Nokia N900 Hakkında Sorularınız

Bu konuyu okuyanlar

Eleskovic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar,
Nokia N900 hakkındaki sorularınızı bu başlık altından sorabilirsiniz.Elimden geldiğince size bu konuda yardım edeceğim.Telefonu almayı düşünen arkadaşlarımız için eminim faydalı olacaktır.

N900 hakkındaki kendi görüşlerimden söz etmek gerekirse;

Telefonu 2 aydır kullanıyorum.Almadan önce de bayağı bir araştırmada bulundum.Eğer programlama ile ilgileniyorsanız bu telefon tam size göre.Maemo 5 (Debian/Linux) işletim sistemi olması programcıların gözdesi olmasını sağlıyor bu telefonun.Bir nevi cep bilgisayarı bu N900 :).Nokia PC Suite olmayan bilgisayarlara bluetooth aracılığıyla bağladığınızda "Taşınabilir Aygıt / Bilgisayar" yazdığını dahi görebilirsiniz.Gelelim diğer özelliklerine.Fabrika çıkışı 600 Mhz ARM Cortex-A8 işlemciye sahip.Overclock ile 900 Mhz hıza kadar sorunsuz çıkabiliyor.Şahsen 900 Mhz kullanıyorum, gayet sorunsuz çalışıyor.256 MB fiziksel, 768 MB sanal RAM mevcut.32 GB telefon hafızasına sahip.Üzerine Micro-SD olarak 16 GB daha eklemek sizlerin elinde.800 x 480 ekran çözünürlüğü gerçekten telefonu açtığınızda bile belli oluyor.Mozilla tabanlı web tarayıcıya sahip.Flash 10.1 gayet düzgün çalışmakta.Sistemde root yetkisine sahip olmak gayet kolay.Rootsh adındaki uygulamayı, uygulama depolarından indirip kurduktan sonra konsola "sudo gainroot" yazarak sistem dosyalarına dahi erişebilirsiniz.Skype, MSN ve diğer bazı IM hesaplarınızı telefon ile tümleşik olarak kullanabilirsiniz.Ek bir program yüklemenize gerek yok.Skype'dan ön kameralı görüşmeleri gayet sağlıklı yürütebiliyorum.İster Q klavyeyi kullanın isterseniz ekranda dokunmatik klavye çıkartın.Mesajlaşmak veya yazı yazmak çok rahat.Ekranını iPhone ile karşılaştıran arkadaşlar olacaktır.Ne yazık ki Nokia hala iPhone'un dokunmatik kalitesini yakalayabilmiş değil ancak iPhone'un parmak dokunmatiği, Nokia'nın kalem dokunmatiğini kullandığını düşünürsek gayet başarılı.5800'dan daha iyi bir dokunmatiğe sahip kısacası.Ama iPhone kadar iyi değil.Ama merak etmeyin, sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.Telefondan TV'ye çıkış yapabilirsiniz.Henüz TV'ye bağlamadım, en yakın zamanda bağlayıp sonuçları sizler ile paylaşacağım.Telefonun özellikleri burda bitmiyor tabii ki, asıl yeni başlıyor :). Linux olmasının avantajlarından henüz bahsetmedim...Telefon birden fazla işletim sistemini destekliyor.Maemo'nun yanında Android, Win95, Win98, MeeGo gibi işletim sistemlerini kurmak hiç de zor değil.Yine iPhone'daki AppStore ile karşılaştıracak arkadaşlar için N900'ün uygulama deposunu bir görün derim.Kontrolden geçen uygulamaların depolara eklenmesiyle büyük uygulama depoları oluşturuluyor.Uygulama Yöneticisi ile bunları indirip kurmak mümkün.Telefonun kendi medya oynatıcısı "H.264, MPEG-4, Xvid, WMV, H.263" video formatlarını destekliyor ama kuracağınız codecler ile PC'de çalıştırabildiğiniz formatları telefonda da oynatabiliyorsunuz.Web tarayıcı zaten Mozilla tabanlı ancak isterseniz ek olarak Firefox, Opera gibi uygulamaları da kurabilirsiniz.Eklenti sistemi de çalışmakta aynı bilgisayardaki gibi.FM verici ile belirlediğiniz frekansta radyo yayını yapmanız mümkün.Yine bir uygulama aracılığıyla 3G veya başka bir şekilde aldığınız interneti wireless ağı kurarak etrafa yaymanız da bu telefon ile yapabilecekleriniz arasında.Telefonda slayt halinde masaüstünü editleyebiliyorsunuz.Sıralı şekilde istediğiniz kadar masaüstü ekleyebiliyorsunuz.Masaüstüne her türlü kısayol ve widget eklenebilmekte.Mevcut masaüstünü sağa veya sola kaydırarak masaüstleri arasında geçiş yapabilirsiniz.Telefonun usb soketini kullanarak telefona USB CD-Rom, External HDD veya Flash Disc bağlamanız da mümkün.Bu sayede rahat bir şekilde verilerinize erişim sağlayabilirsiniz.

Telefon hakkında aklıma gelenler şimdilik bunlardan ibaret.Sizin de soru & sorunlarınız varsa buradan dile getirirseniz gayet hoş olacağından eminim.

Eleskovic

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Valla şu cihazı çok merak ediyorum. N8 'den sonra en çok merak ettiğim cihaz.

Ama Türkiye'de satışı yok malesef. O yüzden bu başlığın çok aktif olacağını da düşünmüyorum.

Eleskovic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yurtdışından bayağı getiren var. Eğer İstanbul'a gidebilirsen elden alabilirsin Sirkeci'de falan satan var. Güvenirsen yine internet sitelerinde satışını yapanlar var.

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
ereyon'da vardı sanki paralel ithalatta :S

N900 kullanıcısı baya var. Ama konu çok ilgi görmeyecek galiba.

N3CAT1 ile aynı düşüncedeyim. Bu iki telefon elime geçmedi test edemedim :(

muratteas

Müdavim
Reaksiyon puanı
96
Tr'de satışa sunulsa keşke Youtube'den bir video izlemiştim telefona konsol bağlıyorlardı. :D

Eleskovic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ereyon'da vardı sanki paralel ithalatta :S

N900 kullanıcısı baya var. Ama konu çok ilgi görmeyecek galiba.

N3CAT1 ile aynı düşüncedeyim. Bu iki telefon elime geçmedi test edemedim :(

Reklam olmasın diye satılan sitelerin ismini vermedim :) Sorunsuz şekilde 0 satan bir site de var güvenilebilecek :)

Tr'de satışa sunulsa keşke Youtube'den bir video izlemiştim telefona konsol bağlıyorlardı. :D

Evet, bir uygulama yardımıyla PS3 Sixaxis kollarını falan da bağlayabiliyorsun veya PS3 remote control gerçekleştirebiliyorsun :) Baktın istediklerin yok, Windows 95 kurup da takılablirsin :)

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Bugün Doğubank da 2. el n900 sordum 700 Tl dediler.bence harika cihaz ama bana göre pahalı.tamamen duygusal:)

Eleskovic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bugün Doğubank da 2. el n900 sordum 700 Tl dediler.bence harika cihaz ama bana göre pahalı.tamamen duygusal:)
Teyzemin oğlunun Doğubank'ta dükkanı var :) Bana da Doğubank'tan buldu o da ama 0 tabii.Pasaport kaydı yoktu sadece.Kutusunu dahi ben açtım cihazın :) Hani "anlatılmaz yaşanır" diye bir tabir vardır ya, bu da öyle..

Eleskovic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@Eleskovic

Kaç lira istiyorlar?
Dostum ben 550 TL gibi saçma bi rakama aldım.Kuzenimin Doğubank'ta ve Doğubank'ın gerisinde telefon ve fotoğraf üzerine dükkanı var.Ondan rica ettim, araştırdı.Hatta 700'e kadar bir daha bulursam al sat bile yapacağım :)

malatya

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Dostum ben 550 TL gibi saçma bi rakama aldım.Kuzenimin Doğubank'ta ve Doğubank'ın gerisinde telefon ve fotoğraf üzerine dükkanı var.Ondan rica ettim, araştırdı.Hatta 700'e kadar bir daha bulursam al sat bile yapacağım :)

kardeş dükkan ismi versene belki yolumuz düşer sdnden tanıdıktır diye indirim yapar.

Majestyca666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar n900 almak istiyorum ama size sormak istediğim bi ton soru var.Özellikle konuyu açan arkadaşa..

1. İzmir'de oturuyorum n900 ü burdan alabileceğim bir yer varmı?
2. Bulamazsam Doğubank'tan alan arkadaşlar herhangi bir sorun yaşadınızmı?
3. Aldığınız yer taksit yapıyor mu?
4. Telefonun garantisi varmı?
5. Garantisi yoksa n900 kolay yıpranacak,arıza yapacak bir telefon mu?
6. Dokunmatiği n8 e göre nasıl?
7. Hoparlör sesi 5800 kadar varmı?
8. Overclock işlemi sorunsuz bir şekilde yapılıyormu?
9. Ekranı 65k olmasına karşın çözünürlüğü 480x800 ekranı kaliteli mi?
10. Kullanırken herhangi bir donma kasma meydana geliyormu?
11. Orjinalinden multi touch yok ama xperia x10 a güncelleme ile ekleniyor n900 e de olurmu?
12. Uygulama bulma yönünden sıkıntı yaşatıyormu?
13. Quake 3 çalıştırdığını gördüm bu aletin doğrumu o kadar manyakmı?
14. Diablo da çalıştırırmı acaba :] ?
15. N900 gibi çılgınca bir ürün neden Türkiye'de satışa sunulmadı?

Sorularım bu kadar cevaplayacak arkadaşa Allah kolaylık versin.
(Çok sordum ama ölüm kalım meselesi n8 den vazcaydım n900 hastası oldum).

Eleskovic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar n900 almak istiyorum ama size sormak istediğim bi ton soru var.Özellikle konuyu açan arkadaşa..

1. İzmir'de oturuyorum n900 ü burdan alabileceğim bir yer varmı?
2. Bulamazsam Doğubank'tan alan arkadaşlar herhangi bir sorun yaşadınızmı?
3. Aldığınız yer taksit yapıyor mu?
4. Telefonun garantisi varmı?
5. Garantisi yoksa n900 kolay yıpranacak,arıza yapacak bir telefon mu?
6. Dokunmatiği n8 e göre nasıl?
7. Hoparlör sesi 5800 kadar varmı?
8. Overclock işlemi sorunsuz bir şekilde yapılıyormu?
9. Ekranı 65k olmasına karşın çözünürlüğü 480x800 ekranı kaliteli mi?
10. Kullanırken herhangi bir donma kasma meydana geliyormu?
11. Orjinalinden multi touch yok ama xperia x10 a güncelleme ile ekleniyor n900 e de olurmu?
12. Uygulama bulma yönünden sıkıntı yaşatıyormu?
13. Quake 3 çalıştırdığını gördüm bu aletin doğrumu o kadar manyakmı?
14. Diablo da çalıştırırmı acaba :] ?
15. N900 gibi çılgınca bir ürün neden Türkiye'de satışa sunulmadı?

Sorularım bu kadar cevaplayacak arkadaşa Allah kolaylık versin.
(Çok sordum ama ölüm kalım meselesi n8 den vazcaydım n900 hastası oldum).

Öncelikle mesajına geç cevap verdiğim için özür dilerim.ÖSS çalışmalarım nedeniyle fazla online olamıyorum.Sorularına geçelim

1. Malesef İzmir'de elden alabileceğin bir yer bilmiyorum, bu konuda yardımcı olamayacağım
2. Ben kuzenim aracılığıyla aldım.Sorun yaşamadım.Full paket içeriği ile geldi
3. Bu konuda da maalesef yardımcı olamıcam ben peşin aldım
4. Telefonun Türkiye'de garantisi yok.Yurtdışında garantisi var.Yurtdışına yollarsanız..
5. Garantisi var ama yıpranacak bir telefon değil.Bir 5800 kadar arıza yapmaz.En son 6680 kullandım 5 yıl.Bende o bile bir kere hata çıkarmadı, bunun da çıkaracağını sanmıyorum.
6. Dokunmatiğe gelince N8 ile aynı sanıyorum.N8 kullandım bu çarşamba günü.Dokunmatiği aynı gibi geldi...
7. Stereo ses çıkışı var.İki tane hoparlörü var biri altında biri üstünde olmak üzere.
8. Şuanda 900 Mhz hıza overclock edilmiş halde.1 Ghz'a kadar sorun yaşayan görmedim.Avrupalı arabalarının fabrika çıkışı yazılımları ile işlemci hızının kısıtlanması gibi bir olay var..Çok kolay bir şekilde yapabilirsin.
9. Ekranı gayet kaliteli.Özellikle HD videoları falan izlerken çok zevk alıyorum...Renk kalitesi harika.
10. Kasma donma nadiren oluyor.Bunu telefon olarak düşünmeyin.N900 bir bilgisayardır.Laptop bile kasıyorsa bunun ara sıra kasmasını mazur görmek gerekir.Nihayetinde içinde linux işletim sistemi var.Nadirenden kastım yanlış anlaşılmasın.Program yüklerken, .zip dosyalarını sıkıştırırken veya açarken, 100 mb'ın üzerinde dosya kopyalarken takılıyor.Onun dışında takılma falan yok.
11. Multi touch hakkında bir bilgim yok.
12. Ne tür uygulama aradığa bağlı.Ben programcıyım.Benim tarzım programlar fazlasıyla var.Ama bir iPhone kadar oyun yok tabii ki.İşletim sistemi yavaş yavaş yayılıyo.Gün geçtikçe yeni temalar yeni programlar paylaşılıyor.
13. Evet, doğru.Quake 3 çalıştırıyor.Doom 3 de çalıştırıyor. http://www.maemo.org sitesinden işletim neler desteklediğine bakabilirsin.
14. Diablo çalıştırmaz tabii ki :) Sadece OpenGL 2.0 motoru var...
15. N900'ün nasıl bir alet olduğunu anlatmak çok zor :) Hayatımda gördüğüm en iyi telefon.iPhone falan da kullandım, N900 gibisi yok.Tabii bir de nasıl baktığınıza bağlı.Siz telefon alırken sadece oyun ve eğlence yönüne bakarsanız N900 beklentilerinizi karşılamayacaktır.Ama telefonu alır, 2 GB'lık bir tane memory card alıp Android kurabilirsiniz.Android işletim sistemini çalıştırmaktadır.Bunun yanında windows 95, 98 kurabilirsiniz.Windowsta çalışan programları N900'de de çalıştırabilirsiniz dolayısıyla...İşin özü N900 bilişim sektöründeki kitleye hitap ediyo en çok.Ben de bu sektörde olduğum için bana göre daha iyi bir telefon (pardon bilgisayar :) ) yok :)

Majestyca666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eyvallah yorumlar için sağol hocam ellerin dert görmesin.Kararımı verdim n900 alıcam.

suji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba.
Ben İzmir deyim
Mart ayında İstanbula geleceğim.
Sizin kuzenin dükkanına da bi uğrasam elinde n900 var mıdır.
Forumdaşlara uygun yaparsa ben alacağım.
Teşekkürler.