Nokia'da Yüzler Gülmüyor

Bu konuyu okuyanlar

Özgür Çetin

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Nokia'da Yüzler Gülmüyor

Nokia, 2012 yılının ilk çeyreğinde 2 milyondan fazla Lumia model telefon sattığını açıkladı. Ancak bu rakam beklentilerin altında ve firma halen zarar etmeye devam ediyor.

ReDo

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Eller kadir kıymet bilmiyor.

Silence

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
49
Iphone çıkt mertlik bozuldu diyordur :D

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
ısrarla androide geçmediler ve sonunda zararlar bitmiyor.
başta inat etmeyip androide geçmiş olsalardı samsung ile yarışıyor olacaklardı şuan belkide.

Nemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Nokianın Suçu Yok, Ne Yaptıysa İphone Yaptı Nokia'ya :)
Ah Apple Ah; Senin ne işin vardı İphone ile ; güzel güzel Mac yapıp satıyordun, bizde 3310 bilmem kaç 10 la milleti telefon diye uyutup geçiniyorduk :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
şu anda amarikada en çok satan telefonların başında ilk iki sırayı siyah ve mavi renkleri ile nokia lumia 900 geliyorki nokia microsoftla ne kadar önemli bir anlaşma yapmış olduğunu belli ediyor android gib baştan savma donanım canavarı bir sisteme gitse idi ne olacağı hiç belli olmazdı zaten yeteri kadar dandik android li telefon var piyasada

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
üç kuruşluk telefon yapıp 1500 tl fiyat biçerlerse tabiki yüzleri gülmez, böyle giderse bırak gülmeyi hüngür hüngür ağlarlar.

HanKaĞaN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oh olsun! Kullanıcı mennuniyetini düşünmeden "zaten kullanıyorlar" anlayışıyla hiç bir işe yaramaz telefon yapıp sattılar yıllarca.Sonra bi iOS,ardından da Android çıktı,insanlar telefon kullanmanın,ergonominin ve tasarımın ne olduğunu yeni görüp "Nokia bizi yıllarca uyutmuş" dediler.

Bir Samsung'un yaptığı Bada kadar bile yazılım yapamadılar.Ki Bada'yı zevkle kullanan çok arkadaşım var.

Reaksiyon puanı
4
Lumia serisini Türkiye'ye getirme, hala S40 S60 Symbian telefonlar sat tabi mutlu olmazsın. Hadi be Nokia getir şu WP7'li telefonları!

Mati

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dünya yemeyip içmeyip telefon mu değiştiriyor beyler. Nasil bir evrende yaşıyoruz. 21 yaşıma geldim Şu an kullandığım telefon, 2. telefonum. (Para verip alma bazında.) Ya millette para çok yada kolay para kazanma yolu icat olduda banamı söylemiyosunuz yoksa?

aquess1999

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Dünya yemeyip içmeyip telefon mu değiştiriyor beyler. Nasil bir evrende yaşıyoruz. 21 yaşıma geldim Şu an kullandığım telefon, 2. telefonum. (Para verip alma bazında.) Ya millette para çok yada kolay para kazanma yolu icat olduda banamı söylemiyosunuz yoksa?
Öyle görünüyor.
Nokia böyle giderse iflas eder.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
3 sene evvel söylemiştim yine söylüyorum nokia o aptal symbian ile kendi sonunu hazırladı şimdi de windows phone 7 ile hayat bulmaya çalışıyor kısaca yine hata yaptı android diye birşey var hiçmi bu şirketin yöneticileri bunu anlamaz arkadaş

senar1st

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Aynı özelliklere sahip iki telefon.

Birisi ince zarif, öbürü kaba büyük

Birisi stabil çalışan işletim sistemi, öbürünün kağnı gibi çalışan sistemi

Bundan da ziyade ilki ikincisinden daha ucuz ve daha sağlam...

Siz olsanız hangisini alrsınız ? Nokia yöneticilerinin birazcık sokaklara çıkması iyi olur ;)
(Samsung ve Nokia)

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Oh olsun! Kullanıcı mennuniyetini düşünmeden "zaten kullanıyorlar" anlayışıyla hiç bir işe yaramaz telefon yapıp sattılar yıllarca.Sonra bi iOS,ardından da Android çıktı,insanlar telefon kullanmanın,ergonominin ve tasarımın ne olduğunu yeni görüp "Nokia bizi yıllarca uyutmuş" dediler.

Bir Samsung'un yaptığı Bada kadar bile yazılım yapamadılar.Ki Bada'yı zevkle kullanan çok arkadaşım var.
+100000

221BSHERLOCK

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Gps, wi-fi, ve diğer özellikleri de vardı. Çözünürlüğü düşüktü, pikseller görünüyordu resmen. Takoz görünümlü desem yalan olmaz açık yani. Dokunmatik ekranı yoktu, ayrıca nasıl kullanacaksın 2.8'' ekran ile bu özellikleri. :) Buna 1000 lirayı aşkın para vermiştim. Hiç unutmam, unutamam.

Kara listemdeki markalardandır.

v0ld3m0rt1s

Asistan
Reaksiyon puanı
3

Sen ne saçmalıyorsun ? MeeGo gördün mü sen hiç ? Symbian konsunda hak veriyorum bence de fazla bir işlevselliği kalmadı ama en azından güncelleme alıyor sürekli. Android ortada ? Ayrıca dah doğru düzgün bir sistem bile değil Android bir de açık kaynak diye savunan arkadaşlar var :D

Linux Kerneli kullanınca açık kaynak olmuyor o sistem bkz. IOS, MacOS. K. bakmayın ama telefondan anladığını zanneden çok arkadaş var.Burda herşeyi cpu ram'e bağlamış ağzına sakız gibi açık kaynak zannettiği Androidi körü körüne savunan çok fazla kişi var. Wp7.5, WP8 hala 4.0 güncellemesi bekleyen şu anki 2.x telefonlarınızdan kat be kat üstün.

Kullanıcı memnuniyetini diğer firmalar düşünmüyor olmasın. Bkz. 4.0 güncellemesi onu geçtim her ay herkes Nokia'ya yükleniyordu güncelleme güncelleme diye. Çoğu alt-orta seviye telefon 2.2, 2.3 ile ortada kaldılar.

Bu fanatiklik nedir arkadaş ya ? Hiç bir şeyden anlamayan insanlar gelip atıp tutuyorlar...

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Sen ne saçmalıyorsun ? MeeGo gördün mü sen hiç ? Symbian konsunda hak veriyorum bence de fazla bir işlevselliği kalmadı ama en azından güncelleme alıyor sürekli. Android ortada ? Ayrıca dah doğru düzgün bir sistem bile değil Android bir de açık kaynak diye savunan arkadaşlar var :D

Linux Kerneli kullanınca açık kaynak olmuyor o sistem bkz. IOS, MacOS. K. bakmayın ama telefondan anladığını zanneden çok arkadaş var.Burda herşeyi cpu ram'e bağlamış ağzına sakız gibi açık kaynak zannettiği Androidi körü körüne savunan çok fazla kişi var. Wp7.5, WP8 hala 4.0 güncellemesi bekleyen şu anki 2.x telefonlarınızdan kat be kat üstün.

Kullanıcı memnuniyetini diğer firmalar düşünmüyor olmasın. Bkz. 4.0 güncellemesi onu geçtim her ay herkes Nokia'ya yükleniyordu güncelleme güncelleme diye. Çoğu alt-orta seviye telefon 2.2, 2.3 ile ortada kaldılar.

Bu fanatiklik nedir arkadaş ya ? Hiç bir şeyden anlamayan insanlar gelip atıp tutuyorlar...

symbian android'ten daha stabil çalışan bir sistem (10 seneden fazla süredir sürekli güncellenmekte symbian ) ama belki de nokia'dan kaynaklı android'în verdiği özgürlüğü vermemekte. ki android kaç senelik ? Android'in yolu açık geliştirilebilir ama symbian'ın geldiği nokta ortada.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Symbian kötü olmasa da şu donanıma ihtiyaç duymasa da nokia artık telefon işlemcilerin yükseltmeli. Telefon gerektiğinde pc deki gibi boşta iken işlemcisini yavaş çalıştırsın gerektiğinde otomatik oc ile hızlansın. O zaman o telefon işe yarar.Sonuçta işlemcinin yüksek hızda çalışmasıda zarar batarya açısından. :)
Android ve İosa lafım yok beğenen beğeniyor. Ama Lumia ve Meego gerçekten güzel.

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Şuan Nokia C7 Belle kullanıyorum gayet mutluyum.internete giriyorum sms yazıyorum hiçbir sıkıntı çekmiyorum.Sadece tek bir sorunum var kamerasında oto-fokus yok. yakındaki bir yaziyı çekemiyorum.birde tek kelimelik mesajlar yazamıyorum.tamam yazıp gönderemiyorum illa tekrar girip çıkıp gönderiyor.Son bir küçük sorun hızlı mesaj yazarken elim yanlışlıkla yan klavye'ye geç tuşuna basıyor ekran yan dönüyor.tekrar düzeltmeye çalışıyorum.Onun dışında tüm özelliklerinden memnunum cidden...

v0ld3m0rt1s

Asistan
Reaksiyon puanı
3
[MENTION=137719]madmex[/MENTION]

Tekrar belirteyim bende symbianın artık sona erdiğini düşünüyorum yalnız Android verdiği bir özgürlük vs. yok ancak zorla yapılabilen işlemler bunlar. Sadece Linux kerneli kullanıyor. Açık kaynak falan hikaye bu sistemde. Sadece pazarlaması iyi yapıldı grafikleri iyi çizildi performanslı olsun diye şarjdan yediler ortaya birşey çıkardılar. Gideceği yer sınırlı olacaktır çünkü hep performans isteyecek üzerinde çalıştığı Java tabanlı Sanal makineden dolayı.

Eğer sanal makineden kurtulsa herşey daha iyi olacak ama şuan için mümkün değil bunu yapabilmeleri. Ayrı birşey olarak yayımlamak zorundalar.

Ha Nokia'nın politikalarını savunmuyorum da burda. Biraz çıtayı yükseltmeliydi. Biraz daha güncel ve hızlı donanımlar koymalıydı cihazlarına bunlara katılıyorum ama Müşteri memnuniyeti, kalite, dayanıklılık gibi konularda başarılı. Bir arkadaş Samsung yazmış. N8 stress teste baksın sonra malzeme kalitesini konuşsun. Samsung gibi plastik kullanmıyor. 4 tonluk araçlar geçiyor C6 ya birşey olmuyor. Neyse konu bu değil

Daha özgür bir işletim sistemi var Androidden :) MeeGo. Bu sene sonunda Intel, Samsung ve Linux Foundation'ın birlikte geliştirdiği MeeGo'nun resmen devamı olan Tizen işletim sistemi çıkacak. Nokia zaten mecbur bırakıldı Microsoft ile anlaşmaya. Firma kötüye gidiyordu ve MeeGo çokta garanti değildi bir de firma üzerinde baskı vardı.

Ha ne olur Adı Tizen olur. Gerçek anlamda özgür olur. Zaten Lisans Linux Foundation elinde. Samsung Bada gibi rezil etmezse sistemi MeeGo, Maemo topluluğuda destek verecektir Tizen'e.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
@madmex

Tekrar belirteyim bende symbianın artık sona erdiğini düşünüyorum yalnız Android verdiği bir özgürlük vs. yok ancak zorla yapılabilen işlemler bunlar. Sadece Linux kerneli kullanıyor. Açık kaynak falan hikaye bu sistemde. Sadece pazarlaması iyi yapıldı grafikleri iyi çizildi performanslı olsun diye şarjdan yediler ortaya birşey çıkardılar. Gideceği yer sınırlı olacaktır çünkü hep performans isteyecek üzerinde çalıştığı Java tabanlı Sanal makineden dolayı.

Eğer sanal makineden kurtulsa herşey daha iyi olacak ama şuan için mümkün değil bunu yapabilmeleri. Ayrı birşey olarak yayımlamak zorundalar.

Ha Nokia'nın politikalarını savunmuyorum da burda. Biraz çıtayı yükseltmeliydi. Biraz daha güncel ve hızlı donanımlar koymalıydı cihazlarına bunlara katılıyorum ama Müşteri memnuniyeti, kalite, dayanıklılık gibi konularda başarılı. Bir arkadaş Samsung yazmış. N8 stress teste baksın sonra malzeme kalitesini konuşsun. Samsung gibi plastik kullanmıyor. 4 tonluk araçlar geçiyor C6 ya birşey olmuyor. Neyse konu bu değil

Daha özgür bir işletim sistemi var Androidden :) MeeGo. Bu sene sonunda Intel, Samsung ve Linux Foundation'ın birlikte geliştirdiği MeeGo'nun resmen devamı olan Tizen işletim sistemi çıkacak. Nokia zaten mecbur bırakıldı Microsoft ile anlaşmaya. Firma kötüye gidiyordu ve MeeGo çokta garanti değildi bir de firma üzerinde baskı vardı.

Ha ne olur Adı Tizen olur. Gerçek anlamda özgür olur. Zaten Lisans Linux Foundation elinde. Samsung Bada gibi rezil etmezse sistemi MeeGo, Maemo topluluğuda destek verecektir Tizen'e.
birçok kullanıcının anlamadığı teknik konulardan bahsedip durmuşsun. eleştirilerinde haklı olabilirsin. ancak kullanıcıların büyük çoğunluğu bu saydığın özellikler ile ilgilenmiyor. :)

bir tarafta yüksek donanımlı ve binlerce ücretli/ücretsiz uygulamaya sahip andoid platformu; diğer tarafta kısmen daha düşük donanımlı ve daha sınırlı sayıda uygulamaya sahip nokia ve wp platformu. (bir de meego) üstelik bu platformların fiyatları da aynı seviyede.

bu durumda tabiki pek çok kullanıcı android tercih edecektir.

kernel, vb kavramların insanların tercihlerini etkilemesi neredeyse imkansız. bundan etkilenecek (senin gibi) kullanıcı kitlesi de çok sınırlı bir kesim. ve bu kesim nokiayı -maalesef- kurtarmaya yetmez. :)

nokiayı uzun yıllar zirvede tutan, az önce bahsettiğim, donanımdan ve teknik özelliklerden çok fazla anlamayan kesimdi zaten. şimdi bu kesim ios ve android platformuna kaymış durumda. :)

Toughwolf

Asistan
Reaksiyon puanı
2
  • Nokia Microsoftla anlasirken zarar edecegini dusunerek zarar bedelini nakit aldi.
  • Herkesten farkli isletim sistemi kullanarak kendini herkesten farkli kildi. android telefonlarin hepsi ayni. bunu nokia resmi aciklamasinda da belirtmisti.
  • Pazar arastirmalari wp satisinin her gecen gun arttigini gosteriyor. arti wpnin uygulama sayisi da surekli artiyor.
  • microsoftla yakinligindan dolayi ilk win 8 tabletleri nokianin cikartmasi bekleniler dahilinde.
  • symbian hala acik kaynak olarak gelistiriliyor. nokianin hissadarlarinin istegiyle tuttugu yedek plan.
  • microsoft kinecti pc den sonra mobile entegre etmenin yollarini aradigi soyleniyor. Olursa buyuk olasilik nokia kullanir.

Kisacasi nokia kisa vadede kar getirmeyen ama uzun vadede kazancinin yuksek olabilecegi bir kumar oynuyor. Nokianin android kullanicagina bu sekilde davranmasi daha mantikli gorunuyor.

v0ld3m0rt1s

Asistan
Reaksiyon puanı
3
birçok kullanıcının anlamadığı teknik konulardan bahsedip durmuşsun. eleştirilerinde haklı olabilirsin. ancak kullanıcıların büyük çoğunluğu bu saydığın özellikler ile ilgilenmiyor. :)

bir tarafta yüksek donanımlı ve binlerce ücretli/ücretsiz uygulamaya sahip andoid platformu; diğer tarafta kısmen daha düşük donanımlı ve daha sınırlı sayıda uygulamaya sahip nokia ve wp platformu. (bir de meego) üstelik bu platformların fiyatları da aynı seviyede.

bu durumda tabiki pek çok kullanıcı android tercih edecektir.

kernel, vb kavramların insanların tercihlerini etkilemesi neredeyse imkansız. bundan etkilenecek (senin gibi) kullanıcı kitlesi de çok sınırlı bir kesim. ve bu kesim nokiayı -maalesef- kurtarmaya yetmez. :)

nokiayı uzun yıllar zirvede tutan, az önce bahsettiğim, donanımdan ve teknik özelliklerden çok fazla anlamayan kesimdi zaten. şimdi bu kesim ios ve android platformuna kaymış durumda. :)

Evet belki öyle ama sonuçta bu Androidi sınırlar. İlerde çok daha ciddi şarj ve ısınma sorunları yaratır bu donanım ihtiyacı. N9 biraz daha normal kitleye hitap ediyor ama tabi ekstra özellikleri sonradan açılabiliyor. Kabul ediyorum farklı bir kesime hitap etmekte. IOS'da aynı şekilde ama daha sadeleştirmiş Apple sistemi. MeeGo IOS kadar stabil ve akıcı çalışmakta yalnız gerçek anlamda linux kullanımını verebiliyor kullanıcıya. IOS daha sade ve daha basit olduğu için başarılı.

Zaten Nokianın tüm politikalarını savunmadığımı söylemiştim. Fiyatlandırma da bunun dahilinde. Güncel donanım kullanmadığı için ben de eleştirmiştim :) Ama ne olur WP platformu gerçekten iddialı. Wp8 ile çok çekirdek destelenek o zaman rekabet ortamını merak ediyorum.

Zaten benim sizin Androidi seçtiğiniz için bir şey söylediğim yok kendi kararınız sonuçta.Bazı arkadaşlar körü körüne ölümüne savunmakta sanki dünyadaki en iyi şeymiş gibi. Bu duruma kızıyorum ben.

Bir de şöyle birşey var. ICS N9 üzerinde Alpha sürümü olmasına rağmen çok da güzel çalışıyor :) Büyük ihtimalle 1 Gb RAM'den dolayı. İşte bu da uygulama ihtiyacımızı karşılamak için :)

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Evet belki öyle ama sonuçta bu Androidi sınırlar. İlerde çok daha ciddi şarj ve ısınma sorunları yaratır bu donanım ihtiyacı. N9 biraz daha normal kitleye hitap ediyor ama tabi ekstra özellikleri sonradan açılabiliyor. Kabul ediyorum farklı bir kesime hitap etmekte. IOS'da aynı şekilde ama daha sadeleştirmiş Apple sistemi. MeeGo IOS kadar stabil ve akıcı çalışmakta yalnız gerçek anlamda linux kullanımını verebiliyor kullanıcıya. IOS daha sade ve daha basit olduğu için başarılı.

Zaten Nokianın tüm politikalarını savunmadığımı söylemiştim. Fiyatlandırma da bunun dahilinde. Güncel donanım kullanmadığı için ben de eleştirmiştim :) Ama ne olur WP platformu gerçekten iddialı. Wp8 ile çok çekirdek destelenek o zaman rekabet ortamını merak ediyorum.

Zaten benim sizin Androidi seçtiğiniz için bir şey söylediğim yok kendi kararınız sonuçta.Bazı arkadaşlar körü körüne ölümüne savunmakta sanki dünyadaki en iyi şeymiş gibi. Bu duruma kızıyorum ben.

Bir de şöyle birşey var. ICS N9 üzerinde Alpha sürümü olmasına rağmen çok da güzel çalışıyor :) Büyük ihtimalle 1 Gb RAM'den dolayı. İşte bu da uygulama ihtiyacımızı karşılamak için :)
ben henüz tercih etmedim. araştırma halindeyim. ama şu sıralar bir akıllı telefon alacak olsam tercihim android olurdu. :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
ben wp7 kullanıyorum benimle aynı donanıma sahip bir androidli cihaz wp7 den daha yavaş çalışıyorsa devamlı sorun çıkarıyorsa 3-5 program var diye tercih etmem mesela cihazın hızlı olacak stabil ve işlevsel olacak andorid bana bunun sadece 3 de birini veriyor sadece işlevsel lik kısmını o yüzden tercih sebebim asla olamaz