Notebook Genel Arızalar

Bu konuyu okuyanlar

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
öncelikle herkese merhaba. notebook arıza çeşitleri donanımsal ve yazılımsal olarak ikiye ayrılmaktadır. donanımsal arızalar kullanıcıların genel olarak cebini en çok yoran durumlardan oluşur. son zamanlarda üretilen laptoplarda kullanılan kurşunsuz lehimlerden ötürü çok fazla chipset ve bga arızası durumu söz konusudur. kurşunlu lehimlerin piyasadan kalkmasından sonra elektronikte soğuk lehim dediğimiz olay yani parça üzerindeki lehimin artık iletken özelliğini kaybetmesi durumundan oluşur. bu konuyu biraz açacak olursak anakart chipseti ve ekran kartı chipseti altındaki lehim topları diğer anakart elemanlarına göre daha fazla ısıya maruz kalırlar bildiğiniz üzere anakart üzerinde en fazla ısınan devre elemanlarından biri ekran kartı chipseti diğeri ise anakart chipseti (işlemciden sonra) aşırı ısınmadan dolayı yada zamanla sürekli ısınmadan dolayı lehim topları sürekli ısınıp soğumaktan bir süre sonra mat bir hal alıp artık iletken özelliği göstermez yada yine aşırı ısınmadan dolayı diğer lehim toplarıyla kaynaşıp kısa devreye neden olurlar. bu tür arızaların rework işlemleri bga cihazları ve teknik malzemelerle yapılmaktadır.

bga arızası belirtileri ;

- ekranda yeşil mavi kırmızı kareler çıkıyor (bu arıza ekran kartı ramlerinden yada mevcut ddr ramlerden de kaynaklabilir)
- cihazım açılıyor ama siyah ekranda kalıyor
- power led yanıyor ama ekrana görüntü gelmiyor
- oyun oynarken sürekli mavi ekran hatası alıyorum (hata kodlarına göre opsiyoneldir)
- çalışan makinede birden görüntünün gitmesi.

anakartlar üzerinde ki ilginç hatalarında bir çok sebebi vardır. örneğin bilgisayarınız açıldıktan bir müddet sonra donuyor kitleniyor yada windows başlatılıyor dedikten sonra tekrar reboot oluıyorsa bu işlemci yada ram besleme voltajlarından kaynaklanır. ben bir kaç defa hdd voltajlarından da bu arızalarını çözdüm şöyle ki ;

normalde 5v+ çıkması gereken hdd voltajı 3.4 volt çıkıyor. buda demek oluyorki hdd besleme girişine koyulan smd kapasitörler artık dolup boşalma özelliğini kaybetmiş (bu diot yada entegrede olabilir) artık direnç göstermeye başlamıştır böyle durumlarda hdd bir müddet çalışıp amper çekemeyince ısınan kontrol enteresi hddyi durdurur bios 'a veri gönderir ve bios ite ye gönderdiği veri ile ISL entegresine giden voltajları durdurur. sonra sisteminiz yeniden başlar.

bu çeşit arıza notlarıma bu başlık altında devam edeceğim.

şimdiden iyi forumlar :)

krtr01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar bilgisayarimin ekranindaki panel kirildi toshiba garanti yaparmi aceba bunu bilgisi olan varmi

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Arkadaslar bilgisayarimin ekranindaki panel kirildi toshiba garanti yaparmi aceba bunu bilgisi olan varmi
Panel de kastın ekran sanırım bu durum ülkemizde garanti dışı olarak değerlendiriliyor ücretini ödeyerek serviste yaptirabilirsin.

krtr01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fiyat konusunda bi bilgin varmi peki tahmini ne kadar isterler

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Fiyat konusunda bi bilgin varmi peki tahmini ne kadar isterler
serviste yaptırma derim senden 300 lira kadar uçuk bi rakam isteyecekler. bana buraya laptopunun arkasındaki model no yazan etiketin fotoğrafını at sana burdan en ucuz panel fiyatının linkini atayım kendin satın alıp tak 100 lira civarı halledersin

krtr01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sagolasin kardes peki bu kendim alacagim panel sorun yaratirmi ilerde yada goruntude bozukluk felan yaparmi

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Sagolasin kardes peki bu kendim alacagim panel sorun yaratirmi ilerde yada goruntude bozukluk felan yaparmi
sanmam zaten sana önereceğim panel lg yada samsung olacak. casper ve exper gibi markaların kullandığı ucuz panellerde var geliş fiyatları 60-70 lira ama tavsiye etmem

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
[video=youtube_share;0yrK7Z26xPQ]http://youtu.be/0yrK7Z26xPQ?list=UUDVEjXm9_e97lA1Wi9zmP6w[/video]

[video=youtube;8Rp_5IWzp7A]http://www.youtube.com/watch?v=8Rp_5IWzp7A&list=UUDVEjXm9_e97lA1Wi9zmP6w[/video]

bymavi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba laptop bilgisayarımın menteşe tamirini yaptıktan sonra ekrana bağlı soketleri yerleştirirken soketerin yuvalarındaki küçük tel uçlarda bükülmeler oluştuğunu farkettim adaptörü pcden kestim ancak bataryayı çıkarmayı unutmuştum ve bükülmeleri küçük tornavida vasıtasıyla düzeltirken küçük elektrik kıvılcımları oluştu bataryayı çıkarmayı unuttuğumu farkettim ve daha sonra çıkardım. Ancak bilgisayarımın soket yeri sorununu hallettikten sonra adaptörü taktım açmaya çalışırken power ışığının yanıp söndüğünü gördüm(sürekli devam eden yanıp sönme) ve bigisayarım hiç tepki vermedi. Bunun sebebi kısadevre diye tahmin ediyorum acaba anakarta zarar mı verdim yoksa anakart kendini korumaya mı aldı? Napmam gerekiyor? Bilgisayarım eski bir model olduğu için servisler uğraşmak istemiyor. Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler