Nihat Hatipoğlu: Sokaktan hayretler içinde geçtim. Dört genç kızımız bira içiyorlardı

Bu konuyu okuyanlar

HknZr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
102
Mesela, Malatya'da lise zamanımda meslek lisesi okudum. Adamlar sigara, esrar ve bira ya da alkol içenler çoktu okulda. Adamlar okul içinde serserilik peşindeydi. Mesela birşeyi yapmadığım halde öğretmenden pis dayak yediğim oldu. Bende serserilik yapardım ama yapmadım. Yapacak birşey yok. Bazı öğretmenlerin karakteri yoktu ama kin beslediğim hala bir kaç öğretmen var.​

Kesteko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
175
Eğer birayı saklamışlar ise gülerim, hem de bayağı gülerim :D.

Ürgüp'te yaşanan olay adına üzüldüm. Vefat eden hemşehrilerimin ailesine baş sağlığı, yaralanan hemşehrilerime de acil şifalar dilerim...

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
abi şimdi mi müslüman kesildiğimiz başımıza
abi kendi iradeleri tercihleri istediklerini yaparlar
yok günahmış yok şuymuş yok buymuş ayıp ettiniz böyle yazan arkadaşlara
günahsa ona günah size miii?
Sana şunu diyeyim iyiliği emredip kötülükten sakındırmak Kuranda geçmektedir ve İslama inanan her insan bundan sorumludur. İnsanlar kendi tercihleri ile yapıyorsa ve günah onlara ise hiçbir şeye karışılmasın. Tecavüz edene,hırsızlık yapana,esrar içene,insan öldürene hiçbirine karışmayalım bir şey demeyelim. Nasılsa günahları onlara sana ya da bana değil ki.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Alkol kötü yapmıyor kötüler daha çok alkol tüketiyor. Ben de alkol sigara tüketirim kötü müyüm şimdi hayır. Alkol kötülüklerin sebebi değildir alkol içmese de o cinayet tecavüz fikri onun zihninde vardır önemli olan kişilik.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Alkol kötü yapmıyor kötüler daha çok alkol tüketiyor. Ben de alkol sigara tüketirim kötü müyüm şimdi hayır. Alkol kötülüklerin sebebi değildir alkol içmese de o cinayet tecavüz fikri onun zihninde vardır önemli olan kişilik.
Katılıyorum :)

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Konuyla alakası yok da alkolü öyle bir hale getirdiniz ki insanlar alamadığı için evinde kendi başına yapmaya çalışıp zehirleniyorlar kalıcı körlüğe ve ölüme kadar gidiyor iş. Her şey tadında güzeldir salın biraz insanları.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Nası
Sana şunu diyeyim iyiliği emredip kötülükten sakındırmak Kuranda geçmektedir ve İslama inanan her insan bundan sorumludur. İnsanlar kendi tercihleri ile yapıyorsa ve günah onlara ise hiçbir şeye karışılmasın. Tecavüz edene,hırsızlık yapana,esrar içene,insan öldürene hiçbirine karışmayalım bir şey demeyelim. Nasılsa günahları onlara sana ya da bana değil ki.

Bir şey diyeceğim, örneklerin eşdeğer değil maalesef. Dinler içinde bile her suç ve haram aynı kefede olmuyor.

İçen birine "bence içme kendine parana yazık" diyebilirsin ama bir katile "bence öldürme ama sen bilirsin" diyemezsin. Engellersin ve ağır ceza ile caydırmaya çalışirsın ya da cezasını verirsin.

Nihat hocaya kızamıyorum, din adamı olarak yorumluyor. Ama keşke ülkedeki daha büyük pisliklere de ses çıkarsa.

Malmedy

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,059
Benim yorumumu söyleyeyim sigara ve alkole karşı farklı bir nefretim var. Sigara ve Alkol tamamen yasaklanmalı bana kalırsa. En nefret ettiğim şeylerdendir ve sigara içen insanlarla çok mecburi olmadıkça kesinlikle konuşmam.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Benim yorumumu söyleyeyim sigara ve alkole karşı farklı bir nefretim var. Sigara ve Alkol tamamen yasaklanmalı bana kalırsa. En nefret ettiğim şeylerdendir ve sigara içen insanlarla çok mecburi olmadıkça kesinlikle konuşmam.
En büyük gelir kaynağını yiyorsa yasakla bakalım. Sen nefret ediyorsun diye de kimsenin yaşantısına karışma hakkın yok, bilinçli adam alıp evinde tüketiyor zaten.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Benim aklımın almadığı bir konu var.
1-içki günah mı günah. bir müslümanın içen bir kişiye bunun günah olduğunu hatırlatmasında bir sakınca var mı. YOK.
2-oruç tutmak tuabilene farz mı FARZ. Tutmayana tutmasını söylemek veya namaz kılınmasının faziletinden bahsetmek iyi midir ? İYİdir.

Anlamadığım nokta ise şu:
Pek çok haber okuyoruz ki belli yerlerde oruç tutmadı diye dövülen insanlar var. Ya da içki içti diye horlanan insanlar var. Peki müslümanlık adına bunları yapıyorlar. Yahu neden kimse
tarikatlarda veya vakıflarda olan rezilliklere de böyle tepki vermiyorlar.
Müslümanlık sadece içki ve oruçtan mı ibaret. Yanılıyor olabilirim ama belli kesimlerde söyle bir anlayış var. oruç tutuyor namaz kılıyor...o zaman iyi müslüman..
Hayır efendim gerçekten Rabbine olan aşk ile bu ibadetleri yapanlara hiç bir lafım olamaz.
Ancak tarikatlarda olan rezilliklere de insanların ya da gerçekten mütedeyyin olduğunu söylenen kesmin tepki göstermesini beklerdim. Aman olan olmuş günahlarının üzerine örtelim anlayışından kurtulmamız gerekiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

şükür sigaram yok :)

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Evet. Alkol alıp kimseye zararı olmayan, hatta daha iyi şarkılar kitaplar yazan da var namaz kılıp her türlü pisliği yapan da. Sebebini tek bir şeye yıkmak akla mantığa vicdana aykırı.
Kesinlikle.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Alkol iyiki satılıyor. Yoksa kış günlerinde burnum tutulup nefes almadığım zamanlarda burnuma ne yaparım?

Azcık alkolü pamuğa vurup burnunuza çeker gibi yapın. en geç 15 dakikaya burun açılması garanti.

hadsizkek

Asistan
Reaksiyon puanı
98
Kesinlikle kızları savunmuyorum ama bence böyle bir konuşmaya yer vermesi doğru olmamış. Onun yerine bir yazı veya konuşmasında gençlere bunların zararından bahsedip doğruyu gösterecek şekilde konuşmasını ve aileleri uyarmasını daha doğru buluyorum. Ben lise öğrencisiyim, çok daha fazlasını da görüyorum zararını bildiğim için ve Allah yasakladığı için içmiyorum. Bu şekilde bir haber yerine bir söyleşide veya ailemden vs duyduğum bir bilgi beni çok daha fazla etkiliyor.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
1-içki günah mı günah. bir müslümanın içen bir kişiye bunun günah olduğunu hatırlatmasında bir sakınca var mı. YOK.
2-oruç tutmak tuabilene farz mı FARZ. Tutmayana tutmasını söylemek veya namaz kılınmasının faziletinden bahsetmek iyi midir ? İYİdir.

Pek çok haber okuyoruz ki belli yerlerde oruç tutmadı diye dövülen insanlar var. Ya da içki içti diye horlanan insanlar var. Peki müslümanlık adına bunları yapıyorlar. Yahu neden kimse
Müslümanlık sadece içki ve oruçtan mı ibaret. Yanılıyor olabilirim ama belli kesimlerde söyle bir anlayış var. oruç tutuyor namaz kılıyor...o zaman iyi müslüman..
Hayır efendim gerçekten Rabbine olan aşk ile bu ibadetleri yapanlara hiç bir lafım olamaz.
Ancak tarikatlarda olan rezilliklere de insanların ya da gerçekten mütedeyyin olduğunu söylenen kesmin tepki göstermesini beklerdim. Aman olan olmuş günahlarının üzerine örtelim anlayışından kurtulmamız gerekiyor.

Kimse 2. paragrafla ilgilenmiyor tek sorun sigara ve alkol dinen yasak diğerleri affedilebilir suç :D

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Kesinlikle kızları savunmuyorum ama bence böyle bir konuşmaya yer vermesi doğru olmamış. Onun yerine bir yazı veya konuşmasında gençlere bunların zararından bahsedip doğruyu gösterecek şekilde konuşmasını ve aileleri uyarmasını daha doğru buluyorum. Ben lise öğrencisiyim, çok daha fazlasını da görüyorum zararını bildiğim için ve Allah yasakladığı için içmiyorum. Bu şekilde bir haber yerine bir söyleşide veya ailemden vs duyduğum bir bilgi beni çok daha fazla etkiliyor.

Hayatta hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Allahın hükmü olması sebebi ile sizin içmemenize saygı duyarım. Sadece;

Hepimiz farklı sıfatlarla sıfatlandırıldık. Şayet Allah herkesin tıpatıp aynı olmasını isteseydi, hiç şüphesiz öyle yapardı. Farklılıklara saygı göstermemek kendi doğrularını başkalarına dayatmaya kalkmak, Hakk' ın mukaddes nizamına saygısızlık etmektir.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Sıkıntı alkolde değil ki düşünce bağnazlığıdır onca tarikat adı altında yüzlerce çocuğa tecavüz veya istismar yapılıyor hadi bunu da alkole bağlasanıza.

Belli olmaz. Alkollü araç başına geçmezsin geçmezsin bir gün fazla kaçırıp bir geçersin 5 kişilik ailenin yok olmasına neden olursan ne olacak. ( Ama ben iyi insanım dersin o zamanda. ) Ama bilincini kaybedecek kadar içmiyor ve 1 bira içsen bile araç başına geçmiyorsan buda bir başarı ama içenlerin yüzde 90'ı alkollü araç kullanıyor...
Yahu neden kimse

Her zaman ki gibi aynı kişiler aynı amaçlarla SAP ile SAMANI karıştırıyor veya bilerek laf kalabalığı derdindeler... Bu konuda yazmak yerine yok tarikak vakıf rezilliği cemaat flan. Abicin sen Forumda hadi forumu geçtim çevrende şu iyi olmuş Ensar Vakfında çok güzel tecavüz etmişler helal olsun diyeni flan gördün mü duydun mu ? Olumsuz bir örneği Olumsuz örnek vererek olumlu hale getirmeye yok gibi göstermeye çalışıyorsunuz LÜTFEN şu mantıktan kurtulun artık. Bir vakıf dernek cemaat ev aile kurum şahıs fark etmez taciz tecavüz cinsel saldırı ne varsa yapanın Allah Belasını versin. Ama sanki bu durumu savunan varmış gibi ucuz muhabbetlere girip asıl konuları çarpıtıyorsunuz sürekli... ( Bunu yapanlarda hep aynı düşünce ve siyasi görüşe sahip insanlar amaçları belli. )

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Reaksiyon puanı
6,829
Nihat Hatipoğlu anlık
20201023_140822.jpg

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Burada da alkollü araç kullanmayı savunan yok. Balkonda içmekle alkollü araba kullanmak farklı şeyler.

Burada da alkollü araç kullanmayı savunan yok. Balkonda içmekle alkollü araba kullanmak farklı şeyler.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Haşa gerçek dindarlara lafımız olamaz ama benim derdim aşağıdakiler ile...

Çocuklara yönelik taciz ve tecavüz çok büyük ölçüde kendisini dindar diye gösteren veya dine hizmet ettiğini iddia eden çevrelerde görülüyor. Yani bu tür sapıklar kendilerini din perdesi altına saklıyorlar.

Bunu yapanlarda hep aynı düşünce ve siyasi görüşe sahip insanlar amaçları belli. demişsiniz...

Evet aynen katılıyorum size... :)

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877

Aynen öyle. Bilinçli adam alıp eşiyle dostuyla evinde içer, alkollü araba kullanana da gerekli denetimleri yapıp cezayı yapıştırırsın.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bunu yapanlarda hep aynı düşünce ve siyasi görüşe sahip insanlar amaçları belli. demişsiniz...

Bunu yapan ceza almasın yargılanmasın o hocadır hacıdır salınsın cemmat üyeleri suç işlemez diyen var mı duydun mu ? Halen işi sulandırıyor ve 3-5 şerefsizin suçunu neredeyse 85 milyon ülkenin içindeki Müslümanlara mal edeceksin...

Son düzenleme:

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885

O bahsettiğin tarikatların islamla ilişkisi olmadığını bile bile buraya örnek veriyorsunuz. Onların peşinden koşanları engellemek isteyenlere de sanane diyorsunuz.
Varsa tanıdığın ihbar et, Adnan Oktar gibi tıksınlar içeri.
Bir de vakıflar demişsin. Mesela hangisi, Lösev??

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
O bahsettiğin tarikatların islamla ilişkisi olmadığını bile bile buraya örnek veriyorsunuz. Onların peşinden koşanları engellemek isteyenlere de sanane diyorsunuz.
Varsa tanıdığın ihbar et, Adnan Oktar gibi tıksınlar içeri.
Bir de vakıflar demişsin. Mesela hangisi, Lösev??
Lösev din vakıfı mı

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Nası

Bir şey diyeceğim, örneklerin eşdeğer değil maalesef. Dinler içinde bile her suç ve haram aynı kefede olmuyor.

İçen birine "bence içme kendine parana yazık" diyebilirsin ama bir katile "bence öldürme ama sen bilirsin" diyemezsin. Engellersin ve ağır ceza ile caydırmaya çalışirsın ya da cezasını verirsin.

Nihat hocaya kızamıyorum, din adamı olarak yorumluyor. Ama keşke ülkedeki daha büyük pisliklere de ses çıkarsa.
Ne nasıl ?

Günah boyutundan bakarsak hepsi günah. Hadi onlardan esrar içmekle içkiyi karşılaştırsak yine eş değer değil dersin belki. Ve günah olan şeyi yapan kişi bizi ilgilendirmiyorsa diğerlerine de karışılmasa olabilir bu düşüncede olan birine göre. Ayrıca tecavüz,öldürme,hırsızlık gibi durumlara dini yönden günah olduğu için değil toplum düzeni ve normlarına uymadığı için ceza verilir. Toplum normlarından kurallarından dolayı bir eyleme ceza verilmesi günah olmasıyla alakalı değil topluma ve bireylere zarar verdiği içindir.