NVMe M.2 SSD hakkında.

Bu konuyu okuyanlar

bognuskafa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Merhaba. bilgisayarımda sabit diskim mevcut. ama oyun ve windowsu kurmak için ssd almak istiyorum. çok yüksek bir bütçe ayırmak istemiyorum. r5 3600ün fiyatı düşünce onu almak istiyorum. XPG 128GB SX6000 Lite NVMe M.2 SSD (1800MB Okuma / 600MB Yazma) m2.0 ssd 225 tl lik bir fiyatı var. anakartımda m2.0 yuvası mevcut. ama hem bazı ssdlerin bozulduğu hem de anakartların m2.0 ssd yuvalarının belirli bir okuma yazma hız sınırının olup olmadığını bilmiyorum. bu ssd nasıl ve m2.0 ssd yuvalarının anakarta göre hız sınırı var mı ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
İlk önce 128 GB ile başlayan SSD maceram şuan 1 TB ile devam ediyor. Yani benden sana tavsiye, 128 GB asla ama asla yetmiyor. Yeter diye düşünebilirsin ama iş SSD'yi alınca öyle olmuyor işte. Sana tavsiyem en az 240 GB alman. Anakartın her türlü PCIe 3.0 M.2 SSD'yi destekliyor. Hız konusunu dert etme yani.

bognuskafa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
İlk önce 128 GB ile başlayan SSD maceram şuan 1 TB ile devam ediyor. Yani benden sana tavsiye, 128 GB asla ama asla yetmiyor. Yeter diye düşünebilirsin ama iş SSD'yi alınca öyle olmuyor işte. Sana tavsiyem en az 240 GB alman. Anakartın her türlü PCIe 3.0 M.2 SSD'yi destekliyor. Hız konusunu dert etme yani.
ben kendi çapımda youtube ile uğraşıyorum. youtube işlerini hdd ile oyun ve windowsu ssd ile yapacağım. oyun dediğime bakma. kendi çapımda scgo oynuyorum.bir de ufak tefek viral olan oyunlar. yani ssdnin kapasitesini dolsuracak hiçbir şey yapmıyorum. şu anki 1t hdd yi bile maksimim 300 gb doldurdum. o da hem r6 hem cd warzone vardı. viral olması geçince ikisini de tekrar sildim. ssd lerin bozulması hakkında bir bilgin var mı acaba ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
ben kendi çapımda youtube ile uğraşıyorum. youtube işlerini hdd ile oyun ve windowsu ssd ile yapacağım. oyun dediğime bakma. kendi çapımda scgo oynuyorum.bir de ufak tefek viral olan oyunlar. yani ssdnin kapasitesini dolsuracak hiçbir şey yapmıyorum. şu anki 1t hdd yi bile maksimim 300 gb doldurdum. o da hem r6 hem cd warzone vardı. viral olması geçince ikisini de tekrar sildim. ssd lerin bozulması hakkında bir bilgin var mı acaba ?
Demek istediğim o değil. SSD'nin tadını alınca şunu da yükleyeyim, bunu da yükleyeyim moduna giriyor insan. Ondan diyorum. Zaten tek M.2 SSD slotun var. Almışken bir tık daha yüksek kapasite almanı tavsiye ederim. Onun haricinde SSD'ler daha uzun ömürlüdür. Bu tabi diskin çalıştığı sıcaklığa ve üzerinde yaptığın okuma / yazmaya da bağlı.

Son mesajlar