O.S.'den Dink davasında şok eden yanıt

Bu konuyu okuyanlar

wwhirlwind

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 8'i tutuklu 19 sanığın yargılandığı davanın 6. duruşmasında rezalet üstüne rezalet yaşandı.

DİNK AİLESİ ADLİYEDE

Öldürülen Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ile kızı Delal Dink ve kardeşi Orhan Dink de adliyeye geldi.

Duruşma, sanıklardan O.S'nin 18 yaşını doldurması nedeniyle ilk kez basın mensuplarına ve izleyicilere açık yapıldı.

"YASİN'İ VAZ GEÇİREMEYİNCE, İHBARDA BULUNDUM"

Duruşmada ifadesi alınan Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci, daha önce bu davada ''tanık'' sıfatı ile bulunduğunu ancak ardından ''sanık'' olarak yer aldığını hatırlattı. Yasin Hayal'ın halası olan eşinden boşandığını belirten İğci, ''Yasin'in böyle bir eylem yapacağını duyduğum zaman kendisini oyalamaya çalıştım. Engelleyemeyeceğimi anlayınca da jandarmada görevli 2 istihbaratçıya bildirdim'' diye konuştu.

Hayal ile bu durumu jandarmaya bildirdikten sonra Ekim 2006'dan itibaren görüşmediğini anlatan İğci, ''Hrant Dink'in öldürüldüğünü duyunca şok oldum. 'Eyvah Yasin bu işi yapmıştır' dedim. Sonra Ogün Samast'ın ismini duyunca rahatladım. Olaylar aydınlığa kavuşunca Yasin'in de bu işin içinde olduğunu öğrendim'' dedi. İğci, diğer sanıklardan Ahmet İskender'i, amcası Cengiz İskender'in kendi arkadaşı olduğu için tanıdığını anlattı.

"SİLAH ALMASINI ENGELLEMEYE ÇALIŞTIM"

Mahkeme heyeti, duruşmada, Coşkun İğci''nin Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nde talimatla alınan ifadesini okudu. İğci'nin bu ifadesinde, ''Yasin Hayal'in, Hrant Dink'in Türklere hakaret ettiğini söylediği, Hayal'e cinayete karışmaması konusunda uyarıda bulunduğunu ve bu durumu jandarmada görevli iki istihbaratçıya bildirdiğini'' anlattığı kaydedildi. Aynı ifadesinde ''Hayal'in silah almak için biriktirdiği 300 YTL'yi alarak silah almasını engellemeye çalıştığını ve bu olayları da jandarma görevlilerine bildirdiğini söylediği'' kaydedilen İğci'nin, ayrıca ''jandarma görevlilerince kendisine söz konusu parayı Hayal'e iade etmesinin söylendiğini anlattığı'' bildirildi.

İğci'nin daha sonra bu durumu sorduğu jandarma görevlilerinden, ''Yasin bu olayı yapacak kişi değil. Yasin'i takip ederiz bu işi çözeriz'' yanıtını aldığını dile getirdiği kaydedildi. Mahkeme heyetinin bu ifadeyi okumasının ardından taraf avukatları Coşkun İğci'ye çeşitli sorular sordu. Coşkun İğci, sorular üzerine jandarmada görevli olduğunu söylediği istihbaratçıları 2004'ten beri tanıdığını ve Hayal'in, Hrant Dink cinayetinde adının geçtiğini duymasının ardından bu görevliler ile 5-6 kez görüştüğünü ifade etti.

Bir başka soru üzerine, Hrant Dink'in adını ilk kez Hayal'den duyduğunu söyleyen İğci, ''Yasin'i koruyabilmek için böyle bir eyleme katılacak diye durumu jandarmaya bildirdim. 'Parasını iade et' demeleri üzerine de parasını iade ettim'' dedi. İğci, ''Jandarma görevlilerinin Yasin Hayal'le ilgili değerlendirmesi nedir?'' şeklindeki soruyu, ''Böyle bir değerlendirme olamaz. Eğer bir etkim olabilseydi Yasin'i engellerdim ama arkadaşlar her zamanki gibi soğukkanlı cevap verdiler'' diye yanıtladı.

HAYAL, JANDARMA BÖLGESİNDE İZLENİYORDU İDDİASI

Jandarma görevlilerinin, ''Yasin Hayal'i, vukuatlı bir kişi olduğu için jandarma bölgesinde sürekli gözetim altında tuttuklarını söylediklerini'' de öne süren Coşkun İğci, ''Bu kişiler üstlerine bilgi veriyorlar mıydı?'' şeklindeki soruya, ''Bunu ben bilemem ama üstlerine bildirdiklerini Trabzon'daki ifadelerinde söylediler'' yanıtını verdi. Hayal ile yaptığı konuşmalarda sanıklardan Ahmet İskender ve Ersin Yolcu'nun adının hiç geçmediğini anlatan İğci, bu isimleri duyması durumunda zaten jandarmaya bildireceğini söyledi.

''OGÜN SAMAST'I TANIMIYORUM''

Bazı basın yayın organlarında Ogün Samast ile 67 kez görüştüğü yönünde çıkan haberlerin de doğru olmadığını savunan Coşkun İğci, ''Samast'ı tanımıyorum'' dedi. İğci, Hayal'in halasıyla bu olaylardan sonra boşandıklarını ancak samimiyetlerinin devam ettiğini belirterek, aile büyüklerinin araya girmesiyle barışmaya çalıştıklarını anlatı. Daha sonra bazı sanıkların da dinlenildiği duruşmaya ara verildi.

Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut, sanıklar Erhan Tuncel ve Ogün Samast'a sorular sormak istediğini söyledi. Mahkeme başkanının izni üzerine Turgut, Erhan Tuncel'e emniyetten ne kadar maaş aldığını sordu. "Sabit bir maaş yoktu. Ara ara maddi destekte bulunuyorlardı" diyen Tuncel, Karadeniz Teknik Üniversitesi veya Atatürk Üniversitesi'nden gizli bir çalışan olarak gösterilip maaş aldığı iddialarını yalanladı.

"SEVGİLİM İSRAİL CUMHURBAŞKANININ KIZIYDI"

Avukat Turgut, Erhan Tuncel'in sık sık Eskişehir'e yabancı uyruklu sevgilisini görmeye gittiğini belirterek, sevgilisinin İsrailli olup olmadığını sordu. Tuncel, "Ben bu soruya cevap vermiyorum. Bu gelenek, örf ve adetlerimize aykırıdır. Ben size eşinizi soruyor muyum?" diyerek kızdı. Turgut'un ısrarlı soruları üzerine Tuncel, mahkeme salonundan çıkmak istediğini söyledi. Mahkeme başkanının izin vermemesi üzerine Erhan Tuncel, "Sevgilim İsrailli değil, Lübnanlıydı. Şimdi aklıma geldi. O zaman bilmiyordum ama sonradan öğrendim ki, o kız İsrail cumhurbaşkanının kızıydı" ifadelerini kullanınca salonda gülüşmelere yol açtı.

"ARAYAN JENNİFER LOPEZ'Dİ"

Turgut, Ogün Samast'a da soru sormak istediğini söyledi. Samast, "Beni bu adamla muhattap etmeyin" diyerek duruma tepki gösterdi. Mahkeme başkanının izniyle sorularını sürdüren Avukat Turgut, "Ogün Samast, Agos Gazetesi önünde iken kendisine iki telefon gelmiş. Bunlardan biri Yasin Hayal, diğeri ise Etyen Mahçupyan'dı" dedi. Bu sırada Samast'ın, "Hayır Jennifer Lopez'di" sözleri salondakileri güldürdü.

HAYAL, YAZICIOĞLU'NA SELAM GÖNDERDİ

Söz alan Yasin Hayal ise basın mensuplarının ilk kez duruşmaya katıldığını belirterek, gazeteciler aracılığıyla Muhsin Yazıcıoğlu'na selam yolladı. Hayal, "Ey Müslümanlar, ey alperenler kalbinizi ferah tutun. BBP iktidara gelinceye kadar bu kervan yürümeye devam edecek. Ogün Samast gazetenin önündeyken beni aradı. Bana, 'gazeteye girip herkesi tarayayım mı?' diye sordu. Ben de "Öyle bir şey yapma. Masum insanlar ölür, vicdan azabı çekeriz dedim" ifadelerini kullandı.

"HERKESİ ÖLDÜR DEDİ"

Bunun üzerine söz alan Ogün Samast, telefon görüşmesinde Yasin Hayal'in kendisine içerideki herkesi öldürmesini söylediğini iddia etti. Birbirlerine yönelik karşılıklı suçlamalarda bulunan sanıkların, oturdukları sıradaki samimi tavırları ve gülüşmeleri dikkat çekti. Duruşmaya ara verilirken, adliye nezaretine götürülen Yasin Hayal, "Yaşasın BBP", "Yaşasın alperen ocakları" şeklinde slogan attı.

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=389506

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5

heheheh :D

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
WaterBoy dedi ki:

heheheh :D

Pek bir komedi göremiyorum, bence yaptığı pisliğin üstüne bir de bu pişkin/lakayıt tavrı yüzünden cezasının artması lazım. Birisi Yasin Hayal, diğerisi Etyen Mahçupyan, vay canına, kimse de merak etmiyor neden bunlar ve neden o zaman? Hadi gece oldu uyuyalım, sabah oldu uyuyalım.