"O" an - 1 -

Bu konuyu okuyanlar

dahi

Asistan
01.jpg

Yakın plan çalışma olduğundan görülmüyor. Aslında orası; Keşmir'deki dal gölü, çok güzel bir yer. Sadece doğal güzelliklerinden ötürü bir turistik cazibe merkezi. Yörenin insanları teknelerde ya da tekne evlerde yaşıyor. 'O' andaysa üzeri brandayla örtülü bir teknedeki küçük kız, yağmurdan sonra dışarı bakarken AP foto-muhabiri Mukhtar Khan'ın objektifine yakalanıyor. Yağmur dinmiş ama, dar açı nedeniyle enstantane bu karede; 'o' anda, dışarıya dünya haline bakışın fotoğrafı oluyor.

02.jpg

Yine dar açının hikmetini ortaya koyan bir 'o' an... Yeniden değerlendirilebilir çöp toplayanlardan öndeki modelin bakışları sanki açıklama yapmak istiyor. 'Burası Filipinlerin başkenti Jakarta... Yani bir kent' demek istiyor. Ayrıca 'içinde bulunduğumuz sıvı da deniz.bir plajdayız' diye bakıyor. Ve son olarak bakış, oradan buraya 'biz çocuğuz' mırıldanmasını gönderiyor.

03.jpg

Hindistan'ın alt ucundaki komşusu ada ülke Sri Lanka'da budist keşişlikte çıraklığa kabul töreni öncesi hazırlık... Budistlikte keşiş olma sürecine başlayabilmek için en erken yaş 20... Daha küçük olanlar bu yaşa gelinceye kadar çıraklık döneminden geçiyorlar. Çıraklığa kabul için de 'samanera' denilen bir tören yapılıyor. Tören öncesi kafa tıraş edildikten sonra çırak adayı yıkanıyor. AP'nin foto-muhabiri öyle bir anda deklanşöre basıyor ki suyun, çocuğun kabullenmişliğini takdis ettiği 'o' an kayda geçiyor.

05.jpg

Burası Orta Amerika ülkelerinden nikaragua'nın başkenti Managua yakınlarındaki Xolotlan Gölü. Göl, 1950'de başlayan sanayileşme yüzünden ağır bir kirliliğe uğramış. Buna rağmen bir grup insan gölde balıkçılık yapmaya ve zehirli metaller içeren balıkları yemeye devam etmiş. AP foto-muhabiri Esteban Felix de bu insanların yaşamlarını fotoğraflamaya yöreye gitmiş. Gün batımında iki balıkçının ağ toplamasını fotoğraflarken, gölün can çekişirkenki umutsuz nefesini, yoksul ağın boşvermişliğini ve balıkçıların umutları boşalmış bedenlerinden geriye kalan alışkanlığı anlatan 'o' anı yakalamış.

06.jpg

Birleşik Devletler'in Batı Virginia Eyaleti'ndeki Fayetville Kenti yakınlarında sabahın ilk saatleri. Yerel gazeteci C.L. Garvin, otlanan atın süslediği manzaradaki ve gökyüzündeki güzelliği keşfedip kamerasını da 'o' anın istediği gibi ayarlayıp fotoğrafı çekiyor. Ama sonuçta orada, 'o' anda gökyüzünün de yeryüzündeki huzurdan beslenmesini yakalıyor.

04.jpg

Birleşik Devletler'in Wisconsin Eyaleti'nde Eau Claire Kenti'nde Debe Kortness, Half Moon Gölü'ne atlıyor. Bu, o yörede her yıl yapılan özel Kış Olimpiyatları’ndaki yarışlardan biri. Yarışmacı soğuğun şokunu daha az hissetmek için adeta içine çekilmiş. Bu da yüzündeki çizgilere yansımış. 'O' andaki buz gibi havayı ve şokun içe çekilmişliğini küçücük de olsa öndeki oyuncak ördekçiğin neşeşi dengelemiş.


"o" an -2- eklendi buyrun
http://www.shiftdelete.net/forum/konu-disi/o-an-2-t8086.0.html;new#new
 

lb.bingol

Profesör
Bunlar NTV'de gösteriliyor.Aslında ben resimlerden çok,fon müziği olan "Mumbai Theme ..."'yı dinlemek için izliyorum.
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst