NVIDIA PhysX Nedir?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,164
Selamunleyküm.Bilgisayarımda denetim masası program ekle ve kaldıra baktığımda şu resimdeki program yüklenmiş gözüküyordu yani NVIDIA PhysX :

Adsız.jpg

Peki bu nedir?Acaba Steam'den indirdiğim bir oyun yüklenirken mi kuruldu?Bir de benim laptobumda NVIDIA ekran kartı yok.
@Pc ci utkuversus @Ben Kenobi @okinkurt @Seyhoo @scorpion @_FAUST_

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Oyun kurarken otomatik physx yükler bu normaldir. Ama her oyun yüklemez. NVIDIA physx hakkında bilinmesi gereken çok şey var. Bu yüzden internetten araştırman daha doğru olur.

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Nvidia'ya ait fizik kütüphanesi, bazı oyunlar bu kütüphaneyi kullanıyor. Silersen de sorun olmaz, bu kütüphaneyi kullanan oyunlar standart kütüphaneye geçer. Zaten bu kütüphaneyi kullanan tüm oyunlarda seçenek olarak verilir standart kütüphan mi Nvidia PhysX mi ayarı graphic options kısmında mutlaka olur.
Standart kütüphaneler çoğu zaman daha hızlı çalışıyor, üst düzey ekran kartın yoksa yarı yarıya düşürebilir hızı.
Standart UDK fizik kütüphanesi ve PhysX karşılaştırması. (UE4 standart fizik kütüphanesi PhysX'e yaklaştı)

okinkurt

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Çok az oyunda desteği var oyuna ek grafik ekliyor diyebiliriz batman serisinde vs baya grafik farkı yaratıyordu ama fecide performans kaybına neden olur ek bir physx kartı öneriyorlar zaten .

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,164
Çok az oyunda desteği var oyuna ek grafik ekliyor diyebiliriz batman serisinde vs baya grafik farkı yaratıyordu ama fecide performans kaybına neden olur ek bir physx kartı öneriyorlar zaten .
Benim laptobumda harici ekran kartı yok ki diyeyim NVIDIA kendisi yükledi.Laptobumda Intel HD Graphics 3000 var.Şimdi sileyim mi kalsın mı?
@Ben Kenobi

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Diğer ekran kartlarında da çalışır(AMD/Ati) ama dahili Intel ekran kartları Physx'i kaldırmaz, silebilirsin.

okinkurt

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Bazı oyunlarda physx mecburi silersen çalışmayabilir açıp kapama imkanı olan oyunlarda zaten kaparsın silmene gerek yok .

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Physx hiçbir oyunda mecburi değil, physx sistemde yüklü bulunamazsa standart kütüphaneye döner, fizik hesaplarına ait kalite düşer ama hız artar, zaten Physx mecburi olmak için fazla lüks bir kütüphane, zaten physx standart kütüphanenin extend edilmiş halidir.
Mafia 2 otomatik physx yüklüyor(diğer physx kütüphanesi kullanan oyunlar gibi) ama silinse de çalışıyor.
Does Mafia 2 Works First Time Withought Installing Any PhysX On Your Pc :: Mafia II General Discussions

okinkurt

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Physx hiçbir oyunda mecburi değil, physx sistemde yüklü bulunamazsa standart kütüphaneye döner, fizik hesaplarına ait kalite düşer ama hız artar, zaten Physx mecburi olmak için fazla lüks bir kütüphane, zaten physx standart kütüphanenin extend edilmiş halidir.
Mafia 2 otomatik physx yüklüyor(diğer physx kütüphanesi kullanan oyunlar gibi) ama silinse de çalışıyor.
Does Mafia 2 Works First Time Withought Installing Any PhysX On Your Pc :: Mafia II General Discussions

Bazı oyunlar physx dll hatası veriyor kurmayınca örnek cryostasis kimisinde opsiyone kimisinde değil

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bazı oyunlar physx dll hatası veriyor kurmayınca örnek cryostasis kimisinde opsiyone kimisinde değil
Evet doğru gerekiyormuş, yine de silebilir zaten öyle oyunları dahili ekran kartı kaldırmaz.
Kütüphanenin normalde böyle bir zorunluluğu yok ama yapımcılar demek ki PhysX kullanımını arttırmak için bilerek zorunlu tutuyor.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Evet doğru gerekiyormuş, yine de silebilir zaten öyle oyunları dahili ekran kartı kaldırmaz.
Kütüphanenin normalde böyle bir zorunluluğu yok ama yapımcılar demek ki PhysX kullanımını arttırmak için bilerek zorunlu tutuyor.
Ben PhysX'i kurulumdan çıkardığım zaman mafia 2 ye girmemişti. PhysX'i yüklemeden asla oyunu açmadı bende. Mafia 2'de mecbursun.

okinkurt

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233

Evet biraz dayatma var nvidia dan zaten performansı yerle bir ediyor git nvidia kart al mantığı :D

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Physx sadece ekran karti üzerinden calisan bir özellik degil. Ekran karti haricinde islemci üzerinden de calisabilir. Intel ve amd physx özelligini islemci üzerinden calistirmayi tavsiye ediyor mesela. Physx destekleyen bir kartta ise daha fazla performans ve kaliteli görüntü aliyorsun.

Grafik islemcisi ile mümkün olan bazi özellikler islemci üzerinden calismiyor.

utkuversus

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,224
Nvidiaya ait bir yazılım işte. Silmeye gerek yok.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,164
Olması şart değil. Bir oyunda sıkıntı yaşayacasın ;)
Aslında olsa ne olmasa ne?Yeter ki sildim diye hata vermesin oyunlarda.Bazen bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum.Şimdi de şunu düşünüyorum:Ya masaüstü bilgisayar toplarsam daha sonra oyun yüklemezsem ne yaparım?Şimdi benim oynadığım oyunlar zaten belli yani öyle yüksek grafikli değiller zaten yüksek grafikleri olsa da düşük grafikler de oynuyorum genelde.Sizce ben bilgisayar toplamalı mıyım?Zaten toplasam da tahminime göre(kesin değil) 1500-2000TL civarı toplardım herhalde.

utkuversus

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,224
Aslında olsa ne olmasa ne?Yeter ki sildim diye hata vermesin oyunlarda.Bazen bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum.Şimdi de şunu düşünüyorum:Ya masaüstü bilgisayar toplarsam daha sonra oyun yüklemezsem ne yaparım?Şimdi benim oynadığım oyunlar zaten belli yani öyle yüksek grafikli değiller zaten yüksek grafikleri olsa da düşük grafikler de oynuyorum genelde.Sizce ben bilgisayar toplamalı mıyım?Zaten toplasam da tahminime göre(kesin değil) 1500-2000TL civarı toplardım herhalde.
Eğer laptopun varsa şu an alma çünkü hd 3000 kötü değil. GTA 4 bile oynanıyor çünkü. Eğer masaüstüyse PC üstüne ekran kartı tak. Ama yinede ben toplarım dersen sana toplarız. Tamamen sana kalmış.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
9,164
Eğer laptopun varsa şu an alma çünkü hd 3000 kötü değil. GTA 4 bile oynanıyor çünkü. Eğer masaüstüyse PC üstüne ekran kartı tak. Ama yinede ben toplarım dersen sana toplarız. Tamamen sana kalmış.
Benimki laptop.4Gb RAM'i var.Gerçekten kasmadan orta ya da düşük ayarlarda da olsa GTA 4 oynatır mı?Aslında şu an için PC toplayacağımı söyleyemem.