Nvidia'nın gizli silahı APX 2500

Bu konuyu okuyanlar

mila12

Dekan
Emektar
Katılım
5 Kas 2007
Mesajlar
9,863
Reaksiyon puanı
255
Puanları
83
Nvidia'nın gizli silahı APX 2500 olacak; 500 kişinin 3 yıldır üzerinde çalıştığı yeni mobil işlemci

Grafik endüstrisinin lider ismi Nvidia son günlerde donanım dünyasının manşetlerinden inmiyor. Finansal Analizciler Toplantısında firma yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar ve Intel'in IDF'te ortaya attığı iddialara verilen sert yanıtlar tüm dikkatin Nvidia'ya çevrilmesine neden oldu. AMD'nin Fusion, Intel'in ise Larrabee hamleleri karşısında nasıl bir konum alacağı merak edilen Nvidia, VIA ile birlikte 45$ altı pazar için hazırlayacağı VN platformunun detaylarını açıklamakla birlikte firmanın asıl büyük sürprizi gizli kapılar ardında geliştirilmeye devam ediyor. Nvidia'nın detayları ilk defa geçtiğimiz Şubat ayında ortaya çıkan yeni mobil işlem platformu APX 2500'e yönelik olarak ta bazı önemli açıklamalar yapılmadı değil.

adszep1.png


Nvidia'nın mobil işlem platformu olarak ta anılan APX 2500 adını verdiği yeni işlemcisi firmanın son dönemdeki en büyük yatırımı olarak değerlendiriliyor. Ultra-düşük güç tüketimine sahip bilgisayarlar ve taşınabilir cihazlar için şimdiye kadar hazırlanan en gelişmiş çip olduğu iddia edilen APX 2500 belirttiğimiz üzere firmanın önümüzdeki dönemde en önemli silahlarından biri olacak. Nvidia tarafından açıklanan bilgilere göre 500 kişilik bir ekip tarafından 3 yıldır geliştirilmekte olan APX 2500 çipini firma tepe yöneticisi Jen-Hsun Huang yaptığı açıklamasında 10 sent'den daha küçük ve temel anlamda bir bilgisayarın yapabildiği pek çok işlevi yerine getiren özel bir ürün olarak tanımlıyor.

adsz1ww8.png


Cpu, gpu, yüksek tanımlı içerik işlemcisi, bellek ve I/O birimlerini üzerinde barındıran APX 2500, ultra-taşınabilir cihazlara yüksek 3D kabiliyeti, uzun pil ömrü ve gelişmiş çoklu ortam özellikleri sunmak üzere tasarlanıyor. APX 2500 mobil işlem platformuna yönelik olarak açıklanan güç tüketim değeri 50mW. Düşük güç tüketimi ile 10 saate yakın HD video, çok daha uzun sürelerce ise müzik oynatımını kullanıldığı cihazlar vasıtası ile kullanıcılara sunmayı hedefleyen yeni mobil işlemci sahip olduğu güç tüketimi, teknik alt yapısı ve uzun pil ömrü ile başta cep telefonları olmak üzere PDA'ler ile GPS cihazlarında sıklıkla kullanılacak gibi görünüyor. Üstelik bu konuda firma yol haritasını da açıklamış durumda.

22jx5.png


Üretime hazır ilk örneklerinin yılın üçüncü çeyreği ile birlikte bantlara gireceği ifade edilen APX 2500'ün ihtiyaç ve beklentilere göre farklı tasarımları olacağı da firma tarafından açıklandı. Elimize ulaşan bilgilere göre yeni mobil işlem platformu ilk etapta GPS yani küresel yer belirleme aygıtlarında kullanılacak, devam eden süreçte ise APX 2500 temelli cep telefonları da pazara giriş yapmaya başlayacak. Şimdi isterseniz yeni çipi biraz daha yakından tanımaya başlayalım. APX 2500'ün mobil işlem platformu olarak anılmasındaki en önemli sebep olarak tek çip üzerinde komple çözüm sunması gösterilebilir (SoC; System on a Chip). Zira Nvidia, çip dahilinde önemli işlevlere sahip pek çok komponenti biraraya getirmiş durumda.

11pe6.bmp

12uz0.bmp


APX 2500'ün anatomik yapısını incelediğimizde 750MHz'de çalışan ARM11 MP işlemcisi, GeForce sınıfı grafik işlem ünitesi, yüksek tanımlı ses ve görüntü için özel bir motor, dahili bellek, IO sistemi ve imaj sinyal işlemcisinin aynı çatı altında buluştuğuna tanık oluyoruz. APX 2500'ün en can alıcı noktalarından biri yüksek tanımlı videolara yönelik olarak verdiği destek. 720p çözünürlüğündeki H.264, MPEG-4 ve VC-1/WMV9 formatlı videoları çözümleyebilen çip yine 720p çözünürlüğündeki H.264 ve MPEG-4 formatlı medyaları da kodlayabiliyor. Video uygulamalarının yanı sıra çip MP3, AAC, AMR ve WMA gibi ses dosyalarının oynatımı konusunda da sıkıntı yaşamıyor. Tabi APX 2500'ün yapabilecekleri bunlardan ibaret değil.

Yüksek tanımlı içerik için HDMI 1.2 arayüzü üzerinden çift ekran kullanımına olanak tanıyan APX 2500 ile çalıştırılan herhangi bir video'yu aynı anda hem taşınabilir çoklu ortam oynatıcısının ekranından hemde yüksek tanımlı herhangi bir HDTV üzerinden eş zamanlı olarak görüntüleyebilmek mümkün. 12 mega piksele kadar sensör desteği sunan APX 2500 günümüzde yavaş yavaş yaygınlaşmakta olan 5MP çözünürlüğünde kameraya sahip telefonları düşündüğümüzde iddiasını bir kez daha ortaya koyuyor. Belirttiğimiz üzere çip dahilinde GeForce mimarisini esas alan bir grafik işlem birimi de yer alıyor. Yapılan iddialara bakılırsa APX 2500 temelli mobil cihazlar şimdiye kadar hazırlanan grafik yetenekleri en gelişmiş ürünler sıralamasında liderlik için güreşecekler.

00cl1.bmp

0001ed0.bmp


Açıklanan detaylara göre APX 2500 çipi 3D grafik işlem yeteneklerine sahip olacak. Programlanabilir pixel shader, vertex ve lightining yetenekleri ile anti-alisaing örneklendirmesi konusunda destek sunacak. Tabi OpenGL ES 2.0 ve Direct3D Mobile desteğinin de APX 2500 ile birlikte geldiğini hatırlatmakta yarar var. APX 2500'ün hazırlık çalışmalarına devam eden Nvidia'nın yazılım cephesinde ise özellikle Microsoft ile işbirliği içerisinde olduğu iddia edilirken bu iddialar çerçevesinde Windows Mobile tabanlı mobil cihazlarda APX 2500 çipinin yaygın anlamda kullanılması söz konusu olabilir.

Öte yandan Google'ın hızla yaygınlaşacağı düşünülen ve henüz kullanıma sunulmayan AndroidOS platformu ve önemli bir pazar payına sahip olan Symbian çözümlerinde APX 2500 çipinin kullanılıp kullanılmayacağı da zamanla netleşecek.

Kaynak
 
Üst