Notebook Laptop isimleri nasıl oluşturulur | model isminden özellik okuma

Bu konuyu okuyanlar

mrtlln

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Merhaba arkadaşlar,
Bu konuyu size notebook alırken veya araştırırken kolaylık sağlaması adına açıyorum
Ayrıca forumda eksik done veren kişilerin model belirtmesi durumunda yardımcı olmayı planlayan kişilere faydası olacağını düşünüyorum

Piyasada bilgidiğimiz notebook markaları ve bunların bir sürü farklı modelleri var
bir markanın bazen piyasada 40 farklı ürünü olabiliyor.

Adaletsiz ve reklam içeren bir konu olmasın diye uygurduğum bir markanın örneği üzerinden anlatacağım,

Her makanın

1-düşük bütçeli -ucuz
2-orta bütçeli - genelde fiyat/performans
3-yüksek bütçeli - performasn
4-yüksek bütçeli - oyuncu
5-konspet - özel tasarım niş ürün
6-kurumasal - şirketler için

tasarlanan ürünleri olur.

bu ürün sınıfları, ekonomik gelir grubuna göre ve ürünün kullanım amacına göre oluşturulur.

Her bir ürün sınıfı için de farklı ekran boyutları, farklı işlemci tercihleri, farklı donanım özellikleri vardır. Buda ürünün kullanım amacına göre şekillenir

Kimi dokunmatik ister, kimi hafif, kimi çok iyi ses kalitesi, kimi pil ömrü uzun, kimi yüksek çözünürlük, kimi hafiflik, kimi performans, kimi dış görünüş, kimi klavye aydınlatması, kimi metal kasa, kimi sıvı geçirmemesi kimi ince olması vs vs

1-düşük bütçeli -ucuz
burada fiyatı aşağıda tutmak için genelde amd e serisi- intel atom, celeron, pentium, i3 işlemciler kullanılır
ayrıca ekran çözünürlüğü 1366*768'dir, sata disk bulundurur ram ise 2-8 gb arasındadır

örnek
U15-1-500
U sınıfın adı Ucuz sınıf 15" ekran boyutu 1 cihazın o yıla ait kasa tasarımının kodu 500 disk kapasitesi

2-orta bütçeli - genelde fiyat/performans
burada orta fiyatlı genelde amd a serisi-intel i3-i5-i7 işlemciler kullanılır
ayrıca ekran çözünürlüğü 1366*768 veya 1920*1080 FullHD dir, sata ve ssd disk bulundurur ram ise 4-16 gb arasındadır

örnek
O14D-2-240
O sınıf adı, 14", D AMD işlemci tercih edilmiş, 2 bir önceki seriden farklı bir kasa tasarımına sahip, 240 SSD var

örnek
O15-2-71F
O sınıf adı 15" ekran boyutu, i7 intel işlemcili F ise Full HD ekranı belirtiyor

3-yüksek bütçeli - performans
burada yüksek fiyatlı genelde a serisi-intel i5-i7 işlemciler kullanılır
ayrıca ekran çözünürlüğü fullHD veya 2k veya 4k dır, sata ve ssd disk bulundurur ram ise 8-16 arasındadır

örnek
Y17-2-K516
y sınıf adı, 17" ekran, 2 kasa tasarım kodu, k 2k ekran 500 gb sata 16 ram

Y15-2-F1d
y sınıf adı, 15" ekran, 2 kasa tasarım kodu- f full hd- 1 TB -D amd ekran kartı

4-yüksek bütçeli - oyuncu
burada yüksek fiyatlı genelde intel i5-i7 işlemciler kullanılır
ayrıca ekran çözünürlüğü fullHD veya 2k veya 4k dır, sata ve ssd disk bulundurur ram ise 8-32 arasındadır

örnek
G-3-QB124
g gamer sınıf- 3 bundan önce bu cihazın 2 farklı kasası varmış bu en sonu kasa- Q 4k- N nvidia ekran kartı- 1 1TB SATA- 24 ise ekstra 240 SSD var

5-konspet - özel tasarım niş ürün
Burada özel bir isim verirler mesela konspetbook gibi, genelde 12,5-13,3-14 ve 15" kadar ekran boyutları olur,
%90 SSD seçenekli ramlar 4-8-16 gb 'dır. Cihazlarda ya çok yüksek ekran çözünürlüğü, ya çok iyi speaker, ya çok hafif yani özetle bir konspet olarak sunulurlar.

yukarıdaki gibi yine benzer isimlendir yapılır.

6-kurumasal - şirketler için
Burada Retail (son kullancı kanalında olduğu gibi , giriş, orta, üst, mobil server sınıfları var)
Enterprise ürünlerde ağırlıklı olarak intel vpro işlemciler kullanılır

yine aynı şekilde isimlendirme kısmında ekran boyutu, disk, kasa kodumve ram bilgiler ürünün model ismine kodlanır

neden kurumsal ürün var derseniz
farkı ise kurumsal ürünler son kullanıcı ürünleri göre daha kaliteli malzemelerden üretilmesidir.
Yani eş-yakın özelliğe sahip kurumsal ve retail ürünleri ömürleri farklıdır.

Umarım faydası olur konunun,

Ben burada genel olarak isimlendirme konusunu anlatmaya çalıştım,

Her firma cihazının ürün model isminde ki kodları benim gibi kodlamıyor
örnek verecek olursa
Ben T touch şeklinde
D yi AMD şeklinde kodladım, firmalar kendi ürünleri için X harfine yada 1 sayısına farklı bir özelliği kodlamış olabilir.

bir markasının aynı sınıfta farklı özelliklerde 2 ürününü incelediğinizde zaten hangi harf ne anlama geliyor hangi sayı ne anlama geliyor çabucak öğrenirsiniz.