Haa birde bazı olaylarda Türkiye destekçisi olacağına köstekçisi olanlar ne çok arkadaş...

Aslında onların ne düşmanı olduğunu çok iyi biliyoruz, Türkiye umurlarında mı :) İşine geldi mi biz Türküz, hadi oradan...
 

MasterFather

Profesör
Katılım
10 Aralık 2006
Mesajlar
4,294
Reaksiyon puanı
57
Puanları
48
Türk askerinin oradan çekileceğini zannetmiyorum. belki göz boyamak için bazı uyarlamalar, sağa sola kaydırmalar falan olabilir ama, çekilmemizin söz konusu olacağını zannetmem. çekildiği gün zaten Türkiyenin onuru, prestiji bir devlet olarak büyük zarar görür diye düşünüyorum. nükleer silah diye dünyayı uyutup ırakı darmadağın eden, babasının mülkü gibi her yanında at oynatan amerikanın gelip bana ayar vermeye kalkmasına boyun eyersek büyük bir zillete düçar olmuş oluruz. Türkiyeyi yönetenler eminim bunu gözardı etmeyeceklerdir.

ne prestij kayıplarına uğradık.bu da geçer. abisi.

fazla ısrar edersen.askerinin başına çuvalı geçirip.sınıra atarlar.bu kadar basit.
 
Üst