• GM 22 Plus kutusundan çıkıyor!

    Yerli akıllı telefon üreticisi General Mobile, GM 22 serisini tanıttı. Peki serinin güçlü modeli GM 22 Plus, kullanıcılara neler sunuyor?

Rehber Nükleer Fisyon Ve Atom Bombaları

Bu konuyu okuyanlar

Mr.Cabbar

Doçent
Katılım
15 Ocak 2021
Mesajlar
937
Reaksiyon puanı
543
Puanları
93
Herkese selam. Uzun süredir araştırma yaptığım bir konu olan nükleer enerji hakkında siz değerli forumdaşları bilgilendirmek istedim. Bu konuda nükleer enerjinin nasıl oluştuğu ve atom bombalarının nasıl çalıştığını açık ve sade bir üslupla anlatacağım. Eksik veya yanlış bir şey söylediğimi fark ederseniz uyarmanız rica olunur.

Nükleer Enerji Nedir?

Nükleer enerji; atom ve çekirdeğinde elde edilen, çok yüksek miktarda ki enerji türüdür.
Nükleer Enerji İkiye Ayrılır:

Nükleer Fisyon : Radyoaktif elementlerin atom çekirdeklerinin bölünmesi ile açığa çıkan nükleer enerji türüdür

Nükleer Füsyon : İki atomun birleşmesi ile açığa çıkan nükleer enerji türüdür


Atom Çekirdeğindeki Parçalar:
Proton:
Çekirdekteki '+' yüklü parçalardır

Nötron: Çekirdekteki nötr (yüksüz) parçalardır

Bir maddenin çekirdeğindeki proton sayısı maddenin ayırt edici özelliğidir. Tüm maddelerin proton sayısı farklıdır. Bu yüzden maddenin atom çekirdeğindeki proton sayısını değiştirmek o maddeyi başka bir maddeye çevirerek büyük bir enerji ortaya çıkmasını sağlamaktır.


Zincirleme Reaksiyon Nedir?:

Zincirleme reaksiyon parçalanan bir atom çekirdeğinden çıkan nötronların diğer çekirdeklerin parçalanmasına sebep olmasıdır. Bu olay büyük bir enerji açığa çıkana kadar ardışık bir biçimde devam eder

836_file-20171129-12035-4shqnh.png

Bu resimde Uranyum elementine nötron çarptırılıyor uranyum çekirdeği nötronu yutarak bozulmaya(bölünmeye) başlıyor. Uranyum bozulduğunda(bölündüğünde) baryum, kripton atomları, 3 nötron ve nükleer enerji açığa çıkıyor. Ortaya çıkan 3 nötrondan her biri başka uranyum atomlarına çarparak onlarında bozulmasına sebep oluyor ve bu süreç büyük enerji açığa çıkana kadar ardışık bir biçimde devam ediyor (not: küçük beyaz noktalar nötrondur.)

Kritik Kütle Nedir?
Uranyum 235 elementi kendi kendine zincirleme reaksiyona girebilen bir elementtir. Bunu yapabilmesi için belirli bir kütleye sahip olması gerekir. Bu kütleye kritik kütle denir. Uranyum 235 in zincirleme reaksiyona girmesi için gereken madde miktarı da denilebilir.Atom Bombası Nedir ? :
Atom bombası, uranyum 235 veya plütonyum 239 atomlarının zincirleme reaksiyona girmesi sonucu oluşan yıkıcı enerji ile büyük bölgeye yüksek hasar veren bir fisyon bombasıdır
Atom bombası patladığında çok fazla gama ışını yayar yani koca bir şehri yıktığı yetmiyormuş gibi birde yüksek miktarda radyasyon yayarak şans eseri hayatta kalan insanlarında radyasyon zehirlenmesinden veya kanserden muzdarip olmasına sebep oluyor


Atom Bombası Nasıl Çalışır?

Atom Bombası Çizim.png

(Çizim bana ait biliyorum kötü oldu ama konuyu anlatmak içi yeterli)

Atom bombasının çalışma prensibi şu şekildedir;

Önce görevli asker tarafından şalterler yerlerine takılır ve bombanın elektrik devresi hazır hale getirilir. Bombada bir sayaç vardır bu sayaç geri sayım yapar geri sayım süresi dolduğunda dumansız barut torbalarına giden kablolara elektrik verilir. Kablodan çıkan elektrik kıvılcımları barut torbalarını ateşler. Ateşlenen torbalar yanarak basınç oluşturur. Mermi uranyum oluşan basınçtan dolayı ileri doğru gider ve hedef uranyuma çarpar. Mermi uranyum, hedef uranyuma çarpıp birleştiğinde gerekli kritik kütleye ulaşılmış olur ve zincirleme reaksiyon başlar. Zincirleme reaksiyon sonucu çok büyük bir enerji açığa çıkar.

Patlamanın enerjisi düşük hacimli havaya bırakılır bu da güneşin yüzeyinden daha sıcak bir ateş topu oluşmasına sebep olur. Isınan hava genişleyerek büyük bir şok dalgası oluşturur. Bu şok dalgası ısınarak ve genişleyerek büyük bir ortamı yakar yıkar geçer. Etrafa gama ışınları yani radyasyon yayılır. Bu sırada bir mantar bulutu oluşur. Etraftaki tüm her şeyi (insanları, hayvanları, yapıları) anında öldürür ve simsiyah karbon yığınına çevirir. Şans eseri hayatta kalanlar çok büyük yanıklar ve radyasyon zehirlenmesinden muzdarip olurlar.

Ayrıca ek bilgi olarak şunu söylemek isterim, atom bombaları yerden yaklaşık 500 metre yukarıda patlatılır çünkü eğer yere yakın patlatılsaydı toprak enerjinin büyük kısmını emeceği için vereceği hasar da düşerdi bu yüzden havada patlatılarak enerjinin tam ve eşit bir şekilde etrafa dağılması sağlanır.


atom bombası patlama.jpg


Tarihteki İlk Atom Bombası:

Tarihteki ilk atom bombası 2.dünya savaşı zamanında, 06/08/1945 tarihinde Amerika tarafından Japonya'nın ilk Hiroşima kentine ikinci olarak Nagazaki kentine atılmıştır

Aşağıdaki görseller hiroşima ve nagasakiye atılan atom bombalarıyla ilgilidir görüntüler tamamen gerçektir


Hiroşimaya Atılan Atom Bombası "Küçük Çocuk"
Hiroşima atom bombası.jpg


Bombardıman Sonrası Hiroşima
hiroşima.jpg


Patlama Anı
hiroşima nagazaki.pngBu konuda nükleer enerji, nükleer fisyon (atom bölünmesi) ve atom bombalarını anlattım. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki konuda nükleer füsyon (atom birleşmesi) ve hidrojen bombalarını anlatacağım

Okuduğunuz için teşekkürler
Mesaj otomatik birleştirildi:

Güncel
 
Son düzenleme:

Son mesajlar

Üst