Nokia'nın yeni Symbian stratejisi

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9

Nokia'nın 21 Ekim 2010 tarihli basın duyurularında (Bkz: Not. 1 ve 2) ve bunu takiben kendi resmi blog'larında (Bkz: Not. 3) sarf ettiği sözler Symbian hakkındaki değişen gelecek planlarını ortaya serdiği kadar, fazla detay belirtilmediği için birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Bu yazımda amacım bunları irdelemek olacak.
GeceBekcisi@ShiftDelete.net
Öncelikle söz konusu basın duyurularından ilkini (Bkz: Not. 1) biraz inceleyelim:
Nokia bugün şirketsel dönüşümünü hızlandıracak ve verimliliğini arttıracak planları hakkında çalışanlarını bilgilendirmiştir. Bu planlar Nokia’nın “Symbian akıllı telefonlar”, “Hizmetler” ve başka bazı organizasyonlarında üretim işlemini basitleştirecek adımlar üzerinedir. Bu planın sonucu olarak çalışan sayısının dünya çapında 1800 kadar azalması beklenmektedir.
Nokia, Symbian işletim sistemli akıllı telefonlarında tüketici taleplerine cevap verebilirliğini arttırmak ve cihazların piyasaya çıkış sürelerini azaltmak amacıyla, yaygın araçların uygulama geliştirmek için kullanımını arttırıp, yazılım geliştirme işini modernleştirip, işleyişi basitleştirip ve güçlendirip, tüketicilere verdiği değeri arttırmaya daha fazla odaklanarak, rekabet gücünü arttırıp uygulama geliştiriciler için uzun vadede ilgi çekici bir platform inşa etmeyi planlamaktadır.
Şirketsel dönüşümden kasıt, bir önceki yazımda belirttiğim üzere “donanım şirketi’nden yazılım ve hizmet odaklı bir donanım şirketine” dönüşümüdür. Üretim işlemini basitleştirecek adımlardan kasıt, yine bir önceki yazımda (sadece yöneticiler açısından) değindiğim şişmiş eleman sayısının (hem yöneticiler hem de çalışanlar açısından) azaltılarak kararların daha hızlı uygulanmasını ve yeniliklerin daha hızlı onay görmesini sağlamaktır. İkinci paragrafta anlatılanların özeti ise Symbian dünyası dışında bilinmeyen Carbide.c++ (Bkz: Not. 4) yerine dünya çapında kullanılan (Bkz: Not. 5) Qt kullanımının arttırılması ve Qt’un getireceği avantajlardan faydalanmaktır.
Sahi, Qt demişken diğer (Bkz: Not. 2) basın duyurusuna geçelim:
Nokia mevcut akıllı telefonlarının yanı sıra gelecekteki Symbian ve MeeGo ürünlerinin de donanımsal, yazılımsal ve hizmetsel yeteneklerini ortaya çıkartan sağlam ve denenmiş bir yazılım geliştirme platformu olduğu için Qt’a odaklanmaktadır. Nokia’nın Qt platformuna eklediği Qt Quick, zengin arayüzlere sahip görsel olarak çekici uygulamaların hızlı bir şekilde yaratılmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca Qt’un dâhili HTML 5 desteği Nokia’nın internet tarayıcılarında HTML 5 destekleme isteğini de yerine getirmektedir. Nokia Qt’a olan bağlılığını göstermek ve kullanıcılar için daha tutarlı bir etkileşim sağlamak amacıyla bundan sonra geliştireceği tüm yazılımlarını Qt ile geliştirecektir.
Bu yaklaşımın bir sonucu olarak, Symbian platformu için yapılacak tüm geliştirme & iyileştirme çalışmaları Qt ile yapılacak ve mevcut Symbian^3 platformu ile uyumlu olacaktır. Bu, Nokia’nın Symbian’ı geliştirme niyetinden yalnızca gelecekteki Symbian ürünlerini kullanan kullanıcılarının değil mevcut Symbian^3 kullanıcılarının da faydalanacağı anlamını taşımaktadır. Önceki sürüm bazlı modelin sürekli gelişme bazlı bir model ile değiştirilmesinin bir sonucu olarak bundan sonra Symbian^3 veya Symbian^4 anılmayacaktır ve Symbian tabanlı Nokia ürünleri kullanan kullanıcılar sürekli iyileşen bir deneyim sahibi olarak bundan faydalanacaklardır.
Bir de Nokia'nın resmi blog'unda (Bkz: Not. 3) sarf edilen sözlere bakalım:
Artık Symbian platformuna yapılacak -arayüz gibi- güncelleme ve iyileştirmelerin cihazınıza indirilip kullanılabilir halde olacağından emin olarak Nokia cihazları satın alabilirsiniz. Symbian^4’ü beklemenize gerek olmayacak çünkü Symbian^4 için planlanan güncelleme ve iyileştirmeler kullanılabilir olduğunda sizlere sunulacaktır. Aslında bundan sonra Symbian^3 veya Symbian^4’ten bahsetmeyeceğiz, Symbian sürekli olarak gelişen ve iyileşen tek bir platform olacak.
Nokia öncelikle bundan sonrası için yazılım geliştirme platformu olarak Qt’u seçtiğini söylüyor. İyi ama bunu zaten daha önce de söylemişlerdi, şimdi neden tekrar ediyorlar ki? Bu sorunun cevabını kendi resmi bloglarında Lee isimli bir Nokia çalışanının sorulara verdiği cevaptan (Bkz: Not. 6) anlıyoruz:
Symbian^3’te AVKON ve diğerleri ile birlikte Qt yazılım geliştirme platformunu zaten kullanıyorduk, fakat Symbian^4’teki arayüz iyileştirme çalışmaları için Orbit’e geçecektik – fakat artık Orbit’i geliştirmeyi bırakıp işimize doğrudan Qt ve Qt Quick ile devam edeceğiz – ve böylece devamlılığı sağlayacağız. Qt platformunu kullanarak arayüzde, uygulamalarda ve servislerde yapacağımız yenilikleri yeni bir platformda yapmak zorunda kalmadan mevcut platformda yapabileceğiz.
Yani Nokia, Symbian^4 itibarı ile (AVKON’a göre yazılmış olan mevcut S60 uygulamalarıyla geriye uyumluluğu bozacak olan) Orbit kullanmaya başlayacağı için bırakacağı AVKON desteğini (geriye uyumluluğu bozmamak için) bırakmayıp onun yerine Orbit’i geliştirmeyi bırakıp, Symbian platformuna getireceği yenilikleri yalnızca Qt ve Qt Quick ile kodlayacak ve böylece yazılımında Qt Quick’in eklendiği Qt 4.7 sürümüne sahip olan Symbian^3 tabanlı cihazlar bu yeniliklere doğrudan sahip olabilme şansını yakalayacak. Bir önceki yazımda da değindiğim gibi, artık çağ dışı kalmış olan Symbian tarayıcısını yenilemek için hazırlanan Qt tabanlı bir tarayıcının Symbian^3’e sonradan dahil edileceği uzun zamandır biliniyordu ve bu yeni güncelleme modelinin ilk örneği oldu.
Fakat burada aklımıza iki soru işareti takılıyor. İlki, mevcut Symbian^3 cihazlarda yüklü gelen Qt sürümü 4.7 değil de 4.6 olduğu için Symbian^3 cihaz alanların bu yeniliklerden faydalanıp faydalanamayacağı. Bu sorunun cevabı basit, şu an Symbian platformu için hazır olmayan Qt 4.7 hazır olduğunda, platforma sonradan yüklenebilir bir paket olarak dağıtılacak ve kullanıcıların bu paketi yükleyip yeniliklerden faydalanmasına olanak sağlanacak (Bkz. Not: 3)
Diğer soru ise, sonradan gelecek olan bu güncellemelerin ROM'a (Z diski) kurulamayacağı için C diskini doldurmasının sorun olup olmayacağı. Bu sorunun cevabı da basit, uzun zamandır Qt 4.7 güncellemesinin PR 2.0 denilen (fakat biz kullanıcılar tarafından v20 şeklinde bilinen) toplu yazılım güncellemesine dâhil edileceği biliniyor. Bu durumda Nokia kullanıcılar yeniliklerden çıktığı anda faydalanabilsin diye indirilip kurulabilir ufak güncelleme paketlerinin yanı sıra, yeniliklerini toplu yazılım güncellemelerine dâhil ederek kullanıcıların C diskinin dolmasının önüne geçecek.
Ancak burada uyarmam gereken bir nokta var, yukarıdaki ikinci soruya verilen cevap resmi ağızlardan onaylanmamış ve bana ait bir çıkarım olup, haliyle kesin değildir. Kesin bir cevap alabilmek için Nokia çalışanlarına bazı sorular yönelttim (Bkz: Not. 7), cevap aldığımda buradaki yazımı da gereğince güncelleyeceğim.
Şimdilik bu kadar :)
--------------------------------------------------
Notlar GeceBekcisi@ShiftDelete.net
1. http://www.nokia.com/press/press-releases/showpressrelease?newsid=1453897
Nokia has today communicated to its employees the company's plans to accelerate its transformation and increase effectiveness. The plans include simplifying operations in product creation in Nokia's Symbian Smartphones organization, as well as Nokia's Services organization and certain corporate functions. The plans are expected to result in a reduction of up to 1800 employees globally.

In Symbian Smartphones, Nokia plans to renew product creation to increase responsiveness to consumer demands and reduce time to market. This includes expanding the use of common tools for application development, streamlining software development, simplifying and consolidating operations and placing greater focus on adding value to consumers. The changes target increased competitiveness and support building an attractive and sustainable platform for application developers.
2. http://www.nokia.com/press/press-releases/showpressrelease?newsid=1453894
To demonstrate its commitment to the new offering, Nokia will develop its own future applications using Qt for a more consistent experience and better integration of applications and services.

Nokia is focusing on Qt as a robust, tried and tested framework that unlocks the hardware, software and service capabilities of the existing Nokia smartphone range as well as creating huge opportunities for future Symbian and MeeGo products. Nokia's introduction of Qt Quick into the Qt framework enables the more rapid creation of rich user interfaces and the most visually engaging applications. In addition, Qt's in-built support for HTML5 complements Nokia's intent to support HTML5 in Web browsers.

One benefit of this simplified approach is that planned and future improvements in Symbian will be developed in Qt and will be compatible with the existing Symbian^3 platform release. This means that Nokia's continued commitment to develop the Symbian platform will benefit not only future users of Symbian-based products, but will result in updates and upgrades for existing Symbian^3 users. The resulting change to a model of continuous evolution replaces the previous release-based model. Nokia will no longer refer to Symbian^3 or Symbian^4. The benefit to consumers will be a constant improvement in the experience of their Symbian-based Nokia products.
3. http://conversations.nokia.com/2010/10/21/nokia-focuses-on-qt-to-extend-reach-for-developers-make-mobile-experience-richer-for-users/
Even more importantly, you can buy a Nokia smartphone confident that any improvements introduced later to the Symbian platform, such as the user interface, can be made available to download on your device as well. No need to wait for Symbian^4 — the improvements we were planning for Symbian^4 will be introduced as and when they become available. In fact, we will no longer be talking about Symbian^3 or Symbian^4 at all — it will be one constantly evolving and constantly improving platform.
4. http://en.wikipedia.org/wiki/Carbide.c++

5. http://qt.nokia.com/qt-in-use/

6. http://conversations.nokia.com/2010...le-experience-richer-for-users/#comment-82268
We were already using the QT framework in Symbian^3, along with AVKON and others but for the UI improvements in Symbian^4 we were moving to Orbit – we are now discontinuing the Orbit development and continuing just with Qt and Qt Quick – that’s how we get the continuity. By using the Qt framework we can introduce the UI, app and service improvements into the existing platform without making a break to a new platform release.
7. http://conversations.nokia.com/2010...le-experience-richer-for-users/#comment-82775

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Artık Symbian platformuna yapılacak -arayüz gibi- güncelleme ve iyileştirmelerin cihazınıza indirilip kullanılabilir halde olacağından emin olarak Nokia cihazları satın alabilirsiniz. Symbian^4’ü beklemenize gerek olmayacak çünkü Symbian^4 için planlanan güncelleme ve iyileştirmeler kullanılabilir olduğunda sizlere sunulacaktır. Aslında bundan sonra Symbian^3 veya Symbian^4’ten bahsetmeyeceğiz, Symbian sürekli olarak gelişen ve iyileşen tek bir platform olacak[/B]

Bu kural sadece Symbian^3 e sahip olan telefonlardan itibaren mi geçerli olacak?

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Bu kural sadece Symbian^3 e sahip olan telefonlardan itibaren mi geçerli olacak?
Bu sorunun cevabı Nokia'nın "Mark" isimli çalışanından geliyor:

http://conversations.nokia.com/2010...le-experience-richer-for-users/#comment-82467

Temelde Symbian+S60v5 olan Symbian^1'e de güncellemeler çıkartacağız fakat Symbian^1 yeni Symbian arayüzüne kavuşmayacak.

Yeni Symbian için odağımız dokunmatik cihazlarda olacak ve Symbian^4 için planlanan yenilikleri mevcut Symbian^3 üzerine Qt / Qt Quick kullanarak adım adım inşa etmeye başlayacağız.

Qt ile yazılmış olan uygulamaları ise halihazırda "Smart Installer" kullanarak Symbian^1 cihazlara yüklenebiliyor.

--------------------------------------------------
We will offer updates to S^1 (which is Symbian with S60 5th edition) but the UI of S^1 will not evolve into the new Symbian.

Our focus for the new Symbian is on touch capable devices, building on the current S^3 and evolving to the look and feel planned for S^4 in a series of steps using Qt / Qt Quick.

For applications written in Qt, these can already be installed to many S^1 devices using the Smart Installer.
Yani kısaca:
- Tüm yenilikler temelde Symbian^3 için çıkarken,
- Dokunmatik olmayan S60v3 için hiç bir yenilik çıkmayacak
- S60v5 (Symbian^1) için ise kısıtlı miktarda yenilik çıkacak

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Bu sorunun cevabı Nokia'nın "Mark" isimli çalışanından geliyor:

Yani kısaca:
- Tüm yenilikler temelde Symbian^3 için çıkarken,
- Dokunmatik olmayan S60v3 için hiç bir yenilik çıkmayacak
- S60v5 (Symbian^1) için ise kısıtlı miktarda yenilik çıkacak
Anlaşıldı.Birde şu 5800 için v60 bu ay başında çıkıyor dendi ama hala piyasada yok onun günü tarihi hakkında bilginiz var mı ?

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Anlaşıldı.Birde şu 5800 için v60 bu ay başında çıkıyor dendi ama hala piyasada yok onun günü tarihi hakkında bilginiz var mı ?
Bunu kim dedi?

Nokia demedi, çünkü Nokia ciddi anlamda mecbur bırakılmadıkça resmi olarak çıkmamış/tanıtılmamış ürünleri ve yazılımları hakkında konuşmaz ve takip ettiğim kadarıyla 5800 için de bu konuda bir istisna mevcut değil, yeni bir yazılım için yapılmış herhangi bir resmi açıklama yok.

Haliyle "5800 için X ayında Y sürümünün çıkması", bunu umut eden kullanıcıların uydurması olduğu için benim de verebileceğim bir bilgim yok.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Bunu kim dedi?

Nokia demedi, çünkü Nokia ciddi anlamda mecbur bırakılmadıkça resmi olarak çıkmamış/tanıtılmamış ürünleri ve yazılımları hakkında konuşmaz ve takip ettiğim kadarıyla 5800 için de bu konuda bir istisna mevcut değil, yeni bir yazılım için yapılmış herhangi bir resmi açıklama yok.

Haliyle "5800 için X ayında Y sürümünün çıkması", bunu umut eden kullanıcıların uydurması olduğu için benim de verebileceğim bir bilgim yok.
Bir kaç forumda felan duymuştum.Mesala burda http://www.chip.com.tr/forum/nokia-5800-v60-kesin-olarak-duyuruldu_t170299.html

brokenxxl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
katılıyorum zaten 5800 için çıkan firmware kadar hiç bir cihaza güncelleme görülmemiş bir olaydı artık bununda bi düzene oturması gerek neticede her firmware hatalar için çıkıyor telefon baştan sona hatamı ki hergün firmware çıksın.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Verdiğiniz linkte resmi bir açıklama yok, bir kullanıcının kendi uydurması var (ki kaynak belirtememiş). Bu tip şeylere karşı biraz daha dikkatli olun ;)
İtibar etmedim zaten çıkıyor dendi demiştim ilk mesajımda bende size bir bilginiz olup olmadığını sormak istedim bilgilerinize dayanarak ;)

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9
İtibar etmedim zaten çıkıyor dendi demiştim ilk mesajımda bende size bir bilginiz olup olmadığını sormak istedim bilgilerinize dayanarak ;)
Söylediğim gibi Nokia öngöremediği değişikliklerle karşı karşıya kaldığında geri adım atmamak (bir diğer deyişle tükürdüğünü yalamamak) ve bu yüzden ekonomi çevrelerindeki stabil görüntüsünü kaybetmemek için bu tip konularda resmi olarak açıklamalar yapmaz ve basın duyurularının altına http://www.nokia.com/about-nokia/financials/forward-looking-statements adresindeki metni koyarak geleceğe dair söylenilen hiç bir şeyin kesin olmadığının altını çizer.

Bu nedenle benim de paylaşabileceğim herhangi bir bilgim yok, üzgünüm :)

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9
öncelikle selamlar.

GeceBekcisi: arkandan biz de geldik.:biggrin: symbianla ilgili çok kritik bir haberle karşılaştım ve açıkcası seninde bilgine ihtiyacım var.

http://www.engadget.com/2010/10/25/symbian-foundation-winding-down-operations
Hoşgeldin Football Mania :)

Bilgi almak istediğin konu ile ilgili yazılmış gayet detaylı bir yazım var fakat anasayfada çıkacağı için editörlerimizin onayını beklemekte ve en yakın zamanda çıkacak umarım, o zaman bağlantısını burada paylaşacağım :)

Football Mania

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Haberle ilgili yorumum:
"Yakında "Symbian Uzmanı" titrini de alacaksın bu gidişle :) Symbianla ilgili olarak MeeGo ile bir kitlesel değişim olacak ve Symbian denildiği gibi telefonunu alan ve çok da fazla ayar yapmayan, program yüklemeyen sıradan kullanıcıya hitap ederken, MeeGo ise sınırları zorlayan kullanıcıları memnun edecek. Ancak arayüz olayı da çok önemli. Bakalım zaman neler gösterecek... Son olarak eline sağlık :)"

Orada SDN okuru diye çıkmış. okuduğumu belirteyim dedim.

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Haberle ilgili yorumum:
"Yakında "Symbian Uzmanı" titrini de alacaksın bu gidişle :) Symbianla ilgili olarak MeeGo ile bir kitlesel değişim olacak ve Symbian denildiği gibi telefonunu alan ve çok da fazla ayar yapmayan, program yüklemeyen sıradan kullanıcıya hitap ederken, MeeGo ise sınırları zorlayan kullanıcıları memnun edecek. Ancak arayüz olayı da çok önemli. Bakalım zaman neler gösterecek... Son olarak eline sağlık :)"

Orada SDN okuru diye çıkmış. okuduğumu belirteyim dedim.
Teşekkür ederim, kimilerine göre o ünvanı çoktan aldık bile (http://www.itusozluk.com/goster.php/gecebekcisi) :)

Symbian ve MeeGo arasındaki bağlantıyı iyi anlamışsın. Ayrıca rica ederim :)

sugar_klavyeci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Benim nazarımda öyle zaten. :)

N8'i alamayacağım gibi görünüyor. 15 Kasım'da Nokia'nın MeeGo etkinliği olacakmış sanırım o cihazı bekleyebilirim. Yıllardır Symbian kullandım platform değişikliği hiç de fena olmaz gibime geliyor. Umarım kullanabileceğim bir cihaz olur. Dizüstü aldım ama yanımda taşıması zor oluyor. Hakikaten mobil bilgisayar istediğimin farkına vardım.

Son mesajlar