Nihat Hatipoğlu: Sokaktan hayretler içinde geçtim. Dört genç kızımız bira içiyorlardı

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Ama din Allah rızası için öğretilir ve bundan hayatını idame ettirmekten öte bir maddi menfaat beklenmez..

Mantık hep aynı Müslüman ise aç gezecek hiçbir şey almayacak hiç bir şey kazanmayacak yokluk içinde ölecek ki anlamı olsun. İşini iyi yapsada o alanda en iyi olsada para almaması lazım... Madem Müslümanlığı bu yolu seçti sürünecek mantık bu mu yani ?

Hadi yarın git karşılıksız bir iş yap bakalım yapacan mı ? Madem çok iyi biliyorsunuz siz dini konularda ücretsiz karşılıksız birşeyler yapın ama yok. Yapana çamur atmak ve körlemesine eleştirmek daha güzel dimi...

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Mantık hep aynı Müslüman ise aç gezecek hiçbir şey almayacak hiç bir şey kazanmayacak yokluk içinde ölecek ki anlamı olsun. İşini iyi yapsada o alanda en iyi olsada para almaması lazım... Madem Müslümanlığı bu yolu seçti sürünecek mantık bu mu yani ?

Hadi yarın git karşılıksız bir iş yap bakalım yapacan mı ? Madem çok iyi biliyorsunuz siz dini konularda ücretsiz karşılıksız birşeyler yapın ama yok. Yapana çamur atmak ve körlemesine eleştirmek daha güzel dimi...
karşılıksız iş yapsın dedim mi ?
Asgari ücret 2500 TL Ramazan programı 600 bin TL
Sap ile Saman bu işte

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Hayır öyle birşey söylemiyoruz. İçenin kendisini bağlar diyoruz. Ben de oğlumun alkol kullanması için özendirici olmam ve bir çabada da bulunmam kullanması için. Benim büyüdüğüm ailede alkol hep kullanıldı. Ailemden ne alkolik çıktı ne sarhoş çıktı ne alkollü araba kullanan çıtı.

Her şey kişilerin kendini bilmesi ile ilgi. Dediğim budur.
Neden toplumda bazı eylemler yasaktır ve cezası vardır ? Şimdi sen alkolü ayarında kullanıyorsun diye dozunda kullanmayıp etrafı rahatsız eden gibi cezaya tabii tutulman doğru olur mu ? İşte burada karıştırılan nokta bazı kurallar vardır. Alkol tüketmek devletimizde serbesttir fakat bunu tüketip yapılması yasak olanları yaparsan ceza ile karşılaşırsın. Bu toplumu düzen içinde tutmanın bir şartıdır.

İslam yönünden bakılırsa ayette geçen şarap diye tefsir edilen kelime "hamr" olarak geçer.
Bu arapça da aynı zamanda mayalanmış ekmek anlamına de gelir. Araplarda kadınların taktığı peçeye yine aynı kökten türemiş bir kelime olan "hamur" denir.
Alimler ise bunu şarap yerine insanın aklını örten şeyler olarak çevirmişlerdir. Bunu da hamur yoğrulurken birbiri üzerine kapatarak yoğurulmasından dolayı yola çıkmış olabilirler. Bu açıdan bakarsak şarap değil esrar ve diğer maddeler gibi bilinci kapatan herşey günahtır.Günah olmasının sebebi ise aşırı tüketiminde bilincin kapanıp iradesizce davranmaya sebep olmasındandır.
Kişinin kendini bilse az kullansa bile yapılan eylem günahsa günahtır. İçenin kendisini bağlasa da İslama inanan biri iyiliği emretmeli kötülükten ile sakındırmakla sorumludur.

Cezalar ise iradesizlikten dolayı vardır.Bu hem toplum kurallarında hem de İslam dininde mevcuttur.

Brian O'Conner

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
722
Bahsettiğiniz kişiler alkolü ağzıyla içmeyenler için geçerli, ülkemizde her konuda sorunlar var. Trafik kazaları oluyor diye araba kullanmayı mı yasaklayalım?
İkisi aynı şey mi. Alkolün ne faydası var. Araba dediğin araç ise insanların ulaşımını kolaylaştıriyor.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Neden toplumda bazı eylemler yasaktır ve cezası vardır ? Şimdi sen alkolü ayarında kullanıyorsun diye dozunda kullanmayıp etrafı rahatsız eden gibi cezaya tabii tutulman doğru olur mu ? İşte burada karıştırılan nokta bazı kurallar vardır. Alkol tüketmek devletimizde serbesttir fakat bunu tüketip yapılması yasak olanları yaparsan ceza ile karşılaşırsın. Bu toplumu düzen içinde tutmanın bir şartıdır.

İslam yönünden bakılırsa ayette geçen şarap diye tefsir edilen kelime "hamr" olarak geçer.
Bu arapça da aynı zamanda mayalanmış ekmek anlamına de gelir. Araplarda kadınların taktığı peçeye yine aynı kökten türemiş bir kelime olan "hamur" denir.
Alimler ise bunu şarap yerine insanın aklını örten şeyler olarak çevirmişlerdir. Bunu da hamur yoğrulurken birbiri üzerine kapatarak yoğurulmasından dolayı yola çıkmış olabilirler. Bu açıdan bakarsak şarap değil esrar ve diğer maddeler gibi bilinci kapatan herşey günahtır.Günah olmasının sebebi ise aşırı tüketiminde bilincin kapanıp iradesizce davranmaya sebep olmasındandır.
Kişinin kendini bilse az kullansa bile yapılan eylem günahsa günahtır. İçenin kendisini bağlasa da İslama inanan biri iyiliği emretmeli kötülükten ile sakındırmakla sorumludur.

Cezalar ise iradesizlikten dolayı vardır.Bu hem toplum kurallarında hem de İslam dininde mevcuttur.
Yani kendini bilen ile kendini bilmeyen her zaman farklıdır.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
karşılıksız iş yapsın dedim mi ?
Asgari ücret 2500 TL Ramazan programı 600 bin TL
Sap ile Saman bu işte

O adamın izlenme oranı aldığı reklam yaptığı reyting kanalık kazandığı para veya işindeki başarı hiç önemli değil senin için 2500 TL alsın yeterli tabi :) Efsane yorumlar ya...
Adam TV kanalına çıksın diye talep var yarın Show a TV8 e geçeyim dese belki 800-900 bin TL verecekler 1 ay Ramazanda çıksın diye. Burada seni rahatsız eden nedir gerçekten anlamıyorum ? ( Adamın bu parayı nasıl kullandığını veya harcadığını bilmediğin halde. ) Belki gizlice bu paranının 690 bin TL sini fakirlere dağıtıyor yardımlar yapıyor sadece 10 bin TL sini kendine alıyor NERDEN BİLİYON ?

600 Bin TL alması söylediklerini değersiz veya kıymetsiz mi yapar ?

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Çok havalı olunuyor sokak ortasında içince. Hele bir de yaşın 16 olacak, 14-15 göstereceksin. Tamaaam. %100 havalı olma taktiği. Cool çocuk.
Dini falan geçtik, edebimize, adabımıza aykırı bu durum. Hadi bunu da geçtik, bunlara bira satan adamın cezası nerede?
Hiç bakılmıyor bu yasal durumlara. Bakılmıyor, yapılıyor.
16 yaşında olduklarını nereden çıkardınız?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konunun kapanmasını talep ediyorum.
@Creative @Usain @alpsadik @grbzz
Sebep?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
O adamın izlenme oranı aldığı reklam yaptığı reyting kanalık kazandığı para veya işindeki başarı hiç önemli değil senin için 2500 TL alsın yeterli tabi :) Efsane yorumlar ya...
Adam TV kanalına çıksın diye talep var yarın Show a TV8 e geçeyim dese belki 800-900 bin TL verecekler 1 ay Ramazanda çıksın diye. Burada seni rahatsız eden nedir gerçekten anlamıyorum ? ( Adamın bu parayı nasıl kullandığını veya harcadığını bilmediğin halde. ) Belki gizlice bu paranının 690 bin TL sini fakirlere dağıtıyor yardımlar yapıyor sadece 10 bin TL sini kendine alıyor NERDEN BİLİYON ?

600 Bin TL alması söylediklerini değersiz veya kıymetsiz mi yapar ?
Herhalde bir şeyi anlamak istemiyorsunuz ya da anlamakta zorlanıyorsunuz.
Din üzerinden para kazanmaktan bahsediyorum ben. Din üzerinden para kazanmaktan ve burada da aşırılığa kaçmaktan bahsediyorum.
Din Allah rızası için öğretilir ve anlatılır. Para için değil.
Kaptın mu farkı efsane kardeş ?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
İşte sabahtan beridir beklediğim yorum...

O zaman Müslüm Gürsesten şu yasaklı şarkısı size gelsin. ( Yıkılsın Minareler açılsın Meyhaneler... ) Tüm sorun hatta Müslümanlıkta İslamda yoksa Alkol nedir ki çok iyi bir şey aslında.
Araştırdım öyle bir şarkı yok. Şehir efsanesi.

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
Burada önemli olan faktör kızların yaşı.. 18in altıysa içki içmeleri yasal değil. Ama yaşları büyükse herkesin doğrusu yanlışı inanışı kendine.. Her koyun kendi bacagından..

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
ya tm ne tartıştınız kısa ve net.
alkol sağlığa zararlı ama onun aldığı zarardan sizde zarar görmezsiniz korkmayın
dinen yasak tamam ama onların dini sizi yine ne ilgilendirir onlar istediği dine inanır
ayrıca nihat hatipoğluda neden eleştirmişse bunu birkaç genç kız sokakta bira içiyor NE KADAR İLGİNÇ BİR ŞEY BEN HİÇ SOKAKTA İÇKİ İÇEN GENÇ KIZ GÖRMEMİŞTİM.yahu sizene onlar içer.hristiyanlar üzerinden örnek vereyim mesela onlar gelip dese sokakta genç kızlar kiliseye gitmemiş kuran okuyordu.görüldüğü üzere saçma.ama nihat hatipoğlununda yaptığının ondan kalır bi yani yok.18 yaşının altındalarsa tamam.ama yaş falan belirtmemişte.kısaca uzatmaya gerek yok yani.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Valla kuşağın yaş ortalamasından çok değilim ama alkol biz büyürken hep kötülüklerin anası olarak öğretildi. Velhasıl kelam sigara da zararlıydı. Yaşım geçiyor olsa da halen daha aile büyüklerimin karşısında yapmam bu eylemi. Sigaranın alkolün saygısı olmaz derler hikaye.

Her aile çocuğun içinde bir ateş yakamıyor ne yazık ki. İçmek dinen günah, haram olsa da içene de saygımız var ama görüyoruz içtikten sonra neler olduğunu da.

Adam icra ediyor olduğu iş bu, bu konuda konuşması gayet normal. Size niye abes geliyor da aşağılıyorsunuz orayı anlamadım ? Bence alkol ve tütün ürünleri halk içinde tüketilmemeli. Küçüklere örnek açısından. Tabi böyle birşey bu ülkede mümkün değil orası ayrı. Yinede ben kadının orda burda keş gibi içmesi taraftarı değilim. Alkol içmeninde bir adabı vardır. Mekanında oturur efendi gibi içersin, durman gerektiği yerde durur kalkar gidersin.

Helal gız dilara kaptın gene yevmiyeyi. Çok can alıcı yerden açmışsın konuyu. Hitler tavan.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Helal gız dilara kaptın gene yevmiyeyi. Çok can alıcı yerden açmışsın konuyu. Hitler tavan.
Boşuna okulunu okumuyorlar. Ben konu açtığımda tık yok. Onlar açınca 2k garanti. :D

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Kız olmalarının da büyük katkısı olduğunu düşünüyorum Usain'cim.
Açtıkları başlıklar zaten hep efsane. Tam tartışmaya polemiğe açık, biri birşey dese karşı tarafa söz hakkı tanıyan ateşi yüksek konular :))

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Kız olmalarının da büyük katkısı olduğunu düşünüyorum Usain'cim.
Açtıkları başlıklar zaten hep efsane. Tam tartışmaya polemiğe açık, biri birşey dese karşı tarafa söz hakkı tanıyan ateşi yüksek konular :))
Yarından tezi yok nick ve avatar değiştireyim o zaman. :D

leoh

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
adamlar çokta ülkeyi Suudi Arabistan formuna getirmişler. bir zamanlar bu ülkenin devlet lokallerinde alkol servis edilir herkes de usturuplu içerdi. alkol içmek bir sosyalleşme aracıydı şimdi ise gelinen nokta İran molla rejimi

Reaksiyon puanı
307
Sabah yazarı ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu, bir ilde sokaktan geçerken hayretler içinde kaldığını söyleyerek "Dışarıda dört genç kızımız bira içiyorlardı" ifadelerini kullandı. Hatipoğlu, kızların kendisini görünce biralarını sakladıklarını da iddia etti.

Kızlar umarım biralarını gerçekten saklamamışlardır o zaman üzülürüm....

Çok normal bir durum, bira genel anlamda yanlış bir şey. Bir de o adam ilahiyatçı yani ona ters bir durum, fikrini belirtmiş sadece... Burada demek isteneni umarım daha iyi anlarsınız.

Artık kusurlar veya yanlışlar gizlenmiyor aksine havalı bişeymiş gibi gösteriliyor.

umut4343

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
308
Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz.
Maide Suresi, 90. ayet

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Yarından tezi yok nick ve avatar değiştireyim o zaman. :D
Yapabilirsin =) Yılların taktiği bu ehehehe. Pubg mobile oynuyorum arada oradada kız görünümlü erkekler geliyor.
Bizdede eskiden kontör falan isterlerdi, goygoy yaparlardı mirc zurna chatten :))

adamlar çokta ülkeyi Suudi Arabistan formuna getirmişler. bir zamanlar bu ülkenin devlet lokallerinde alkol servis edilir herkes de usturuplu içerdi. alkol içmek bir sosyalleşme aracıydı şimdi ise gelinen nokta İran molla rejimi
sen ne anlatıyon acaba ?
sosyalleşmek için psikoloğa gidin, kahvehanelere gidin, cafelere gidin, arkadaşlarınıza gidin, akrabalarınıza gidin. Alkole gitmek keyiften başka bir şey değil.

İstemediğin kadar yerde alkol servis ediliyor. Git iç hocam, ama sokak ortasında içmek ayrı birşey.
Baliciler, uyuşturucu kullananlar neyse bence alkolde bu düzeyde.

Bizim memlekette herkes bekar ama karı boşuyor muhabbette. Molla rejimi de neymiş ** ?

Son düzenleme:

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
2015 yılında yayınlanmış bir haberde görmüştüm taksimde bir test yapıyorlardı 12 yaşlarında bir çocuğa ordaki tekellerden alkol sigara aldırmaya çalışıyorlar çocuğa hiçbiri yaşın küçük vermemi bırak kime alıyorsun bile demiyorlar.hatta bir tanesi çocuğun aradığı sigara kendi dükkanında olmadığından başka dükkan bile söylüyor.
Bizim buralarda yaş önemli bile değil (Bazı tekellerde.) İsteyen istediği gibi alkol ürünlerini alabiliyor.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Sen ve senin gibiler istediğiniz gibi zıkkımlanabilirsiniz yeter ki ucu başkalarına dokunmasın. Hem alkol içmek diye bir sosyalleşme aracı olmaz. Ayyaş kafayla kiminle sosyalleşecen? Ayrıca İran ne alaka? Bir sürü Avrupa devleti alkole çeşitli yasaklar getiriyor, onlarda mı İran oldu?

Reaksiyon puanı
425
Herkes dinden bahsetmiş ama Türkiye sınırları içerisinde herkes müslüman DEĞİL!

Bunun içinde Yahudisi var, Hristiyanı var, ateisti var bunu da göz önüne alın.
Alkol kullanan her kişi lanet olası pislik eşkıya olmuyor. Bende kullanırım hani kimi öldürdüm, kaç kere bir kadını ya da bir insanı dövdüm? Saçma sapan şeyler yazmışsınız, isteyen istediğini yapabilir. Alkol kullanan bir kişi ''CANAVAR'' olmuyor.
İnsanın kişiliği zaten buna yatkınsa ayık halde bile sokakta katliam yapabilir.

Nihat hocamız ise dindar bir insan olduğundan bu duruma üzülmüş ve garipsemiş bu kadar. Neden dinden bahsedip ''haram, günah'' tarzı şeyler söylüyorsunuz?

Sen ve senin gibiler istediğiniz gibi zıkkımlanabilirsiniz yeter ki ucu başkalarına dokunmasın.
Sadece bu kısma katılıyorum, toplum içerisinde kullanmadım, kullanmam kullananı görürsem uyarmaktan çekinmem. Ayıp denen bir şey var ne de olsa.