Nihat Hatipoğlu: Sokaktan hayretler içinde geçtim. Dört genç kızımız bira içiyorlardı

Bu konuyu okuyanlar

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Bu ülkenin sorunu cemaatler değil gericilerdir. Ve gericilik dar görüşlülük bağnazlık sadece cemaatlerde olmaz. Cemaat TDKya göre ikinci anlam olarak topluluk demektir. Buna göre dernek,vakıf,kuruluş,parti gibi tüm topluluklar dini hesaba katmazsak cemaattir. Ve bu topluluklarda da böyle insanlar vardır. Önemli olan tüm topluluklarda ve toplumda bu tür insanları inançlarına göre değil yaptıklarının ahlaksızlığını ele alarak eşit şekilde eleştirirsek işte o zaman ülkede bir ilerleme vardır görüş olarak.
Tehlike dini kendi çıkarlarına kullanmaları zaten. Çünkü dini kullanarak inanan kesimin üzerinden oynamak daha kolay geliyor onlara. 50 senede hala insanlar ne orucu bozar ne bozmaz diye tartışıyorlarsa bu kesimi dini kullanarak aldatmak çok daha kolay oluyor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bira içti diye edepsiz mi oldu? "Sözde" müslüman tarikatları da gördük.
Bu ülkenin sorunu alkol değil cemaatler.

İşte sabahtan beridir beklediğim yorum...

O zaman Müslüm Gürsesten şu yasaklı şarkısı size gelsin. ( Yıkılsın Minareler açılsın Meyhaneler... ) Tüm sorun hatta Müslümanlıkta İslamda yoksa Alkol nedir ki çok iyi bir şey aslında.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Buna katılıyorum. A ya da B partisi farketmeden hiçbirinde laiklik uygulanmamakta.
Kesinlikle laiklik olsa idi Diyanet de olmazdı, zorunlu din dersi de olmazdı. Ben bir sünni olarak yazıyorum devlet de sünnilerden yana tavır takınmazdı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

O zaman Müslüm Gürsesten şu yasaklı şarkısı size gelsin. ( Yıkılsın Minareler açılsın Meyhaneler... ) Tüm sorun hatta Müslümanlıkta İslamda yoksa Alkol nedir ki çok iyi bir şey aslında.
Sorun din ile aldatan cemaatlerde.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Kesinlikle laiklik olsa idi Diyanet de olmazdı, zorunlu din dersi de olmazdı. Ben bir sünni olarak yazıyorum devlet de sünnilerden yana tavır takınmazdı.
Türkiye cumhuriyeti dünya tarihinin gördüğü en büyük ateisttir. Sunnilerden yana tavır almamaktadır. İşine geldiği gibi davranmaktadır.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756

Anlamak mı istemiyorsunuz? İçki içti diye insanlar terbiyelerini edeplerini kaybetmiyor herkesi bir tutamazsınız.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Anlamak mı istemiyorsunuz? İçki içti diye insanlar terbiyelerini edeplerini kaybetmiyor herkesi bir tutamazsınız.

Bir tutan mı var ? Ben yaşı tutuyorsa herkes özgür istediğini yapabilir diyorum zaten özgürce. Milleti rahatsız etmediği ve kuralalra uyduğu sürece...

Ama inatla bazıları Alkol sorun değil alkolde ne varki asıl sorun Cemaatler tarikatlar Müslümanlar hatta inanalar diyecekler utanmasalar...

Bu konuda herkes bir değil katılıyorum bende destekliyorum ama nasıl oluyorsa cemaatte tarikatta veya müslümanlar içinde bir tane şerefsiz veya yanlış adam çıktımı Bütün Müslümanlar aynı gibi oluyor size göre ?

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Değerli yöneticilerden, bu saçma konunun kilitlenmesini rica ediyorum. Yoksa konu kötü yerlere gidecek.

Ayrıca alkol tüketmeyi normal gösteren bu gibi paylaşımların, SDN foruma yakışmadığını düşünüyorum. Alkolden her sene yüzlerce insan trafik kazasında ölüyor, yüzlerce kadın alkollü kocasından işkence görüyor.

@Creative @Dora

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Değerli yöneticilerden, bu saçma konunun kilitlenmesini rica ediyorum. Yoksa konu kötü yerlere gidecek.

Ayrıca alkol tüketmeyi normal gösteren bu gibi paylaşımların, SDN foruma yakışmadığını düşünüyorum. Alkolden her sene yüzlerce insan trafik kazasında ölüyor, yüzlerce kadın alkollü kocasından işkence görüyor.

@Creative @Dora
Edebi ile alkol kullanmanın anormal olduğunu düşünmüyorum.
Din ile insanları aldatanlar var ise din konusunda da mı konuşmaya yasak koyalım

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Bir tutan mı var ? Ben yaşı tutuyorsa herkes özgür istediğini yapabilir diyorum zaten özgürce. Milleti rahatsız etmediği ve kuralalra uyduğu sürece...

Ama inatla bazıları Alkol sorun değil alkolde ne varki asıl sorun Cemaatler tarikatlar Müslümanlar hatta inanalar diyecekler utanmasalar...

Bu konuda herkes bir değil katılıyorum bende destekliyorum ama nasıl oluyorsa cemaatte tarikatta veya müslümanlar içinde bir tane şerefsiz veya yanlış adam çıktımı Bütün Müslümanlar aynı gibi oluyor size göre ?
Defalarca belirttiğim gibi ben sizde eleştirdiğim "genellemeyi" yapmamak için gerçekten dikkat ediyorum.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Hakaret olmadan insanlar tartışabiliyorlar ise bu tartışmaları sürdürmek en mantıklısı bence.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756

@Creative @Dora
Alkol övülmedi burada yasak olmayan bir içecekten bahsediyoruz değil mi?

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877

@Creative @Dora
Sen alkolü sevmiyor olabilirsin ama burada veya çevrende kişilerin yaptıklarına karışma hakkın yok. Herkesin günahı da sevabı da kendine!

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117

o şarkı değil şiir sözde okumuş deniyor ama yalan okumaz öyle saçmaşeyler.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258

@Creative @Dora
Konu ile alakalı olarak bir sorun olmadığını düşünüyorum. ;)

Brian O'Conner

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
722
Sen alkolü sevmiyor olabilirsin ama burada veya çevrende kişilerin yaptıklarına karışma hakkın yok. Herkesin günahı da sevabı da kendine!
O senin dediğin gibi olmuyor işte.

“Bir kötülük gören kişi, eliyle değiştirmeye gücü yetiyorsa onu eli ile değiştirsin. Buna gücü yetmez ise diliyle değiştirsin. Buna da gücü yetmezse kalbi ile (o kötülüğe) tavır koysun (onu hoş görmesin). Ancak bu imanın en zayıf olanıdır.” (Müslim, İman, 78.)

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Abicim ne saçma bir yere gidiyor bu konu. ÖZgürlük diye diye cılkı çıktı memleketin.

Yarın oğlun kızın olunca eve sarhoş gelip "naaber babalık" diye makas alınca yanağından "ay benim güzel kızım içmişde mi gelmiş, aferin özgür kızıma" mı diyeceksin?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
fuhuş da yasak değil, forumda konuşabiliyor muyuz? izin varsa bir kaç konu açacağım...
Fuhuş da yasak değil ama tüm toplumun dini inanışlardan da bağımsız olarak ahlaklı olarak görmediği bir davranış şekli. Alkol kullanımında ise böyle bir anlayış olduğunu zannetmiyorum.

GeForce ☾★

Doçent
Reaksiyon puanı
862
O senin dediğin gibi olmuyor işte.

“Bir kötülük gören kişi, eliyle değiştirmeye gücü yetiyorsa onu eli ile değiştirsin. Buna gücü yetmez ise diliyle değiştirsin. Buna da gücü yetmezse kalbi ile (o kötülüğe) tavır koysun (onu hoş görmesin). Ancak bu imanın en zayıf olanıdır.” (Müslim, İman, 78.)
Doçentlik Hayırlı olsun:)

Brian O'Conner

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
722

@Creative @Dora
Aynı görüşteyim. Çoğu kişi alkol kullanımını doğru bir şey gibi gösteriyor. Yasal değil demiyoruz zaten doğru değil diyoruz.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Abicim ne saçma bir yere gidiyor bu konu. ÖZgürlük diye diye cılkı çıktı memleketin.

Yarın oğlun kızın olunca eve sarhoş gelip "naaber babalık" diye makas alınca yanağından "ay benim güzel kızım içmişde mi gelmiş, aferin özgür kızıma" mı diyeceksin?
Hayır ona bilinçli tüketmesini öğreticem senin gibi yasaklamayacağım.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745

Ne güzel çarpıtıyorsunuz konuyu...

Hakiki Allah aşığı bir meyhaneye girdi mi orası ona namazgah olur. Ama bekri aynı namazgaha girdi mi orası ona meyhane olur. Şu hayatta ne yaparsak yapalım, niyetimizdir farkı yaratan, suret ile yaftalar değil.

Kendini Bil.

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendin bilmezsin
Ya nice okumaktır

Okumaktan murat ne
Kişi Hak'kı bilmektir
Çün okudun bilmezsin
Ha bir kuru ekmektir

Okudum bildim deme
Çok taat kıldım deme
Eğer Hak bilmez isen
Abes yere gelmektir

Dört kitabın mânâsı
Bellidir bir elifte
Sen elifi bilmezsin
Bu nice okumaktır

Yiğirmi dokuz hece
Okursun uçtan uca
Sen elif dersin hoca
Mânâsı ne demektir

Yunus Emre der hoca
Gerekse bin var hacca
Hepisinden iyice
Bir gönüle girmektir

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
İçen kendine içer, günah kendi günahıdır. O kızlar hoca görmesin diye biralarını saklamışlar, demek ki daha kalpleri kararmamış, helal olsun. Umarım kısa sürede bu günahtan kurtulurlar.

Fakat günahı normal görmek, daha büyük bir günah. Ben inancım gereği günah işleyen birini gördüğümde üzülüyorum. Fakat günahı hoş gören birini görünce sinirleniyorum.

Brian O'Conner

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
722
Hayır ona bilinçli tüketmesini öğreticem senin gibi yasaklamayacağım.
Sen istediğin kadar öğret ona kalmış bir şey. Sonuçta alkol bağımlılık yapan bir şey. Babam uyarıp geçiyor önemli değil deyip içmeye devam edebilir. Kızınız veya oğlunuz olup olmadığını bilmediğim için bunun sonuçlarından bahsetmeyi doğru bulmuyorum.

Brian O'Conner

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
722
İçen kendine içer, günah kendi günahıdır. O kızlar hoca görmesin diye biralarını saklamışlar, demek ki daha kalpleri kararmamış, helal olsun. Umarım kısa sürede bu günahtan kurtulurlar.

Fakat günahı normal görmek, daha büyük bir günah. Ben inancım gereği günah işleyen birini gördüğümde üzülüyorum. Fakat günahı hoş gören birini görünce sinirleniyorum.
Sonuna kadar katılıyorum. Konudaki çoğu kişi doğruymuş gibi savunuyor alkolü.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Abi alkol filan boşverin. En iyisi yeşil yaprak :D
ahahahsj
Alkol insanı kaplana çevirirken, yeşil yaprak kelebeğe çevirir :D heheheh Ohhh kafa bir milyon dolaşırsınız anca yüzünüz güler durmadan

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Nereden gördüm bu konuyu öff be!

Yemin ediyorum bütün hayat enerjimi aldı elimden.

GÜNAH NORMAL DEĞİLDİR. GÜNAH GÜNAHTIR.
BİR MÜMİN, GÜNAH İŞLEYEN ARKADAŞINI HOŞ GÖREMEZ. ONA İYİLİĞİ EMREDER, ONU KÖTÜLÜKTEN SAKINDIRMAK İÇİN NASİHAT EDET. BÖYLE YAPMASI AYNI NAMAZ GİBİ, ORUÇ GİBİ FARZDIR.

Son mesajlar