Nijerya'da elektrik ve benzine yapılan zamlar nedeniyle Devlet Başkanı Buhari'ye dava açıldı

Bu konuyu okuyanlar

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Nijerya'da elektrik ve benzine yapılan zamlar nedeniyle Devlet Başkanı Buhari'ye dava açıldı

- Nijerya'da Sosyo-Ekonomik Haklar ve Hesap Verebilirlik Projesi (SERAP) örgütü, ülkede artan elektrik ve benzin fiyatı nedeniyle Devlet Başkan Muhammed Buhari'ye dava açtı.

SERAP Direktör Yardımcısı Kolawole Oluwadare yaptığı yazılı açıklamada, SERAP ve 302 Nijeryalının ülkede elektrik tarifesi ve yakıt fiyatında yapılan son zam nedeniyle Buhari'yi mahkemeye verdiklerini belirtti.

Oluwadare, açıklamasında, elektrik ve benzindeki zamla yoksul Nijeryalılara haksızlık yapıldığını işaret ederek, mahkemenin bu zammı yasa dışı ilan etmesini talep ettiklerini bildirdi.

Petrol zengini Nijerya'da yakıt fiyatları 3 ayda 3 kez artırıldı, 1 Eylül'den itibaren 12 saatten fazla elektrik alan hanelerdeki elektrik fiyatına ise yüzde 80 zam yapıldı.

Lagos eyaletinde yapılan zamlara karşı düzenlenen protestoda 18 kişi gözaltına alınmıştı.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
valla bende hava atarım orda bir inşaat işçisi ile burdaki bir öğretmen maaşı aynı orda herşey ucuz orda herşeyi alabilecek olduğundan havaya giriyor insan
Evet doğru amerika da falan sen 2000 dolara güçlü bir bilgisayar toplayabilirsin.Ama burada 2000TL sadece ekran kartı veya işlemciye verirsin.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Arkadaşlar bizim ülkenin sorunu ütetmekten ziyade tüketen bir toplum olmamız. AKP'nin yönettiği dönemde ve özellikle dünyada dolar bolluğunun had safhaya çıktığı dönemde eğer biz yatırımlarımızı residans veya avm yerine üretime yönelik yapsaydık bugün dahi çok daha farklı bir noktada olabilirdirk.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Türkiye'de sanırım kimse gençlerin rahatça oyun oynayıp eğlenmesini istemiyor.Dolar artıyor ve hiç durmuyor.
yok 7,90 seviyesinde istikrarlıyız 1 haftadır maşallah.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
ondan değilde vergi yüzünden bizdede herşey ucuz ama devlet %99 vergi koyuyor
Üretmediğin ithal ettiğin her şeyi dolar ya da euro ile ödüyor ya da borçlanıyor firmalar. Bundan dolayı ödeme vadesi uzun olan ürünlerde kur farkındaki farklılığıda ele alınca cari açığı azaltmak için insanların tüketimini azaltmak için vergi oranları artırılıyor.

Reaksiyon puanı
1,056
Üretmediğin ithal ettiğin her şeyi dolar ya da euro ile ödüyor ya da borçlanıyor firmalar. Bundan dolayı ödeme vadesi uzun olan ürünlerde kur farkındaki farklılığıda ele alınca cari açığı azaltmak için insanların tüketimini azaltmak için vergi oranları artırılıyor.
o zaman sorun fabrika

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
ondan değilde vergi yüzünden bizdede herşey ucuz ama devlet %99 vergi koyuyor
neden vergi koyuyor. çünkü üretmiyorsun. dışarıya satamıyorsun pek çok şeyi ithal etmek zorunda kalıyorsun ve ülke olarak da cari açık veriyorsun. Hadi kendi bütçende verdiğin açığı borçlanarak veya para basarak kapatıyorsun ama dolar açığını ya dışarıdan borçalancaksın(dolar basamadığımıza göre) ya da cari açık vermenin önüne geçceceksin. Nasıl yaparsın bunu eksta vergi koyup alım gücümüzü düşürerek.
Sayın Hükümetimiz de aynen bunu yapıyor.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
neden vergi koyuyor. çünkü üretmiyorsun. dışarıya satamıyorsun pek çok şeyi ithal etmek zorunda kalıyorsun ve ülke olarak da cari açık veriyorsun. Hadi kendi bütçende verdiğin açığı borçlanarak veya para basarak kapatıyorsun ama dolar açığını ya dışarıdan borçalancaksın(dolar basamadığımıza göre) ya da cari açık vermenin önüne geçceceksin. Nasıl yaparsın bunu eksta vergi koyup alım gücümüzü düşürerek.
Sayın Hükümetimiz de aynen bunu yapıyor.
İşin kötü yanı özel sektör buna rağmen ithalata devam ediyor. Mesela Beymen milyonlarca euro ödeme yapıyor aylardır ve bunu peşin olarak yapıyor. Normalde bankalar üzerinden vadeli olarak ithalattan 120 gün gibi süre sonrasında ödenirdi. Ve amaç zenginlerin ithal ürünleri almasını artırmak. Zenginlerin ceremesini bile biz vatandaşlar çekiyoruz.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Bu noktada zenginlere laf dokundurmadan evvel şunu söylemek lazım. Sizin bahsettiğiniz o tüketim malzemeleri yani fiyatları binlerce lira olan ayakkabılar gömlekler vs akla zarar. Bunu kabul ediyorum. Ama memleketteki orta direk ve altındaki insanlardaki telefon değiştirme çılgınlığını görünce zenginlere de birşey demek bana düşmüyor.

Özel sektörün ithalatının büyük bir kısmı ara malı. Yani üretip katma değer katıp tekrardan dışarı satmak için.
Örneğin Türkiyede üretilip ihraç edilen otomobilin pek çok parçası yurtdışından ithal ediliyor. Burada Türkiyede üretilen parçalar ile birlikte ve üzerine de bir emek ilave etmek sureti ile tekrar dışarı satılıyor.
Onun dışında pek çok kimyasal ürünü de dışarıdan alıyoruz.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bu 300 kişi mahkmeye ne diye veriyor acaba başkanı ?

Her ülkenin muhalifide bir değişik. Alternatif olarak ben iktidar olursam yüzde 40 ucuzlatacam diyende çıkıyormudur acaba ? ( Sonra iktidar oldumu oda yüzde 25 zam yapıyordur bizim Türkiye'dekiler gibi :D )

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Baba kim ve verirse ben 5 fazlasını veriyorum demişti tütün üreticilerine :)
zaten erken emekliliği getirdi tansuyu getirdi. millet olarak babayı bulduk.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Örneğin Türkiyede üretilip ihraç edilen otomobilin pek çok parçası yurtdışından ithal ediliyor. Burada Türkiyede üretilen parçalar ile birlikte ve üzerine de bir emek ilave etmek sureti ile tekrar dışarı satılıyor.
Türkiyede üretilen otomobillerin en az yerli üretim oranı yüzde 30 ile Honda Civic Sedan da. Diğer üretilen modellerde ise oran yüzde 51 üzerinde. Ama hiç üretilmeyen modeller tamamıyla ithal oluyor.Bu ufak eklemeyi de yapayım millet aydınlansın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Baba kim ve verirse ben 5 fazlasını veriyorum demişti tütün üreticilerine :)
zaten erken emekliliği getirdi tansuyu getirdi. millet olarak babayı bulduk.
Eski siyasetçiler nüfus planlaması gelecekte ne olur diye düşünmeden günü nasıl kurtarsam diye düşündüklerinden biz ceremesini çekiyoruz. Atatürk devleti kurarken 5 yıllık ekonomi planları sunarken öldükten sonra tamamen unutuldu bu durum.