Nuhun Gemisi Hazır Ama...

Bu konuyu okuyanlar

Efe Zoroğlu

Profesör
Greenpeace’in küresel ısınmaya dikkat çekmek ve dünya liderlerine çağrıda bulunmak amacıyla Ağrı Dağı’nda yaptırdığı, Nuh Peygamber’in tufandan kurtulduğu geminin benzerinin açılışı yapıldı. Ağrı Dağı’nın Korhan Yaylası bölgesinde yapımına 4 hafta önce başlanan ve 20 marangozun çalıştığı geminin açılışına Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, sanatçı Okan Bayülgen, yerli ve yabancı 40’tan fazla Greenpeace üyesi ve vatandaş katıldı. Tören, sanatçı Okan Bayülgen’in Greenpeace tarafından hazırlanan “Ağrı Dağı Bildirgesi”ni okumasıyla başladı. Bildirge, Türkçe, İngilizce, Almanca, Rusça, Flamanca ve Arapça okundu. Her bildirgenin okunmasının ardından bir güvercin uçuruldu. Daha sonra, gemiye her ülkeyi temsilen konulan 194 güvercin gökyüzüne bırakıldı. Karahisarlı ve Greenpeace üyeleri daha sonra, küresel ısınmayla ilgili olarak düzenlenen kampanya kapsamında dünyanın birçok yerinden gönderilen fotoğrafları geminin içine astılar.
Devletlerin sorumluluğu
Ağrı Dağı Bildirgesi’nde, küresel ısınmanın, Nuh’un Gemisi efsanesinin ilk kez anlatıldığı zamandan bu yana görülmemiş kuraklığa, kıtlığa, toplu göçe, deniz seviyesinde yükselmeye ve sellere neden olacağına dikkat çekildi. İklim değişikliğinin, milyarlarca insanın hayatını altüst ederek dünyadaki doğal yaşamı geri dönülmez biçimde değiştireceği belirtilen bildirgede, bu felaketin engellenmesinde devlet liderlerinin sorumlu görüldüğü kaydedildi.
Bildirgede, devlet liderlerinin sorumlulukları altındaki her kişinin temel hakkı olan yaşama, barınma, sağlık, toplum ve yaşamsal doğal kaynaklara erişim güvenliğini muhafaza etme hakkını açıkça kabul ve tatbik etmeleri, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerjiyi herkes için ulaşılabilir hale getirmeleri istendi. İnsanların eğitilmesi gerektiği vurgulanan bildirgede, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü’nün çatısı altında tüm ülkelerle anlaşmaya gidilmesi gerektiği ifade edildi. (TOPLUM YAŞAM)

Kaynak: Evrensel | 1 Haziran Cuma, 2007
http://www.gundelik.net/2007/06/01/nuh’un-gemisi-hazir-ama/
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst