Nvidia'nın 2009 Planları

Nvidia, 2009 yılında kendisini şimdi olduğundan daha iyi bir yere getirmek istiyor ve bu konuda çalışmalara başlamış durumda. 2009 planında neler var?

Nvidia, 2008 yılında yaşadığı sıkıntıları atlatmak için yeni bir seneye başlayacak. Yeni yılda öncelikle ürün isimleri daha önceden de yazdığımız gibi, değişime uğrayacak. Fakat doğrudan önceki haberimizde bildirdiğimiz isimlerden farklı olarak, sadece yeniden isimlendirme değil yeni seri kartlar da artık GT200 gibi, model numarası sonda olacak şekilde bulunacak.

Yeni Modeller

40 nanometre konusunda ATI ile birlikte bir geçiş süreci yaşayacak olan Nvidia, bu aşamadan öne GT200b yongasıyla birlikte tost benzeri çift işlemcili ekran kartı olan GTX 295'i piyasaya sürecek. Aynı yongadan üst seviye olarak yenilenmiş bir GTX 260 ile yeni üst seviye GTX 285 isimli ürünler üretecek. İkinci yarıda ise henüz ismi açıklanmayan ama işlemci kodları duyurulan ürünler mevcut.


Eski serideki kartları bir süre daha piyasada görebileceğiz.

Yeni çekirdek kodları yine GT200 şeklinde başlıyor. Üst seviyede GT212'yi ikinci çeyrekte görebileceğiz. Bunun yanında orta ve alt seviyelerde ise sırasıyla GT214, GT216 ve GT218'i göreceğiz. Burada isimlendirme biraz garip, çünkü işlemcinin performans seviyesi düştüğünde kod adındaki sayı büyüyor.

Yeni Tümleşik İşlemci ve GT300

Üçüncü çeyrekte Nvidia, iGT209 isimli yeni tümleşik grafik işlemcisi barındıran yongasını da duyurmayı hedefliyor. Bunun yanında son çeyrekte ise GT300 (umarız) tamamen yeni bir tasarımla kullanıcılarla buluşacak. Şimdiki GeForce 9000 serisini de uzunca bir süre piyasada göreceğimizi tahmin ediyoruz, çünkü üç veya dört ay daha Nvidia bu segmentleri yeni ürünlerle doldurmaya başlamayacak.

Bilgi için: Nvidia
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net
 

MegaWolt

Profesör
Çıksın çıksın da fiyatlar düşsün, rekabet olsun.
Aklımda 4870 almak var ama bakalım nvidia daha iyi seçenek verecek mi elimize?
 

Son mesajlar

Üst