Nihat Hatipoğlu: Sokaktan hayretler içinde geçtim. Dört genç kızımız bira içiyorlardı

Bu konuyu okuyanlar

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Herkesin ahlaka bakış açısı farklı demekki. Benim için alkol alan kişi değil; yalancı, hırsız, tacizci, saygısız kişiler ahlaksız.
Saygı bile duyamam bu düşüncelere ama hakkınız da var bir insan olarak dilediğiniz gibi inanırsınız... İnşaAllah bu düşüncelerinizden dolayı günün birinde pişman olmazsınız.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Bu gerçekse dehşete düşerim
O zaman ufak bir hatırlatma yapayım cemaatler yüzünden taciz olaylarının artmasını bağlayanların depremi içki içenlere bağlayanlardan farkı yok. Elbette toplumda bozuk topluluklar olacaktır ve bunların sadece dini yönlü olmaları da gerekmez. Toplum olarak asıl amacımız her türlü bozuk topluluğu ifşa edip karşısında durmak olmalıdır.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, cinayetlerin yüze 85’i, tecavüzlerin yüzde 50’si, şiddet olaylarının yüzde 50’si, trafik kazalarının yüzde 60’ı, kadına şiddet olaylarının da yüzde 70’i alkollüyken gerçekleşiyor.

Çok mülayim adamların bile alkol alınca sapıttığına dair (cinayet, tecavüz vs vs) bir sürü vaka var.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Toplum olarak asıl amacımız her türlü bozuk topluluğu ifşa edip karşısında durmak olmalıdır.

Kişi önce kendinden bilip, işe başlamalı...
*************************************************************************************************

Bakara Suresi - 44 . Ayet Tefsiri
Sizler kitabı okuduğunuz halde insanlara iyiliği emredip kendinizi unutuyor musunuz? Aklınızı kullanmıyor musunuz?

Tefsir (Kur'an Yolu)​

Sözlükte “iyilik, doğruluk” anlamına gelen birr kelimesinin, dinî ve ahlâkî bir terim olarak, iman ve ibadetten başlamak üzere her türlü iyilik, ihsan, itaat, doğruluk, günahsızlık gibi mânalarda kullanıldığı görülür (ayrıntılı bilgi için bk. Bakara 2/ 177; Âl-i İmrân 3/92).

Bu âyetten, asıl muhatapların yahudi din bilginleri olduğu anlaşılmaktadır. Başka benzerleri gibi yahudi din bilginleri de halka kutsal kitaba inanıp onunla amel etmelerini, gerek sözleri gerekse davranışlarıyla Allah’ın rızâsına uygun şekilde yaşamalarını emrederlerdi. Ancak âyet bize, başkalarına iyiliği emrederken kendilerini unuttuklarını yani onların kendi yaşayışlarının bilgileri ve sözleriyle çeliştiğini, sonuç olarak samimi dindarlık hislerini kaybettiklerini göstermekte; “Aklınızı kullanmıyor musunuz?” ifadesiyle bu çelişkili tutumlarının, yalnızca dinin hükümlerine değil, akla da aykırı olduğuna işaret etmektedir.

Kur’an’ın geçmiş ümmetlerin tarihine ilişkin verdiği bilgilerde de sonraki nesiller için mesajlar ve dersler vardır. Bu bakımdan, söz-davranış uyumu şeklinde özetlenebilecek evrensel ahlâk kurallarından birini ihlâl etmeleri sebebiyle yahudileri eleştiren söz konusu âyet, bir yandan yahudi din bilginlerinin bu çelişkili tutumları ve samimiyetsizlikleri hakkında bilgi verirken, bir yandan da genel olarak İslâm ümmeti, özellikle müslüman din önderleri ve bilginleri için de bir uyarı anlamı taşımaktadır. Şu halde kendilerini din bilgini, din adamı ya da din önderi konumunda görenlerin veya öyle tanımlananların bu uyarıyı hiçbir zaman hatırdan çıkarmamaları gerektiği açıktır. Zira başkalarına iyiliği öğütleyenlerin kendi yaşayışlarında bunun aksine davranmaları Kur’an’ın kesinlikle reddettiği bir tutumdur. Nitekim Saf sûresinde “Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niye söylersiniz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah katında çok sevimsiz bir davranıştır!” (61/2-3) buyurulmaktadır.

Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 1 Sayfa: 116-117

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Herkesin ahlaka bakış açısı farklı demekki. Benim için alkol alan kişi değil; yalancı, hırsız, tacizci, saygısız kişiler ahlaksız.
Anlamadığın da zaten o. Alkol taciz-tecavüz olaylarında yüzde 50 ana sebep. Yani her iki taciz tecavüz olayından biri alkol kaynaklı. Böyle bir veri varken sen tutup da tek başına alkolle ahlakın alakası ne diyemezsin.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
@PARAzitCELL yaptığım yorumu neden komik buldun ve üzerine bana ayetle cevap vererek kendimi bilmediğimi ima etmeye mi çalışıyorsun?
Toplumu ifşa etme yerine ıslah etmek daha efdaldir ve öncelik insanın kendisini düzeltmesidir ki sonrasında örnek bir şahsiyet olup çevresine daha yararlı bir vatandaş olur... Tüm bunlar savunduğun görüşe karşılık olarak hatırlatmadan başka bir şey değildir.

HABAR

Asistan
Reaksiyon puanı
456
Genç kızlar yaptıklarından neden utanmışlar acaba? Yanlış bir şey olduğunu onlar da mı düşünüyordu?

Bazı mesajlar üzerinden tohum ekmeye çalışanlar var, bilinçli insanlar onların bu yazdıklarına kanmaz merak etmesinler.;)

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Saygı bile duyamam bu düşüncelere ama hakkınız da var bir insan olarak dilediğiniz gibi inanırsınız... İnşaAllah bu düşüncelerinizden dolayı günün birinde pişman olmazsınız.
İnşallah siz pişman olursunuz...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anlamadığın da zaten o. Alkol taciz-tecavüz olaylarında yüzde 50 ana sebep. Yani her iki taciz tecavüz olayından biri alkol kaynaklı. Böyle bir veri varken sen tutup da tek başına alkolle ahlakın alakası ne diyemezsin.
Yani cidden çok düzgün saygılı bir insanın alkol içince içine iğrenç bir karakter kaçtığını mı düşünüyorsunuz?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
1604341573370.png

Daha bugün olan bir haber.
Not: Olay sonrası ayılınca söylediği ilk laf o benim en yakın arkadaşım nasıl oldu hatırlamıyorum PİŞMANIM...

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Dilara kimse alkol yasaklansın demiyor zaten. Alkol üreten firmalar özel teşebbüs oldukları için Anayasaya göre kapatılamaz zaten.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Ağzıyla içmemiş demek ki, trafik kazaları yüzünden de birçok kişi canından oluyor arabalar mı yasaklansın?

Çok güzel bir bakış açısı...

Aynen aynen kadın cinayetlerinin çoğuda kocaları tarafından oluyor zaten evlenmesinler olsun bitsin !!! ALkollü araç kullanmakta ne var alkol zararlı bile değil zaten. O kaza yapanlar kötü şoför ondan kaza yapıyor yoksa ALkollü olmaktan değil...

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Çok güzel bir bakış açısı...

Aynen aynen kadın cinayetlerinin çoğuda kocaları tarafından oluyor zaten evlenmesinler olsun bitsin !!! ALkollü araç kullanmakta ne var alkol zararlı bile değil zaten. O kaza yapanlar kötü şoför ondan kaza yapıyor yoksa ALkollü olmaktan değil...
Okuduğunu anlayan biri olduğunuzu sanıyordum... Alkollü araba kullananların kaza yapmasından bahsetmedim ki, araba kullanmayı bilmeyen kişi trafiğe çıkarsa kaza yapar ölür/öldürür. Alkolü ağzıyla içmeyi bilmeyenler de rezil hallere düşer, başkasına zararı olmadıkça ona da bir şey diyemeyiz. Sarhoş olan kişiler iradelerini kaybettikleri için içlerindeki pisliği meydana çıkarıyor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Okuduğunu anlayan biri olduğunuzu sanıyordum... Alkollü araba kullananların kaza yapmasından bahsetmedim ki, araba kullanmayı bilmeyen kişi trafiğe çıkarsa kaza yapar ölür/öldürür. Alkolü ağzıyla içmeyi bilmeyenler de rezil hallere düşer, başkasına zararı olmadıkça ona da bir şey diyemeyiz. Sarhoş olan kişiler iradelerini kaybettikleri için içlerindeki pisliği meydana çıkarıyor.

Hee sorun ney o zamna ? Bende aynı şeyi söylüyorum...
Anlamsızca yok arabalar mı yasaklansın şu mu olsun bu mu olsun diyorsunuz. Ne alaka ise.
Ben bir şey yasaklansın bile demediğim halde. ( Buna Alkol'de dahil. Bir ürüne talep varsa arzda olur yasak dinlemez. )

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Hee sorun ney o zamna ? Bende aynı şeyi söylüyorum...
Anlamsızca yok arabalar mı yasaklansın şu mu olsun bu mu olsun diyorsunuz. Ne alaka ise.
Ben bir şey yasaklansın bile demediğim halde. ( Buna Alkol'de dahil. Bir ürüne talep varsa arzda olur yasak dinlemez. )
Aynı şeyi söylemediğiniz için açıkladım yukarda...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Aynı şeyi söylemediğiniz için açıkladım yukarda...

Ben içki yasaklansın demiyorum ki ? Siz ama alakasız bir şekilde o zaman trafik kazasıda oluyor arabalar yasaklansın diyorsunuz... Ama alkollü araç kullanmak kazalarda en büyük etken. Veya cinayetlerde aile içi siddette Alkol en büyük etkenlerden. Siz bunu kabul etmeyip Alkol güzellemesi yapıyorsunuz.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Ahlakı ölçmek ve sonucunda bir kişinin vardığı sonuca göre kişinin ahlaklı veya ahlaksız olduğu tespitinin doğruluğu ve tutarlılığı tartışılır. Toplum genelinde o kişiyi tanıyanların çoğunluğunun tespitlerine göre kişi ahlaklı veya ahlaksız olarak kabul edilebilir.

leoh

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Sen ve senin gibiler istediğiniz gibi zıkkımlanabilirsiniz yeter ki ucu başkalarına dokunmasın. Hem alkol içmek diye bir sosyalleşme aracı olmaz. Ayyaş kafayla kiminle sosyalleşecen? Ayrıca İran ne alaka? Bir sürü Avrupa devleti alkole çeşitli yasaklar getiriyor, onlarda mı İran oldu?
alkol içebilmek bir kültür meselesidir. ben ve benim gibiler yıllardır alkol içeriz ama hiç ayyaş olmadık. adam gibi içtik hoş sohbet ettik, kimseye bir zararımız olmadan evimize gittik. hatta bunu eskiden devletin lokallerinde yaptık. dsi, ptt, öğretmen evleri gibi devlet kuruşlarının lokalleri eskiden alkollü idi. oraya gelen kimse de ayyaş değildi. ama sen ve senin gibi gerici zihniyet bu ülkeyi yobazlaştırıp öcü haline getirdi. ayrıca ben ve benim gibiler cuma namazlarına gidip namaz da kılar, oruç da tutar. bizde demokrasi var dostum her ikisini de yapabiliyoruz.

MatCodex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Tecavüz ve şiddetin nedeni alkol değildir alkol yoluyla ortaya çıkan kişinin iğrenç kişiliğidir.
Alkol haramdır sebep olacağı olaylar da haram oluyor doğal olarak. Aklı olan bu basit olayı anlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekli dosyayı görüntüle 122401

Daha bugün olan bir haber.
Not: Olay sonrası ayılınca söylediği ilk laf o benim en yakın arkadaşım nasıl oldu hatırlamıyorum PİŞMANIM...
Hala da yok ağzıyla yok beyniyle içti artık içti. Niye anlamıyosun dilaracık

Son düzenleme:

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Alkolun haram olduğu ile ilgili gündüz akşam konuşan insanlar keşke biraz da kul hakkı yemenin de haram olduğu üzerine biraz konuşsalar.

Alkol içip de katil olup da ben bunu hatırlamıyorum diyen bir insan zaten özünde de kötücül bir karakter yapısına sahiptir. Alkol almış olması katil olması ile bağlantılı değil. Kötücül bir insan olması ile katil olması bağlantılı.

Kötü tohum yani...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Alkolun haram olduğu ile ilgili gündüz akşam konuşan insanlar keşke biraz da kul hakkı yemenin de haram olduğu üzerine biraz konuşsalar.

Konu ile çok alakalı bir yorum. Çünkü burada Kul hakkı yemeyi savunan insanlar vardı heralde ? Ordan buraya geldik dimi ?