Nokia ile Apple'ın Düellosu

Bu konuyu okuyanlar

Artık Apple’ın iTunes servisi varsa, Nokia’nın "kapı" gibi Ovi’si var. Dört yeni hizmet ve telefonla, Apple’ı tahtından indirmeyi planlayan diğer bir girişim de Nokia’dan.

Londra’da gerçekleşen Nokia Go Play fuarında, Nokia dört adet yeni cep telefonu ve internet hizmetini tanıttı. Bu hizmetler içinde Nokia’nin müzik satış sitesi olacak Nokia Music Store ve taşınabilir oyun hizmeti N-Gage’de bulunuyor. Bu yeni servislerin hepsi tek bir merkezin içinde bulunacak. Nokia’nın bu devasa merkezinin ismi ise Ovi.

Servisin ismi Fince kapı anlamına geliyor. Servisin birincil amacı ise sosyal ağlar, topluluklar ve içeriklerine kolayca erişimi sağlayacak büyük bir giriş kapısı görevi görmek. Bunu yaparken de kullanıcıların Nokia servislerini aracı olarak kullanmalarını sağlamak.

Kapı Gibi Maşallah


Nokia’nın yaptığı açıklamalara göre Ovi.com’un İngilizce sürümü bu yılın dördüncü çeyreğinde etkin şekilde kullanılabilecek. Yeni taşınabilir aygıtlar ise bu servisin etkinleşmesinin ardından piyasaya sürülecek.

Yukarıda bahsettiğimiz Nokia Music Store ve N-Gage hizmetlerinin yanı sıra Nokia Maps hizmeti de kullanılabilir hale geliyor. Bu yeni hizmetle birlikte şehir rehberleri, güncellenmiş şehir haritaları gibi seçeneklerden Nokia sahipleri geziniyor olsalar bile cep telefonlarındaki yazılımla birlikte yaralanabilecek.

Eğlencenin Doruk Noktası

Nokia’nın dört yeni cep telefonu bu yılın sonlarına doğru raflardaki yerini alacak. Yeni ürünlerde, daha önceki modellerinde bulunmayan yeni ve güncel özellikler bulunuyor. Kişiselleştirilmiş müzik ve oyun tuşları ayarları, genişletilmiş bellek boyutları, daha büyük ekran ve daha uzun süreli pil performansı ile eğlence içeriğine çok daha kolay, uzun süreli ve hızlı erişim sağlanıyor.

İçeriğe Erişim


Nokia Music Store oldukça fazla sayıda sanatçıya ait, milyonlarca şarkıyı içinde barındırıyor olacak. Bilgisayar veya uyumlu bir Nokia cihazdan erişilebilecek bu hizmetler sayesinde kullanıcılar istedikleri gibi alışveriş yapabilecekler. Dilerlerse ilerleyen zamanlarda indirebilmek için çeşitli kolaylıklar içeren servis sayesinde müzik koleksiyonlarının da düzenlenmesine de yardımcı oluyor. İlk olarak Avrupa pazarına açılacak olan bu servis sonbahar aylarında devreye girdikten sonra, Asya pazarına da girmeyi planlıyor.

Her Yerde Oyun!

Sonunda N-Gage servisi ile birlikte mobil oyun severlere ciddi bir altyapı sunulmuş olacak. Bu servis de Kasım ayında aktif hale geliyor. Bütün kullanıcılarına ücretsiz olarak N-Gage oyunlarını deneme şansı sunan bu servis sayesinde içeriğe rahatça erişim sağlayıp deneme imkanı bulunacak. Bu servisten ücretsiz olarak yararlanmak için gereken yazılım da yeni gelecek cihazlarda bulunacak. Snakes Subsonic ve Bounce Boing Voyage oyunları da dahil olmak üzere çok geniş bir oyun yelpazesini ücretsiz edinme şansı sunan hizmet oldukça yoğun çalışacak gibi duruyor.

Yeni Modeller mi Demiştik?


Sonbahar aylarının sonuna doğru etkin olacağını belirttiğimiz Ovi.com’a şu anda tam destek veren cep telefonları ise; Nokia N81 (8 GB), Nokia N95 (8 GB), Nokia 5610 XpressMusic ve Nokia 5310 XpressMusic şeklinde sıralanıyor.

Bilgi İçin:
Nokia Ovi
Yazan: Gürkan Demirok
SDN - http://shiftdelete.net
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst